Reklama

Kościół stał się Jasną Górą

Niedziela rzeszowska 1/2002

Słynący łaskami Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej poddany zostanie koniecznej konserwacji. Na szlak nawiedzenia powróci w nowej kopii poświęconej przez Jana Pawła II. Nastąpi w czasie wręczania Ojcu Świętemu doktoratu "honoris causa" przez delegację Episkopatu Polski i promotorów z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego. Warunki klimatyczne w styczniu i lutym byłyby dodatkowym utrudnieniem - szczególnie dla osób w starszych. Niedziela odnotowująca obrazy z peregrynacji 2 lipca 2000 r. zamieściła barwną fotografię Obrazu płynącego Dunajcem ze Szczawnicy do Krościenka flisacką tratwą. Górale pienińscy w regionalnych strojach tworzyli piękną rzeczną procesję. Kwiaty, maryjne i narodowe kolory szarf, na brzegach gromady okolicznych mieszkańców z kapelami i orkiestrami stanowiły niepowtarzalną scenerię tej peregrynacji. Tonąca w słońcu najważniejsza tratwa z Cudowną Ikoną, troskliwie podtrzymywaną przez biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca odbywała podróż najpiękniejszą polską krainą. Ale to już tylko wspomnienie i pamiątka.

Dekanat Jasło-Wschód przyjął Matkę Bożą w zimowej szacie i wszystkie ceremonie powitania ulegały naturalnemu skróceniu, natomiast pora roku sprawiła, że o godz. 17.00 zapadał adwentowy wieczór. Niektóre misternie iluminowane świątynie stwarzały iluzję Jasnej Góry.

Dekanat jasielski zachodni powitał Matkę Bożą w Dębowcu, sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, w parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła, a pożegnał w parafii erygowanej w 1969 r., będącej pod opieką duszpasterską Ojców Franciszkanów, w świątyni w roku 1997 podniesionej do rangi sanktuarium Świętego Antoniego. 3 grudnia powitała Matkę Bożą młodziutka parafia dekanatu Jasło-Wschód powołana w 1995 r. pw. Matki Bożej Częstochowskiej. 4 grudnia gościła już w parafii św. Stanisława Biskupa, erygowanej dopiero w 1971 r. - ale jej bazę stanowi Kaplica Gimnazjalna istniejąca już od 1893 r., by 5 grudnia znaleźć się w farze, parafii istniejącej od 1326 r. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a w dzień św. Mikołaja - w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, której bazę dotąd stanowi klasztor Sióstr Wizytek, odbudowany ze zniszczeń wojennych w 1951 r. 7 grudnia witali Matkę Bożą parafianie Jasła-Sobniowa w świątyni pw. Dobrego Pasterza, poświęconej w 1991 r. W swoje święto - 8 grudnia - Matka Boża zawitała do Czeluśnicy, świątyni, przekształconej kunsztownie z budynku gospodarczego, pw. św. Maksymiliana Kolbego i poświęconej w 1973 r. W ten sposób młode parafie i nowe kościoły rozbudowanego Jasła stały się miejscem adoracji i spotkania z Matką Bożą.

10 grudnia dotarła do Tarnowca, starej parafii istniejącej od 1345 r., pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, słynnej z kultu figury Matki Bożej Tarnowieckiej, przywiezionej z Węgier do Jasła, a potem odkupionej od władz austriackich z depozytu w Dukli przez właścicielkę dóbr tarnowieckich panią Kuropatnicką z Łętowskich.

11 grudnia - parafia Jaszczew, wyodrębniona z parafii Szebnie w 1982 r., pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, 12 grudnia Szebnie - najstarsza w tej okolicy parafia pw. św. Marcina, sięgająca 1326 r., a 13 grudnia - Warzyce parafia pw. św. Wawrzyńca fundowana przez opatów tynieckich. Młodziutka parafia Chrystusa Króla w Jaśle-Brzyszczkach, pożegnała Matkę Bożą 14 grudnia w imieniu dekanatu jasielskiego-wschodniego.

15 grudnia parafia pw. św. Anny w Kołaczycach przyjęła Matkę Bożą w imieniu dekanatu brzosteckiego, by 16 grudnia w Brzostku zakończyć dotychczasową peregrynację.

Czas nawiedzenia ma swój rytuał i ściśle wyliczone godziny. Wierni wykorzystują je w pełni i gorliwie do tego się przygotowują w kołach, stowarzyszeniach i wspólnotach. Wiekowe parafie mają ukształtowaną tradycję uroczystości religijnych i przygotowane symbole. Młode je tworzą. Patron świątyni, wybrana data to okoliczności wykorzystywane w programie i dekoracji. 12 i 13 grudnia w Szebniach na Matkę Bożą czekał tron, którego głównym elementem był biały orzeł, na skrzydłach umieszczono daty: 13 XII 1981 i 13 XII 2001.

Matkę Bożą witają kwiatami dzieci, młodzież, dorośli, kapłani. Mówią swoimi słowami lub wierszem. Matka Boża słucha jako Dostojny Gość i wierzymy, że słucha. Każdy, czy to dziecko, czy dorosły przygotowuje się i przeżywa tę niepowtarzalną chwilę, na którą czeka z niepokojem i wzruszonym sercem. Starsi porównują wrażenia z innymi ceremoniami, z peregrynacją z lat siedemdziesiątych dla młodych i dzieci, jest to doświadczenie Sacrum, które pozostanie na resztę życia. Kapłani gromadzą obserwacje, "dary duchowe", konkretne "owoce" i doświadczenia na przyszłość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Władysław z Gielniowa

[ TEMATY ]

błogosławiony

Rozważając zasługi, jakie nasi święci i błogosławieni w swym życiu doczesnym położyli dla Kościoła i narodu polskiego, jedno z pierwszych miejsc przyznać musimy błogosławionemu Władysławowi z Gielniowa, wybitnemu krzewicielowi słowa Bożego i pieśni religijnej w języku ojczystym.

Bł. Władysław urodził się ok. 1440 r. w mieszczańskiej rodzinie w Gielniowie. Od chrztu św. nosił imię Marcin Jan.

Po ukończeniu szkoły parafialnej rozpoczął w 1462 r. studia na Akademii Krakowskiej. Szybko jednak przerwał naukę i w tym samym roku wstąpił do Zakonu Obserwantów. Tu właśnie przyjął swoje zakonne imię Władysław. W zakonie najpierw pełnił funkcję egzaminatora w sprawie cudów, jakie działy się za przyczyną św. Szymona z Lipnicy. Dwa razy był wybrany na prowincjała polskich obserwantów i czuwał nad 22 domami zakonnymi. Zasłynął jako zakonnik o surowym i pokutniczym trybie życia. Spał zaledwie kilka godzin na dobę na lichym sienniku, używając do okrycia swój własny habit. Nosił włosiennicę, biczował swoje ciało. Znany był również z tego, że chodził boso i pieszo pokonywał duże odległości w drodze do wizytowanych przez siebie zakonów z całej prowincji. Mimo – że był tak bardzo surowy dla siebie, wobec innych – zwłaszcza wobec braci odznaczał się łagodnością i serdecznością. Z wyjątkową troską zajmował się starszymi i chorymi zakonnikami. Miał szczególne nabożeństwo do imienia Jezus, które wymieniał na początku każdego swojego kazania czy też swoich refleksji modlitewnych. Ułożył Godzinki ku czci Matki Bożej. W czasach panującego w Kościele języka łacińskiego, bł. Władysław zaczął głosić kazania po polsku, w rodzimym języku układał też teksty do pieśni religijnych. Gromadził więc wokół siebie tłumy słuchaczy. Pod koniec swojego życia osiadł w domu zakonnym w Warszawie. Zmarł 4 maja 1505 r. po osłabnięciu podczas pełnego ekstazy kazania na Wielki Piątek. Jego beatyfikacja odbyła się w Warszawie w 1753 r.

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję