Reklama

Jego kapłaństwo to Anin

Człowiek legenda, ciekawa osobowość kapłana, niezwykłe poczucie humoru. Taki był ks. Wiesław Kalisiak. Zmarł rankiem 24 października.

Trzeba było dobrze znać księdza proboszcza, by właściwie rozumieć sens niektórych jego wypowiedzi. Serdeczny, życzliwy, inteligentny, słynął z oryginalnych, czasem dosadnych określeń. Także wobec ludzi, których lubił i cenił.
Tak było w relacjach chociażby z ks. Popiełuszką, który w latach 1975-1878 był wikariuszem w parafii w Aninie. Gdy rozmawiałam o tym kiedyś z ks. Kalisiakiem, mówił, że były między nimi drobne nieporozumienia, np. o wspólne spożywanie posiłków przez księży, na czym bardzo zależało proboszczowi i czego ówcześni wikarzy nie zawsze przestrzegali. Kiedy po trzech latach ks. Jerzy otrzymał nominację na inną parafię, wyjechał z Anina bez pożegnania. Rozstali się bez złości, ale zadra pozostała. - Potem po czterech latach, kiedy ks. Popiełuszko już działał na Żoliborzu i było o nim już bardzo głośno, przyjechał do mnie - opowiadał ks. Kalisiak - podszedł do mnie, rzucił mi się na szyję i płakał jak dziecko. Powiedziałem mu: „Jurek, to są normalne, ludzkie rzeczy, cieszę się, żeś przyjechał, obserwuję twoją działalność, chodzę nawet na Msze św. za Ojczyznę”. A on wyjął wtedy z kieszeni sutanny drobny upominek i mi wręczył. Rozpłakałem się także - mówił ks. Kalisiak.
Teraz, gdy oddajemy do druku ten numer „Niedzieli” i kilka godzin po śmierci ks. Kalisiaka rozmawiam z wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie, wyraźnie łamie mu się głos. - Z trudem obserwowaliśmy, jak przez dwa lata proboszcz zmagał się z ciężką chorobą i cierpieniem. Odszedł bardzo spokojnie, zdając sobie sprawę, że umiera - mówi ks. Dariusz Marczak.
Przed śmiercią ks. Kalisiak kilka razy dzwonił do bp. Romualda Kamińskiego, wieloletniego kanclerza Kurii praskiej. - Z pasją opowiadał mi o planach, jakie ma jeszcze wobec parafii - opowiada ksiądz biskup. Bo rzeczywiście sprawy parafii pochłaniały go bez reszty. - Był twórcą wielkiej anińskiej rodziny, bardzo zintegrował tamtejszą społeczność - twierdzi bp Kamiński. - Naprawdę był oddany Kościołowi, rozumiał i kochał człowieka.
Ks. Kalisiak, aniński dziekan, był też inicjatorem budowy kościoła św. Benedykta - Patrona Europy w Warszawie - Wawrze - Sadulu. Właśnie o budowie tej świątyni podyktował przed śmiercią kilka zdań, jako ostatnią wolę, zachęcając ludzi, by trwali w tworzeniu podjętego dzieła.
Był wymagający, także dla księży. Ale bardzo też cenił kontakty z ludźmi i z księżmi. Dlatego jako proboszcz przestrzegał na przykład zasady, by posiłki na plebanii wszyscy księża spożywali przy stole razem.
Miał 70 lat, w kapłaństwie przeżył 48.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję