Reklama

Nowy dom dla Madonny Częstochowskiej

Miliony Polaków miały okazję modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Jednak wielu Rodakom z Chicago nie było dane dostąpić tej radości i prosić o łaski bezpośrednio tam, w Jasnogórskim Sanktuarium

Niedziela w Chicago 46/2006

Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu młodego duszpasterza Polonii ks. Waldemara Stawiarskiego, replika obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zagościła na stale w najmłodszej polskiej parafii w Chicago, w parafii pw. św. Szczepana Diakona i Męczennika w Tinley Park. 22 października odbyło się poświecenie obrazu Czarnej Madonny, przywiezionego przez ks. Emiliana Zakrzewskiego z Polski. W sobotni wieczór poprzedzający uroczystość miało miejsce nabożeństwo Maryjne, zakończone Apelem Jasnogórskim. Podczas czuwania, które na wskroś przypominało nabożeństwo rekolekcyjne, wierni po raz pierwszy mogli ujrzeć wizerunek Madonny tu, u św. Szczepana. Nabożeństwo odprawione przez ks. Emiliana, było głębokim przeżyciem dla wszystkich obecnych. Było również okazją do skorzystania z sakramentu pokuty, przygotowując nas do tego, co miało nastąpić w niedzielę.
Bywają w naszym życiu wydarzenia, które zapamiętuje się na długo, bywają jednak i takie, które zachowujemy w naszych umysłach i sercach na zawsze. Jak wielkim i ważnym wydarzeniem było przyjęcie obrazu Matki Bożej w parafii św. Szczepana niech zaświadczy liczba ponad 800 wiernych przybyłych na Mszę św.
Obecność Jego Ekscelencji Gustavo Garcia Siller, biskupa pomocniczego archidiecezji chicagowskiej, który zgodził się przewodniczyć tej Eucharystii, a także obecność wicekonsula Pawła Pietrasienskiego, podniosła tę uroczystość do rangi specjalnego wydarzenia w życiu Polonii. Jakież było zaskoczenie zebranych, gdy okazało się, że Ksiądz Biskup zadecydował się odprawić Mszę św… po polsku! Oprawę muzyczną zapewnił Kamil Bartoszcze ze swoją grupa „Angelus”. W niejednym oku kręciła się łza, gdy śpiewano „Czarną Madonnę”, czy tak lubianą przez Jana Pawła II „Barkę”. Całości dopełniali marszałkowie ubrani w polskie stroje regionalne. Byli również górnicy w galowych mundurach, kobiety w strojach śląskich i góralskich.
Na zakończenie Mszy św. bp Gustavo Garcia Siller poświęcił obraz. Przeniesiono go w procesji do specjalnie urządzonego miejsca, w którym wizerunek naszej Pani Częstochowskiej pozostanie już na stale. Tuż po zakończeniu ceremonii przedstawiciele parafii w ciepłych słowach podziękowali bp. Gustavo Garcia Siller za wsparcie dla inicjatywy utworzenia polskiego duszpasterstwa w Tinley Park, za pomoc, a także za przybycie na tę, jakże ważną dla nas Polaków uroczystość. Przy okazji nie zabrakło również podziękowań dla proboszcza parafii ks. James’a Finno. Ksiądz Finno od początku rozumiał naszą potrzebę modlitwy w języku ojczystym i otworzył drzwi kościoła św. Szczepana dla Polaków mieszkających w Tinley Park, Orland Park, Orland Hills, Mokena, Frankfort, Homer Glenn i w innych okolicznych miejscowościach.
Po zakończeniu obrzędów ksiądz Waldemar zaprosił wszystkich na poczęstunek do sali parafialnej. Przy kawie i słodkościach można było podzielić się wrażeniami, porozmawiać z duszpasterzami, a nawet zamienić kilka zdań z panem konsulem, który zapoznał zebranych z planami nawiązania współpracy pomiędzy Tinley Park a Nowym Sączem, na zasadzie miast siostrzanych.
22 października zapisany został wielkimi zgłoskami w historii jakże młodego, ale prężnie rozwijającego się duszpasterstwa polskiego, w najbardziej na południe wysuniętych przedmieściach archidiecezji chicagowskiej. Ufamy, że pod opieką Matki Chrystusa parafia św. Szczepana Diakona i Męczennika w Tinley Park rozbrzmiewać będzie coraz głośniej polską modlitwą. Wierzymy, że Pani Jasnogórska weźmie nas w swą matczyną opiekę, o co modlić się możemy przed Jej pięknym wizerunkiem w Tinley Park.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję