Reklama

Przekazywać skarb wiary

Parafia we Wronie, którą 17 czerwca wizytował biskup płocki Stanisław Wielgus, ma swoją długą już historię. Erygował ją z fundacji księcia mazowieckiego Janusza I bp Jakub z Korzkwi prawdopodobnie ok. 1402 r. Obecny, murowany, neogotycki kościół parafialny wzniesiono w latach 1898 - 1906. Konsekrował go w 1907 r. bp Apolinary Wnukowski.

Niedziela płocka 45/2006

Parafia pw. św. Stanisława BM we Wronie

Patron parafii: św. Stanisław Biskup Męczennik
Kościół parafialny: pw. Przemienienia Pańskiego
Kaplica: filialna pw. św. Andrzeja w Stróżewie
Dekanat: nasielski
Terytorium: Adamowo, Czarna, Karolinowo, Krępica, Ludwikowo, Michałówek, Omięciny, Proboszczewice, Przyborowice, Smulska, Stóżewo, Wilamy, Nowa Wrona, Wrona Stara, Wrońska Nowe, Wrońska Stare
Proboszcz: ks. Krzysztof Kosewski
Katecheci: Anna Białołęcka, Elżbieta Krysiak, Dobrosława Woźniak, Zbigniew Bieńkowski
Organista: Bogdan Mika
Zakrystian: Tomasz Rutkowski
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym 8.00, 11.30, w kaplicy w Stróżewie 10.00

Charakterystyka parafii

Parafia liczy 2152 osoby, z czego 1956 żyje w rodzinach pełnych (652 rodziny), zaś 196 osób - w rodzinach niepełnych (wdowy, wdowcy, osoby rozwiedzione, niezamężne i nieżonaci w starszym wieku). Do parafii należy 16 wsi. Najliczniejsza jest wieś Karolinowo (355 mieszkańców), a najmniej zaludniona - Czarna (29 osób). Parafia jest rozległa terytorialnie, zaś parafialna świątynia położona jest na jej skraju: odległość od kościoła do granicy z parafią Joniec wynosi 1, 5 km, do granicy z parafią Kroczewo oraz z parafią Krysk - 12 km. Jak mówi proboszcz ks. Krzysztof Kosewski, duże odległości do kościoła w dużej mierze wpływają niekorzystnie na rozwój życia religijnego.
Na terenie parafii mieszka 10 par pozostających w związku niesakramentalnym, mających kanoniczne przeszkody do zawarcia sakramentalnego małżeństwa. 21 osób jest rozwiedzionych, żyjących samotnie bądź z dziećmi. Dwoje dzieci nie jest ochrzczonych. Na terenie parafii nie ma innych wyznań religijnych. Jedna osoba przeszła z wiary muzułmańskiej na katolicką i przyjęła sakrament chrztu św.

Duszpasterstwo

Reklama

W niedzielnej Mszy św. bierze udział od 500 do 600 osób, do Komunii św. przystępuje od 160-200 osób. W niedzielę przy ołtarzu pełni służbę liturgiczną 50 ministrantów. Oprawę liturgiczną przygotowują na zmianę ministranci, młodzież, katecheci, dorośli. Duża rzesza wiernych przybywa na odpusty: św. Stanisława BM i Przemienienia Pańskiego. Parafianie chętnie też biorą udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, licznie wtedy przystępując do sakramentów świętych. W 2001 r. odbyła się renowacja misji świętych. Do 2003 r. trwała peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach. Po żniwach parafianie wykonują wieńce dożynkowe i organizują Mszę św. dziękczynną za zbiory.
Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły podstawowe: w Karolinowie i Stróżewie. Szkoła w Karolinowie liczy zaledwie 40 dzieci i wciąż stoi przed dylematem rozwiązania. Współpraca szkoły z parafią jest bardzo dobra. Oprócz katechizacji dzieci biorą chętnie udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Dzięki uprzejmości wójta gminy Załuski dowożone są na rekolekcje autobusem. Szkoła w Stróżewie liczy 140 uczniów, ale uczęszczają do niej dzieci z różnych parafii. Dla dzieci z tej szkoły odprawiana jest Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego, w czasie rekolekcji adwentowych i wielkopostnych oraz na zakończenie roku szkolnego.
Czworo uczniów co roku korzysta z wypoczynku letniego organizowanego przez Caritas. Od lutego 2006 r. dwie gimnazjalistki z terenu parafii korzystają ze stypendium Fundacji Nowego Tysiąclecia im. Jana Pawła II. Dla klas komunijnych i kandydatów do sakramentu bierzmowania prowadzona jest dodatkowa katecheza. Katecheci tworzą sporą, liczącą 4 osoby, systematycznie spotykającą się z księdzem proboszczem grupę. W ramach przygotowania młodzieży do bierzmowania od października 2005 r. młodzież przygotowywana jest do tego sakramentu w 8 małych grupach, które prowadzi Ewa Matz oraz 4 członków Odnowy w Duchu Świętym z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku: Elżbieta Kłapeć, Teresa Dobczewska, Teresa Kowalska i Teresa Dylewska.
Z parafią współpracują jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze wsi: Smólska, Wrońska, Krępica, Wrona, Omięciny.

Dokonania materialne

Od ostatniej wizytacji, która miała miejsce w 2001 r., w parafii wiele zmieniło się pod względem gospodarczym. Na cmentarzu grzebalnym wyłożono alejki kostką polbrukową, odnowiono także grobowiec ks. Adama Murawskiego. Wokół kościoła wykonano chodniki, a przy kościele zrobiono parking. Dokonano konserwacji więźby dachowej na świątyni i pomalowano dach. Odnowione zostały drzwi wejściowe - główne i boczne. Przybyło również ławek bocznych oraz krótkich ławek dla dzieci.
W ostatnim roku ogrodzono teren budynków gospodarczych i plebanii żelbetonowym trwałym płotem. Przed ogrodzeniem od strony cmentarza po uporządkowaniu terenu i usunięciu zarośli zrobiono parking. Ponieważ plebania nie została podłączona do sieci wodociągowej, a w studni zaczęło brakować wody, zaistniała konieczność wykopania studni głębinowej. Dokonano częściowego remontu plebanii i uporządkowano wokół niej teren. W kościele wykonano nowe podium pod ołtarz. Przybyło szat liturgicznych, naczyń i obrusów ołtarzowych. Ławki w kościele wyposażono w materace. Przeprowadzono częściowy remont organów. Przed kościołem zamontowano tablicę do informacji parafialnych. Zakupiono też przenośne nagłośnienie do nabożeństw na cmentarzu, a także procesji Bożego Ciała. Do kaplicy w Stróżewie zakupiono elektryczne organy, meble na szaty i naczynia liturgiczne, materace na ławki oraz nowy ornat i albę.

Przebieg wizytacji

Wizytę Biskupa Płockiego w parafii rozpoczęły odwiedziny w kaplicy filialnej w Stróżewie. W kaplicy tej w niedziele i święta gromadzi się 70-100 osób. Jak wspomniał w słowie powitania Ksiądz Proboszcz, kaplica leży na skraju czterech parafii, przybywają więc do niej nie tylko mieszkańcy Stróżewa, ale również parafianie z Kroczewa, Kamienicy i Kryska. „Bardzo się cieszę, że panuje tu taki religijny duch i że jesteście związani z Kościołem - mówił do zgromadzonych w kaplicy Ksiądz Biskup. - Otrzymaliście skarb wiary od waszych przodków, od waszych rodziców, dziadków; musicie ten skarb wiary przekazywać następnym pokoleniom”. Spotkanie zakończyło wspólne odmówienie Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego.
O 10.30 w kościele parafialnym Biskup Stanisław spotkał się z przedstawicielami ruchów i stowarzyszeń, którzy złożyli przed nim sprawozdania ze swojej działalności. Po spotkaniu Pasterz diecezji udał się na cmentarz, aby wraz z parafianami modlić się za ich bliskich zmarłych. Wizytację zwieńczyła Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej młodzieży.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję