Reklama

Szansa dla niepełnosprawnych

W październiku ruszył nowy program „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych” realizowany przez Caritas. Osoby niepełnosprawne mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i odkryć swoje miejsce na rynku pracy.

Program realizowany jest przez Caritas w całej Polsce w 44 ośrodkach diecezjalnych. Dwa ośrodki prowadzi Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, jeden znajduje się w Zielonej Górze, drugi w Gorzowie Wielkopolskim - mówi Grzegorz Idziak, koordynator projektu. - Program skierowany jest do osób niepełnosprawnych o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Podczas 10-dniowych warsztatów otrzymują one pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej. Uczestnicy zajęć spotykają się z psychologami, doradcami zawodowymi i pedagogami. Poznają rynek pracy, dowiadują się m.in. jak szukać pracy, napisać życiorys i list motywacyjny, jak rozmawiać z pracodawcą. Organizatorzy troszczą się również o to, by osoby niepełnosprawne odkryły swoje atuty i poznały swoje możliwości, dzięki czemu będą miały odwagę wyjść z domu i zaistnieć na rynku pracy. Aby jak najbardziej zindywidualizować pracę z uczestnikami, warsztaty prowadzone są w małych grupach, maksymalnie 5-6 osób. Oprócz wspólnych zajęć organizowane są również indywidualne konsultacje, rozmowy i ćwiczenia. W ramach programu oferowana jest pomoc w dotarciu do ośrodka oraz posiłki.
Zarówno dla zielonogórskiego, jak i dla gorzowskiego ośrodka programu zaplanowano 32 serie warsztatów dla 161 osób niepełnosprawnych. 22 warsztaty odbędą się w trybie dziennym, tzn. w godz. 9-17 w ciągu 10 dni roboczych. Pozostałe warsztaty odbywać się będą w trybie całodobowym (10 kolejnych dni z noclegami). Istnieje również możliwość indywidualnego dostosowania godzin warsztatów do potrzeb uczestników. Zielona Góra i Gorzów to nie jedyne miejsca, gdzie organizowane będą tego typu zajęcia - warsztaty będą mogły zostać przeprowadzone tam, gdzie zbierze się grupa chętnych do wzięcia w nich udziału. Program trwa przez 16 miesięcy - od października 2006 r. do stycznia 2008 r. W każdym miesiącu zaplanowane są 2 serie warsztatów.
Zakończenie udziału w warsztatach nie oznacza dla uczestników końca współpracy z ośrodkiem programu. Osoby, które brały udział w warsztatach, nadal będą mogły korzystać z indywidualnych porad specjalistów ośrodka, a także dzielić się swoimi sukcesami i trudnościami związanymi z poszukiwaniem zatrudnienia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję