Reklama

Akademia to przede wszystkim ludzie

Benedykt XVI, przemawiając 27 maja br. do rzesz młodzieży zgromadzonych na Błoniach Krakowskich, postawił pytanie: „Co to znaczy budować na skale?” i dał odpowiedź: „Budować na skale to także budować na Piotrze i z Piotrem. Przecież to do niego Pan powiedział: «Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą»”. Nasza Uczelnia była budowana „na Piotrze i z Piotrem”, bo już w roku 1397 królowie polscy Jadwiga i Władysław Jagiełło zwrócili się do papieża Bonifacego IX o erygowanie Wydziału Teologicznego, a „Piotr tamtych czasów” wyraził na to zgodę. Zaś „Piotr naszych czasów” - Jan Paweł II rozbudował ten dom, znacznie go powiększył i nadał mu nowy kształt. (…)
Świadomi przeogromnego wkładu Jana Pawła II w istnienie i rozwój naszej Uczelni, chcemy spłacać dług wdzięczności. Jan Paweł II do końca życia był obecny z nami (...). Jeszcze parę miesięcy przed śmiercią napisał: „Cieszę się, że krakowska Akademia na stałe wpisała się w uniwersytecki pejzaż Krakowa, że wciąż się rozwija, wydając nowe zastępy magistrów, doktorów i profesorów. Wiem, że staje się coraz prężniejszym środowiskiem naukowym, do którego ściągają studenci nie tylko z Polski, ale także z krajów ościennych”.
Spłacając dług wdzięczności, czynimy usilne starania o przekształcenie naszej Akademii w Papieski Uniwersytet Jana Pawła II. Taka była jego wola - niejako testament - i dlatego nie wolno nam tej sprawy zaniedbać. Chcemy postawić słudze Bożemu Janowi Pawłowi II żywy pomnik wdzięczności (...). Naszym staraniom patronuje i przewodzi kard. Stanisław Dziwisz. (...) 11 stycznia br., podczas promocji doktorskich w katedrze na Wawelu powiedział: „Stojąc dziś przy ołtarzu Chrystusa, pragniemy wszystkie sprawy Papieskiej Akademii Teologicznej, a w przyszłości Uniwersytetu Jana Pawła II, powierzyć Miłosiernemu Bogu, prosząc o Jego błogosławieństwo dla wszystkich profesorów i studentów”. (…)
Papieska Akademia - nasz dom, to przede wszystkim ludzie - wspólnota akademicka. (…) Współmieszkańcami tego domu (...) są studenci. Oni są najważniejsi, oni są naszą radością i nadzieją. Witamy ich w naszym domu bardzo serdecznie...
Inny wymiar obecności w naszym domu mają zmarli pracownicy Akademii. To prawda o świętych obcowaniu głosi ich współobecność z nami. Z naszego grona w ubiegłym roku odeszli do Pana: bp Stanisław Smoleński, o. prof. Augustyn Jankowski OSB, ks. dr hab. Marcin Łobozek OH i ks. prof. Ludwik Piechnik SJ. (…)
Mimo różnych trudności, świadomi wielkich zadań, ufni w pomoc Bożą, Matki Najświętszej, naszych świętych Patronów i sługi Bożego Jana Pawła II, idziemy z wiarą w nowy rok akademicki. Na tej drodze wszystkim życzę błogosławieństwa Bożego, zdrowia i sukcesów. (...) „Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit”.

Z przemówienia rektora PAT - ks. prof. dr. hab. Jana M. Dyducha na inauguracji nowego roku akademickiego

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała w półfinale

2021-09-18 20:49

[ TEMATY ]

sport

PAP/Andrzej Grygiel

Polscy siatkarze przegrali w katowickim Spodku ze Słoweńcami 1:3 (25:17, 30:32,16:25, 35:37) w półfinale mistrzostw Europy. To druga edycja z rzędu tej imprezy, w której biało-czerwoni ulegli temu rywalowi w pojedynku o awans do finału.

W niedzielę podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają o brąz z przegranym z drugiego półfinału między broniącymi tytułu Serbami a Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję