Reklama

Skarby diecezji sandomierskiej

W leśnym zaciszu

Jadąc przez Lasy Golejowskie drogą z Osieka do Staszowa, warto zboczyć na moment z głównego traktu do okolonej puszczą niewielkiej wioski Strzegom, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych drewnianych kościółków Sandomierszczyzny.
Pierwsza wzmianka o miejscowej parafii pochodzi z 1326 r. Historyczne źródła podają, że plebanem był tu wówczas niejaki Jan. Inny, jeszcze starszy, bo pochodzący z XII wieku zapis wspomina o tutejszym możnowładcy Gniewomirze. To tędy ciągnęły tatarskie hordy, które później starły się z polskim rycerstwem pod Legnicą. Podobno wielu Tatarom zagubiony wśród lasów Strzegom spodobał się tak bardzo, że zdecydowali osiedlić się tu na stałe, a ich potomkowie żyją we wsi do dziś.
Pierwotny kościółek powstał tu najpewniej ok. roku 1404. Obecny pochodzi z końca XVI wieku. Poświęcił go w 1595 r. biskup krakowski Jerzy Radziwiłł, syn Mikołaja Radziwiłła Czarnego, wielkiego propagatora kalwinizmu. To prawdziwa perła renesansowego budownictwa drewnianego. Dawniej świątynia była jedynie małą myśliwską kapliczką. Dopiero po latach rozbudowano ją i przystosowano do pełnienia funkcji kościoła parafialnego. Bryła kaplicy została rozcięta na pół. Pomiędzy chórem a prezbiterium - najstarszymi fragmentami strzegomskiego kościoła - dobudowano kilkumetrowej długości nawę.
Szczególne wrażenie robi wnętrze świątyni. Po obu stronach głównego ołtarza zachowały się spore fragmenty renesansowej boazerii. To ewenement w skali całego kraju. Boazeria mocno nadszarpnięta została zębem czasu, wciąż jednak bez trudu można rozpoznać wyobrażone na niej sceny. W głównym ołtarzu uwagę przykuwa niezwykle sugestywny obraz Piety. Głównym patronem parafii jest wprawdzie św. Andrzej, ale już przed wiekami okoliczni mieszkańcy zwrócili się do władz kościelnych z prośbą o dodanie jej jeszcze jednego wezwania. Chodziło o to, że na św. Andrzeja śnieg często zasypywał już drogi. Ciężko było wówczas przedrzeć się przez puszczę na odpust. Stąd też dodano świątyni za patronkę Matkę Bożą Bolesną. Od tamtej pory główne uroczystości odpustowe w Strzegomiu przeniesiono na sierpień.
Obok ołtarza zachowała się zwieńczona koroną ponadczterechsetletnia ambona. Z tego samego okresu pochodzi również kamienna chrzcielnica, stojąca przy wejściu do świątyni od strony południowej. Nieco młodsze są dwa ołtarze boczne. W jednym z nich widnieje obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie, który uchodzi za najcenniejszy w całym kościele.
Obok kościoła stoi piękna drewniana dzwonnica, która znakomicie komponuje się z bryłą świątyni, jest jednak od niej znacznie młodsza, pochodzi z początków XX wieku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję