Reklama

Inauguracja Dzieła Biblijnego

Sobór Watykański II w jakże pięknym i symbolicznym porównaniu przypomniał wiernym myśl Ojców Kościoła, iż Kościół pożywiał się i dalej czerpie siły z dwóch stołów ofiarniczych: Eucharystycznego i Słowa Bożego. Ta prawda podpowiada nam, chrześcijanom, przywilej i konieczność lektury Pisma Świętego. Takie zadanie również postawione zostało przed nową inicjatywą polskiego Kościoła, a mianowicie Dziełem Biblijnym.

Niedziela podlaska 46/2006

W auli Wyższego Seminarium Duchownego Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie 28 października odbyło się sympozjum biblijne, które było jednocześnie uroczystym rozpoczęciem Dzieła Biblijnego w diecezji drohiczyńskiej. Było to także kolejne spotkanie w ramach stałej formacji drohiczyńskich kapłanów.
Sympozjum rozpoczął ks. dr Zbigniew Rostkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej, a jednocześnie koordynator Dzieła Biblijnego w diecezji drohiczyńskiej. Tuż po nim słowa pozdrowienia do prelegentów, którymi w tym roku byli ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski oraz ks. dr Mirosław Kiedzik, pracownicy naukowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także do zgromadzonych kapłanów sióstr, alumnów i osób świeckich skierował bp dr Antoni Dydycz. Ksiądz Biskup w krótkich słowach zwrócił zgromadzonym uwagę na nieustanne pogłębianie lektury Słowa Bożego, które - jak mówił - „często pozostaje zakurzone na półce, a życie biegnie swoim torem. Nie możemy rozdzielać wiary i życia, nauka Pisma Świętego musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w naszym życiu codziennym, a na pewno będzie wtedy mniej niepokojów, nienawiści, gdyż ono niesie ze sobą orędzie Zbawienia i pokoju, pokoju zewnętrznego, a nade wszystko wewnętrznego”.
Pierwszy referat pt. „Obrazy powołania w Piśmie Świętym” wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski. Prelegent swoje przedłożenie oparł na dwóch wzorach powołania. Pierwszym wzorem powołania stał się Abram, którego - wzywając - Bóg nazwał Abrahamem. Jego wybranie, pierwsze na kartach Biblii bezpośrednie wezwanie Boże, to typ każdego ludzkiego powołania. Tak jak Abrahama Bóg wzywa również nas do nawiązania z Nim wyjątkowej relacji, do wyjścia - jak mówił Ksiądz Profesor - „najpierw z naszego kraju, następnie z naszej ojcowizny, a w końcu z naszej rodziny. Te kręgi powołania symbolizują nie konkretne rzeczywistości, ale całkowite oddanie się do wyłącznej Bożej dyspozycji”. Ksiądz Waldemar zwrócił szczególną uwagę na wyjątkowość Bożego wezwania, które kieruje Bóg do konkretnego człowieka, z jego wszelkimi uwarunkowaniami życiowymi.
Ten aspekt wezwania Bożego został szczególnie ukazany w powołaniu drugiego omawianego bohatera, jakim był Mojżesz. Mówiąc o każdym powołaniu, Ksiądz Profesor przypomniał, że każde bez wyjątku powołanie jest łaską, jak mówi teologia - Bożym darem niezasłużonym przez nas. To Bóg, szanujący naszą wolność i wybór, stoi na straży naszego powołania, to On - jak przedstawiono w powołaniu Mojżesza - jest Tym, który powołanego usposabia do podjęcia Bożego zaproszenia. Tylko Bóg jest pewnym i jedynym gwarantem jego realizacji.
Drugi prelegent, ks. dr Mirosław Kiedzik, w swoim referacie, zatytułowanym „Wspólnota wczesnochrześcijańska a podstawy parafii w Piśmie Świętym”, skoncentrował się na życiu pierwszych chrześcijan, ukazując przede wszystkim to, co stanowiło podstawy życia wspólnotowego: Słowo Boże, łamanie chleba, modlitwa, wspólnota dóbr i męstwo w cierpieniach znoszonych dla Chrystusa. Kościół pierwotny żył i koncentrował się wokół łamania chleba. To Eucharystia była tym - jak napisał Jan Paweł II w pierwszych słowach encykliki „Ecclesia de Eucharistia” - co stanowiło i stanowi siłę i moc Kościoła nie tylko pierwszych wieków, ale również chrześcijan żyjących dzisiaj. Ksiądz Mirosław mówił też o takich wartościach, jak: miłość, wspólnotowość, sprawiedliwość, które legły u początku rodzącego się Kościoła, a które powinny szczególnie w dzisiejszych czasach cechować życie każdej wspólnoty parafialnej.
W czasie dyskusji panelowej poruszono problem dowolności i subiektywności tłumaczeń i interpretacji Pisma Świętego. Ks. Chrostowski przypomniał, że dowolność i subiektywność interpretacji Słowa Bożego prowadzi do wypaczenia jego przesłania do tego stopnia, iż niektóre przekłady można nazwać ateistycznymi targumami. To Magisterim Kościoła jako instytucja do tego powołana ma stać na straży czystości i prawości przekazu biblijnego. Następnie omówione zostały trudne, ale jakże bardzo ważne kwestie dialogu chrześcijańsko-judaistycznego oraz rozmów na płaszczyźnie chrześcijaństwa i islamu.
Na koniec ks. dr Rostkowski podziękował w imieniu zgromadzonych ks. prof. Chrostowskiemu za jego nieoceniony wkład w rozwój polskiej biblistyki. Słowa podziękowania do wszystkich przybyłych wypowiedział również rektor drohiczyńskiego seminarium ks. dr hab. Tadeusz Syczewski.
Uroczyste błogosławieństwo Pasterza diecezji zakończyło sympozjum.

Dzieło Biblijne jest inicjatywą kościelną o zasięgu ogólnopolskim, która została powołana do istnienia 24 września 2005 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie w kaznodziejstwie i katechezie, a także w formacji indywidualnej wiernych.
W diecezji drohiczyńskiej moderatorem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II 13 lutego 2006 r. został mianowany ks. dr Zbigniew Rostkowski, a jego zastępcą ks. dr Jarosław Błażejak. W najbliższym czasie w diecezji zostaną zorganizowane warsztaty biblijne dla katechetów, a także wykład biblijny w czasie Kongresu Młodych w Bielsku Podlaskim. W tym roku akademickim w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie zostanie utworzony klerycki krąg biblijny.

Oprac. ks. Krzysztof Żero

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję