Reklama

Być świętym w wymiarze codzienności

W styczniu i na początku lutego w Domu Rekolekcyjnym w Strachocinie, jak co roku odbywały się rekolekcje dla prezesów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej oraz osób odpowiedzialnych za pracę w tych oddziałach w dekanatach i archiprezbiteratach archidiecezji przemyskiej. 12 i 13 stycznia natomiast pogłębiali wiarę członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu AK.

Niedziela przemyska 7/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Strachocinie asystent diecezjalny ks. prał. Józef Niżnik niestrudzenie dzielił się z nami swoim kapłańskim doświadczeniem wypływającym z ciągłego wpatrywania się w Bożą Mądrość. Służył nam słowem podczas konferencji i homilii oraz wieloma pouczającymi przykładami.
Dni skupienia, odrzucenia codziennego pośpiechu, natłoku spraw do załatwienia i wszystkiego, co tak często przysłania nam prawdziwy sens istnienia, rozpoczęła Msza św. odprawiana w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Po niej wygłoszona została konferencja wstępna. Modlitwa różańcowa w rekolekcyjnej kaplicy rozpoczęła drugi dzień. Kolejne konferencje mobilizowały nas do głębszego przyjrzenia się swojemu powołaniu. Po nich modliliśmy się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Ostatnia konferencja poświęcona była tematowi wspólnoty ludzi dążących do określonego celu. Następnie zgromadziła nas Msza św. odprawiana w naszej intencji, z homilią głoszoną przez ks. Józefa oraz nabożeństwo do św. Andrzeja Boboli.
Wieczorem w sali konferencyjnej miało miejsce spotkanie prezesów, podczas którego omówiono sprawy organizacyjne. Korzystając z okazji udało mi się porozmawiać z prezesem DIAK Kazimierzem Krylą. „AK jest organizacją kościelną, której głównym celem działania jest apostolstwo w ściślej współpracy z hierarchią kościelną. Z tego wynika jej charyzmat i sposób działania. Rekolekcje przygotowują nas do pracy z ludźmi nam powierzonymi, do realizacji programu duszpasterskiego Kościoła przemyskiego i naszego programu działania na dany rok” - wyznał pan Kazimierz. Hasło tego roku brzmi: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. „Właśnie te rekolekcje ukierunkowane były na rozpoznanie naszego powołania i realizowanie go w życiu” - dodał.
Poprosiłem także o świadectwo jedną z uczestniczek: „Przed nami nowy rok pracy, nowe zadania. Trzeba głębokiej modlitwy, aby im podołać. Musimy postawić na Boga, by Go dać innym. Chrystus jest dla nas wzorem do naśladowania. W naszym działaniu powinna być pokora i zaufanie Jezusowi. Trzeba budować świat z sensem, by obecny był w nim Bóg i by wszystko do Niego zmierzało” - mówi odpowiedzialna za pracę AK w dekanacie Radymno I Daniela Suchy.

* * *

Co roku w styczniu ma miejsce kolejne ważne wydarzenie - walne zebranie Rady DIAK. W tym roku odbyło się 14 stycznia w Szkole Podstawowej w Bliznem. Spotkali się tam prezesi, członkowie Rady. Zamknięty został rok poprzedni poprzez przyjęcie sprawozdań z pracy, sprawozdań finansowych. Udzielono absolutorium dla Zarządu DIAK. Przyjęto także propozycje działalności na obecny rok kalendarzowy i kościelny.
Wiceprezes DIAK ds. formacji Danuta Figiela przypomniała zgromadzonym, że na terenie archidiecezji przemyskiej działa 243 POAK, które skupiają 3710 członków. Omówiła również podstawowe zadania, będące owocem refleksji nad listem pasterskim abp. Józefa Michalika. W tym roku modlimy się za kapłanów z naszych parafii oraz osoby konsekrowane. Nie chodzi tu o modlitwę okazjonalną, ale o podjęcie konkretnego czynu modlitewnego. Jesteśmy zobowiązani do modlitwy za siebie nawzajem. Uaktywniamy w parafii Dzieło Pomocy Powołaniom im. bł. Jana Balickiego. Jeśli nie ma, czynimy starania, żeby powstało, by wzmacniać modlitwą tych, którzy są na drodze powołania oraz modlić się o nowe powołania. Omodlona posługa pełniona jest z większą łatwością i pokorą.
Część pieniędzy zdobytych na organizowanych przez POAK festynach przekażemy zakonom kontemplacyjnym. Są to zakony szczególnej posługi, które dzisiaj wydają się być na uboczu naszej rzeczywistości. A przecież w nich trwa nieustanna modlitwa za świat, Polskę i każdego z nas. Włączymy w tym roku duszpasterskim w nasze formacyjne spotkania siostry zakonne, by zapoznać się z ich duchowością i charyzmatem. Dzisiaj wielu ludzi poszukuje drogi swojego życia. Również wiele osób nie orientuje się jakie założenia ma zgromadzenie podejmujące posługę we własnej lub sąsiedniej parafii. Warto dotrzeć do szerszego grona z tymi informacjami, choćby po to, by lepiej poznali tę swoją najbliższą „mapę” powołań.
Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko pozostałe jest na swoim. Postaramy się, by w rodzinach członków AK była modlitwa rodzinna. Rodzina Bogiem silna, to taka rodzina, gdzie jest tyle czasu dla Boga, ile potrzeba, gdzie jest w ogóle czas dla Boga, gdzie ludzie ze sobą rozmawiają. Są ze sobą, a nie obok siebie. Pamiętajmy, żeby zmieniać świat, musimy zacząć od siebie i tych, którzy są wokół nas.
Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej będzie przybliżał w kolejnych numerach swojego Biuletynu sylwetki świętych naszej diecezji, a każdy z członków AK zapozna się z nimi podczas spotkań comiesięcznych.
Członkowie AK w tym roku z okazji 350. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli podejmą troskę o promowanie jego kultu wśród rodzin i znajomych, w parafiach. Ważne jest szerzenie wśród wielu dobra, jakie ukazywał nam św. Andrzej.
Następnie wiceprezes przedstawiła zadania dla POAK Archidiecezji Przemyskiej. Piękne dzieło, które przynosi co roku wymierne efekty, to ogólnopolska inicjatywa: Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” - Dzień Papieski. Z ogromną troską i sercem włączymy się w to dzieło, zgodnie z zaleceniami Księży Asystentów i Zarządu DIAK. W modlitwie wiernych uwzględnimy wezwania, m.in. o powołanie do życia w rodzinie (także w intencji rodzin rozdzielonych na skutek wyjazdu ich członków poza granice kraju, również spośród członków AK). Postawą i słowem będziemy dawać świadectwo o przynależności do Pana Boga. Będziemy mówić o tym, co się zmienia w naszym życiu dzięki wierze. Chcemy uczestniczyć w pielgrzymkach „gwiaździstych”. Święci, z których postaciami będziemy się zapoznawać co miesiąc, przypisani są do konkretnych miejsc. W każdym archiprezbiteracie wybrany został jeden święty, do którego w konkretnym dniu i o godzinie będziemy pielgrzymować z różnych miejsc, przeżywać Mszę św. i ubogacać się doświadczeniami tej wędrówki. Wystosujemy zaproszenia na spotkania AK dla przedstawicieli KSM na szczeblu parafii. Razem opracujemy program pracy, w którym pewne punkty będą stanowić zadanie wspólne. Będziemy zachęcać młodzież do udziału w uroczystościach składania ślubów zakonnych, święceń diakonatu.
Planujemy ubogacać twórczością artystyczną obchody świąt, uroczystości kościelnych, spotkania AK. Niemalże w każdej parafii są twórcy ludowi, chóry, schole parafialne, grupy teatralne itp. Jest to szczególne powołanie, które warto w tym roku promować. Spotkanie z przedstawicielami wymienionych grup nabiera innego wymiaru.
Pragniemy otaczać ustawiczną troską ubogich i potrzebujących na terenie parafii. Nie wolno odsuwać tego powołania na plan dalszy. Musimy pochylać się nad ubogimi, którzy naszej pomocy potrzebują.
Wiceprezes poruszyła temat wakacyjnych rekolekcji oazowych z prośbą, aby mówić o nich podczas spotkań dekanalnych. Naszym zadaniem byłoby m.in. dowiezienie osób chętnych do uczestnictwa w nich na miejsce, gdzie się odbywają. Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych: www.przemysl.ak.org.pl oraz www.przemysl.oaza.pl.
Na zakończenie wystąpienia serdecznie zachęciła do udziału w pielgrzymkach: do Strachociny - 16 maja, Janowa Poleskiego - 18-20 maja oraz w Ogólnopolskiej na Jasną Górę - 16 czerwca.
Asystent diecezjalny AK powiedział: „Rok 2007 dla wszystkich, którym bliska jest postać św. Andrzeja Boboli jest wyjątkowy ze względu na przypadające dwie rocznice. Pierwsza dotyczy męczeńskiej śmierci. 16 maja tego roku minie 350 lat, gdy polski jezuita, Andrzej Bobola został w okrutny sposób umęczony w Janowie Poleskim. Wobec tego, co stało się wtedy, nikt, kto kocha św. Andrzeja nie może przejść obojętnie. To męczeństwo było szczególnie okrutne. Męczeństwem Andrzeja Boboli był bardzo poruszony Pius XII, który napisał o nim encyklikę „Invicti athletae Christi”. W tym roku mija 50 lat od jej napisania. To jest druga rocznica związana ze św. Andrzejem, na którą trzeba zwrócić uwagę”.
Po wysłuchaniu tych informacji udaliśmy się do jednego z najstarszych kościołów na Podkarpaciu znajdującego się po przeciwnej stronie drogi. Następnie w miejscowym kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych wysłuchaliśmy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Zawierzenia, która poinformowała nas o ogniskach rekolekcyjnych wspólnoty zawierzenia, z trwającą nieustannie adoracją Najświętszego Sakramentu. Są one otwarte przez cały rok dla wszystkich, którzy pragną i są do tego zdolni, w oddaleniu od codziennych trosk i bez pośpiechu, w pełnym wyciszeniu przeżyć rekolekcje ignacjańskie trwające od 8 do 30 dni. Takie ćwiczenia duchowe pomagają wielu osobom, nie tylko z Polski, w odnalezieniu sensu życia i własnego miejsca w życiu Kościoła.
W południe przeżywaliśmy Mszę św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik, metropolita przemyski. W homilii odniósł się z troską do obecnej sytuacji Kościoła w Polsce.
Kolejnym punktem programu było spotkanie opłatkowe, podczas którego Ksiądz Arcybiskup powiedział m.in.: „Pragnę, żebyście mogli, chcieli i próbowali w tym kolejnym roku pracy realizować powołanie chrześcijańskie w świecie... Chcę, abyście dawali świadectwo tam, gdzie jesteście”. Spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. archiprezbiterzy, księża dziekani, kapłani z archiprezbiteratu sanockiego, było okazją do usłyszenia od Księdza Arcybiskupa nie tylko wskazań, pouczeń, kierowanych do AK w kontekście naszego programu, celu działania, ale również do szczerych, osobistych rozmów.
Człowiek współpracując z Bogiem w rozwijaniu swoich talentów i zdolności realizuje swe życiowe powołanie, a wypełniając na co dzień Jego wolę kroczy drogą świętości. Dla tych, którzy kochają Boga, zachowywanie Jego przykazań jest łatwą i jedyną drogą do zbawienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Beata Kempa dodaje, że w Europie jest sporo problemów gospodarczych spowodowanych nie tylko wojną na Ukrainie, ale także Zielonym Ładem. A to pcha elity europejskie, bojące się teraz własnych wyborców, do debat, które mocno elektryzują społeczeństwa ideologicznie.

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję