Reklama

Kościół nie musi się wstydzić

Niedziela warszawska 45/2006

Remigiusz Malinowski: - Biskupi powołali Komisję Historyczną do zbadania działań SB wobec duchownych. Czy taka komisja jest potrzebna?

Ks. dr Henryk Malacki: - Zdecydowanie tak. Najwyższy czas, żeby tę sprawę ostatecznie i raz na zawsze wyjaśnić i uniemożliwić manipulację teczkami. Istnienie tej komisji - mam taką nadzieję - wyjaśni nie tylko problemy niektórych księży, ale ukaże nam piękną kartę oporu Kościoła wobec zniewolenia komunistycznego.

Reklama

- Ale znane są też przypadki współpracy księży ze służbami bezpieczeństwa.

- Tak, ale to jest niewielki procent ludzi, wziąwszy pod uwagę, że było to środowisko najbardziej inwigilowane i prześladowane. Wielu z tych, którzy współpracę podjęli, było złamanych moralnie szantażem SB. Dziwi mnie, że do tej pory nie zabrano się do lustracji innych środowisk znacznie bardziej opiniotwórczych. Kiedy oglądam różne programy, to widzę tam ludzi, których pamiętam sprzed 30 i 40 lat, znanych piewców minionego systemu, dziś uchodzących za tzw. niezależne autorytety. To, co dzieję się wokół lustracji duchowieństwa uważam za manipulowanie tym problemem, dlatego, że wyostrza się tam słabość ludzką księży, którzy ulegli terrorowi, nie mówiąc o bohaterstwie wielu kapłanów zasłużonych dla umocnienia tożsamości narodowej czy autonomii Kościoła. Takie systematyczne epatowanie nas tymi przypadkami sprawia wrażenie, że właściwie nie ma żadnych autorytetów i że wszyscy są w jakiś sposób „umoczeni” w tym systemie. Jest to manipulacja i podważanie sensu lustracji. Kościół wyszedł z tej epoki zwycięsko i nie musi się wstydzić. Był tak naprawdę jedyną liczącą się opozycją wobec zbrodniczego, zniewalającego systemu. Wielu księży zapłaciło za ten sprzeciw życiem, wielu przeszło przez upokorzenia, tortury i więzienia. To była cena tworzenia przez Kościół przestrzeni wolności. W dużej mierze to dzięki tej instytucji nie ulegliśmy sowietyzacji w takim stopniu, jak inne społeczeństwa bloku wschodniego.

- Ludzie czują się w tym wszystkim niekiedy zagubieni. Tracą zaufanie do księży, do Kościoła. Obawiają się nawet niedochowania tajemnicy spowiedzi.

- Słabość i grzech są w Kościele od zawsze. A Kościół nie jest - i nigdy nie był - środowiskiem aniołów, ale grzeszników dążących do świętości, nieustannie się nawracających, jak dobry łotr czy św. Piotr. Księża są wśród nich. Zaufanie do Kościoła powinno się opierać na zaufaniu do samego Chrystusa, który ten Kościół wciąż uświęca przez to, że jest w nim obecny. To Jemu przede wszystkim ufamy. Wierzymy, że to On przebacza nam grzechy i w swoim miłosierdziu prowadzi nas do domu Ojca. Jeśli chodzi o zdradę tajemnicy spowiedzi, to nie są znane ani z historii, ani z czasów współczesnych takie przypadki. Tę tajemnicę Kościół zabezpieczył najwyższą sankcją ekskomuniki dla kapłana „ispo facto”, czyli natychmiast, poprzez sam fakt popełnienia zdrady. Znane są natomiast przykłady męczeństwa kapłanów w obronie tajemnicy spowiedzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję