Reklama

Studia na Wydziale Filozofii KUL

Ks. Stanisław Janeczek - Prodziekan Wydziału Filozofii KUL
Edycja lubelska 18/2007

Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza maturzystów na studia na kierunku „filozofia” i na kierunku „kulturoznawstwo” (trzyletnie studia licencjackie; po ich ukończeniu dwuletnie uzupełniające studia magisterskie).
Przez cały okres dominacji ideologii marksistowskiej nasz Wydział był jedynym uniwersyteckim ośrodkiem nieskrępowanej działalności filozoficznej. Jest żywym spadkobiercą Lubelskiej Szkoły Filozofii Klasycznej, której twórcą jest nie tylko Karol Wojtyła, nasz Profesor do czasu wybrania na Stolicę Piotrową (w latach 1954-1978), ale i tak pięknie różniący się myśliciele, jak prof. Stefan Swieżawski, znakomity historyk filozofii i kultury średniowiecznej i renesansu, o. prof. Mieczysław A. Krąpiec, którego ogromna twórczość stanowi wkład we wszystkie dziedziny rozległej przecież problematyki filozoficznej, epistemolog prof. Antoni B. Stępień oraz logicy: prof. ks. Stanisław Kamiński i Ludwik Borkowski.
Wydział Filozofii KUL jest miejscem integralnego kształcenia w zakresie filozofii uprawianej autonomicznie w stosunku do nauk szczegółowych - Sekcja Filozofii Teoretycznej. Jednocześnie na Sekcji Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych można filozofię studiować w kontekście nauk przyrodniczych. Studia filozoficzne dają m.in. gruntowne wykształcenie w zakresie dziejów myśli filozoficznej i stanu współczesnych dyskusji filozoficznych, jak również w zakresie logiki i metodologii nauk, stanowiąc tym samym solidny fundament do łatwych wówczas studiów podyplomowych, podejmowanych odpowiednio do zmieniających się szybko wymogów rynku pracy. Tak wykształceni absolwenci są predestynowani do działań, które wymagają inwencji i niekonwencjonalnego myślenia. Kończący studia filozoficzne mogą podejmować pracę w instytucjach naukowych, oświatowych, kulturalnych i administracyjnych, w wydawnictwach, redakcjach oraz jako nauczyciele filozofii (Wydział prowadzi specjalizację nauczycielską, a studenci filozofii przyrody mogą zdobyć także uprawnienia do nauczania niektórych przedmiotów pozafilozoficznych).
Od roku akademickiego 2006/07 rozpoczął działalność nowy kierunek - kulturoznawstwo. Studia te wprowadzają w teorię i historię kultury, a nadto, w ramach dwu specjalizacji, dostarczają wiedzy o religiach i kulturze artystycznej. Na kulturoznawstwie można nie tylko poznać korzenie kulturowe Europy, w tym szczególnie naszej Ojczyzny, czy też zapoznać się gruntownie z dialogiem międzyreligijnym, tak cenionym przez Jana Pawła II, ale także przygotować się do działalności w różnych instytucjach kulturalno-oświatowych, np. w domach kultury, czy jako przewodnicy wycieczek, lub też zdobyć uprawnienia do nauczania przedmiotu „wiedza o kulturze”.
Zapraszamy tak na filozofię, która ma utrwaloną renomę w wymiarze ogólnopolskim, jak też na kulturoznawstwo. Informacje na temat warunków przyjęcia można znaleźć na stronie internetowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: www.kul.lublin.pl.

Reklama

Bp Przybylski: kto nosi szkaplerz musi być człowiekiem spowiedzi

2019-07-17 12:46

ks.mf / Częstochowa (KAI)

„Przyjąć szkaplerz, to oznacza mieć w sobie nieustannie decyzję zdejmowania starych szat, ubrań grzechu” – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który wieczorem 16 lipca we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przewodniczył Mszy św. w klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego Sióstr Karmelitanek Bosych w Częstochowie.

Marian Florek

Na początku Mszy św. bp Przybylski przypomniał, że szkaplerz wiernie nosił od swojej młodości św. Jan Paweł II. - Czas ucieka, a szkaplerz wiedzie nas ku wieczności. Dla każdego z nas ten czas ucieka, ale to oznacza, że jesteśmy młodsi dla nieba – mówił bp Przybylski.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „szkaplerz to święta szata. Dla proroka Eliasza szata był bardzo ważnym znakiem przyobleczenia się w Boga”. - Przyjęcie szkaplerza, noszenie go, to nie jest tylko prosty gest. Przyjąć szatę, zmienić szatę w Biblii, oznacza decyzję na nowe życie. Każdy, kto nosi szkaplerz, każdego dnia odnawia tę decyzję nowego życia w Chrystusie – kontynuował duchowny.

Bp Przybylski przypomniał, że "nie można szkaplerza nosić na brudnym sercu". - Każdy, kto przyjmuje i nosi szkaplerz, musi być człowiekiem spowiedzi, ciągłego nawrócenia – mówił bp Przybylski i dodał: „Żeby przyoblec nową szatę, trzeba stanąć jakby nago nie w sensie cielesności, ale w sensie gotowości do tego, aby powiedzieć: Żadne bogactwa tego świata, żadne mody tego świata nie są moim celem w życiu”.

16 lipca porannej Mszy św. w klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Częstochowie przewodniczył o. Marian Zawada, przeor Karmelitów Bosych z Krakowa. - We współczesnym świecie żyjemy odarci z miłości, dobrego imienia czy życzliwości. I jest w człowieku potrzeba osłonięcia, ochrony – mówił w homilii o. Zawada.

Karmel w Częstochowie powstał z fundacji poznańskiej 28 kwietnia 1957 r. Erygowany został dekretem z dnia 19 marca 1957 r. Od 10 listopada 1978 r. klasztor pozostaje pod jurysdykcją biskupa diecezjalnego. Kaplica klasztoru Miłosierdzia Bożego została otwarta i poświęcona 7 listopada 1982 r. W 1983 roku wspólnota zrealizowała fundację nowego klasztoru w Szczecinie, a w 2007 roku w Oziornoje na terenie Kazachstanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem