Reklama

Parafia bez kościoła

Niedziela przemyska 46/2006

Halo! Radio Fara? Czy można włączyć się do modlitwy? Tak najbardziej osobiście można wejść do parafii, która nie ma materialnego budynku jako świątyni, ale budują ją żywi ludzie. Od blisko trzynastu laty charakterystyczne pozdrowienie „Ave Maryja” jest znakiem rozpoznawczym diecezjalnego Radia, które swoje początki miało w skromnych warunkach jarosławskiej parafii Matki Bożej Królowej Polski. Warunki te były odwrotnie proporcjonalne do bogactwa duszpasterskiego zacięcia twórcy Radia ks. prał. Mariana Rajchla. Potem był czas rozbudowy Krosna i pozyskania wielu słuchaczy z tamtej okolicy. Potem, jakoś tak Bóg kierował sprawami, że studio krośnieńskie zamilkło. Pozostał sam Jarosław. Nieśmiało wkraczał Przemyśl. W dzieje przemyskiego studia wpisują się czasy i ludzie dokładający kolejne cegiełki swojego trudu. Należy wspomnieć o nieżyjącym prezydencie Przemyśla panu Sawickim, który wsparł materialnie budowę studia, wokół którego trudził się obecny proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. Jan Mazurek. Pierwszego uposażenia technicznego dokonał i pierwszy sygnał z przemyskiego studia wyemitował „w świat” ks. Krzysztof Hassinger. Dzieło finalizował łącznie z budową masztu ks. Zdzisław Babiarz. Wiem, że nie było pragnieniem donatora masztu ujawnianie jego daru, ale skoro to już zaistniało, należy wyrazić serdeczne słowa wdzięczności ks. prof. Kazimierzowi Bełchowi za pomoc finansową. Wiele troski przysparzała ta forma ewangelizacji Metropolicie Przemyskiemu. Przyszedł wreszcie czas peregrynacji jasnogórskiej Ikony i Radio zawitało do poszczególnych parafii. Swój wkład w możliwość transmisji mają klerycy Seminarium, którzy po lekcjach Andrzeja Seneczki podjęli wraz z nim posługę medialnej łączności. W tym też czasie dołączył do Radia trwający przy nim do dziś Adam Piss. Potem znów Maryja wskazała drogę do ludzi i ludziom do Radia przez transmisje pielgrzymkowej drogi na Jasną Górę. I jesteśmy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję