Reklama

Zdrowie

Tylko dwie kliniki spełniają wymogi programu in vitro

[ TEMATY ]

in vitro

WIKIPEDIA

Tylko dwie z 37 klinik, które zgłosiły się do konkursu na udział w programie refundacji zabiegów in vitro ze środków publicznych, spełnia jego wymogi - wynika z informacji podanej dziś przez Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował na swoich stronach, że do programu zostały zakwalifikowane kliniki "Gravita" z Łodzi i "Kriobank" z Białegostoku. Oznacza to, że wymogów formalnych nie spełnia 35 innych klinik, które zgłosiły się do programu.

Chodzi głównie o błędy w złożonej dokumentacji: brak odpowiednich podpisów, nieaktualne odpisy z Krajowego Rejestru Sądowego, czy brak informacji o przychodach z innych źródeł na realizację zadań tego samego rodzaju jak w przedmiocie konkursu.

Reklama

Kliniki mają być odpowiedzialne za wszystkie procedury dotyczące zabiegów in vitro, w tym przygotowanie do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy.

Kliniki będą zobowiązane do przestrzegania określonych w programie kryteriów. Placówka m.in. musi funkcjonować 7 dni w tygodniu, aby zapewnić ciągłość opieki nad pacjentkami. Wymagane będzie minimum 3-letnie doświadczenie w przeprowadzaniu procedury in vitro przynajmniej dwóch ginekologów-położników oraz embriologów zatrudnionych w placówce. W klinikach wymagana też będzie odpowiednio wysoka jakość sprzętu laboratoryjnego.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, oferenci mogą uzupełnić braki formalne w formie pisemnej do dnia 24 maja. "W przypadku niedotrzymania tego terminu oferta podlega odrzuceniu" - zastrzegł resort.

Reklama

Umowy z wybranymi klinikami mają zostać podpisane do 1 lipca. Jednak - jak mówił w ub. tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz - "trudno przyjąć założenie, że 1 lipca wszystkie kliniki przyjmą wszystkich pacjentów, którzy tej procedury potrzebują, tak pewnie nie będzie".

Arłukowicz przyznał też, że "dziś tak naprawdę nie wiadomo do końca w ilu klinikach przeprowadza się zabiegi in vitro", gdyż na razie nie ma rejestru takich ośrodków. Ministerstwo przygotowało jednak rozporządzenie, które reguluje funkcjonowanie Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji.

Do zadań rejestru należeć będzie m.in. gromadzenie danych „usługodawcy” (kliniki przeprowadzającej zabiegi in vitro) i „usługobiorcy” (kobiety poddającej się zabiegowi) oraz informacji o niepłodności, liczbie i rodzaju badań wykonanych w ramach programu.

Za funkcjonowanie Rejestru odpowiedzialne będzie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Kliniki będą zobowiązane do dostarczania informacji do rejestru „nie rzadziej niż raz w miesiącu, nie później niż 14 dni od dnia w którym udzielono świadczenia zdrowotnego w ramach Programu”.

2013-05-20 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tysiąc Mszy św. przebłagalnych za grzech in vitro

[ TEMATY ]

in vitro

Msza św.

Grzegorz Gałązka

Anonimowy polski przedsiębiorca stoi za inicjatywą tysiąca Mszy św. przebłagalnych za grzech in vitro. To odpowiedź na podpisaną w czerwcu przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawę dopuszczającą zapłodnienie poza aktem małżeńskim, jako jedną z metod leczenia niepłodności.

- W obliczu ogromnego zła wyrządzanego bezbronnym ludzkim istnieniom i grzechu ludzi, którzy są uwikłani w in vitro, jednoczmy się w modlitwie ekspiacyjnej. W sposób szczególny czyńmy to poprzez Eucharystię – mówi pomysłodawca akcji. – Jestem przedsiębiorcą, katolikiem. Funduję pierwszą Mszę i zachęcam Ciebie do tego samego. Niech to będzie 1 000 Mszy, 10 000, 1 000 000! – apeluje inicjator.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję