Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: odbyły się uroczystości instalacji nowych kanoników kapituły Bazyliki Archikatedralnej

[ TEMATY ]

Częstochowa

katedra

Ks. Mariusz Frukacz

„Kanonicy kapitulni są zobowiązani do strzeżenia czystości wiary i moralności”- powiedział abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 24 maja przewodniczył uroczystości instalacji nowych kanoników kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Do grona kanoników zostali wprowadzenie: ks. prał. Stanisław Iłczyk dyrektor Caritas archidiecezji częstochowskiej, ks. prał. Marian Szczerba wikariusz biskupi ds. Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego w archidiecezji częstochowskiej oraz ks. prał. Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej.

Prezentacji nowych kanoników na początku uroczystości dokonał prepozyt kapituły ks. inf. Marian Mikołajczyk wikariusz generalny i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Reklama

Po złożeniu uroczystego wyznania wiary i ślubowaniu, że „będą wiernie wypełniać obowiązki, jakie wynikają z przyjętej godności” każdy z nowych kanoników ucałował Księgę Ewangelii i przyjął z rąk metropolity częstochowskiego dystynktorium i pierścień. Następnie po otrzymaniu znaku pokoju nowi kanonicy zasiedli w stallach na miejscach wyznaczonych przez prepozyta kapituły.

W swoim słowie abp Depo podkreślił, że kanonicy kapitulni są „wspólnotą ludzi wiary i modlitwy”- Tajemnica Trójcy Przenajświętszej każe nam pochylić się w zdumieniu i z wdzięcznością nad naszą tajemnicą życia i wejściem w Boże życie z własnym imieniem od momentu chrztu św. - mówił abp Depo.

„ Trzeba czynić wszystko, by nasze imiona były wpisane w historię tej ziemi i Kościoła jako przykładne dla przyszłych pokoleń” - kontynuował abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał kanonikom o znaczeniu więzi z Następcą św. Piotra i więzi z biskupem Kościoła partykularnego. - W tej posłudze wierności Kościołowi i Następcy św. Piotra bądźmy wierni i wypełniajmy zadania na miarę łaski, do której zostaliśmy wezwani - podkreślił abp Depo.

Kapitułę katedralną w Częstochowie na prośbę drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego erygował papież Pius XII 5 sierpnia 1951 r. na mocy bulli „Peropportune sane”.

2013-05-24 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyskusje wokół przyszłego kształtu katedry Notre Dame

[ TEMATY ]

pożar

katedra

katedra Notre‑Dame

odbudowa

źródło: wPolityce.pl

We Francji wciąż toczy się dyskusja na temat tego, w jakiej formie powinna zostać odbudowana, spalona niemal przed rokiem, katedra Notre Dame. Główny architekt opowiada się za przywróceniem jej w dawnej postaci, tymczasem rząd Macrona optuje za bardziej nowoczesną formą. Ostateczna decyzja ma zapaść przed wakacjami.

Jak mówi główny architekt paryskiej katedry, który jeszcze przed pożarem odpowiadał za jej renowację, wciąż trwają prace przygotowawcze, usuwane są zniszczone elementy i rusztowania. Po tym proces odbudowy wejdzie w krytyczną fazę.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję