Reklama

Sancta Maria Tibi, Gratias Agimus

Uroczysty koncert galowy laureatów, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie 27 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, był zwieńczeniem I Diecezjalnego Festiwalu Poezji i Pieśni Maryjnych „Sancta Maria, Tibi Gratias Agimus”. Hasło festiwalu „Święta Maryjo, dziękujemy” jest odzwierciedleniem wielkiego dziękczynienia za opiekę, jaką obdarza swe dzieci Jasnogórska Matka Boża.

Przybyłych na koncert gości powitał proboszcz parafii ks. Andrzej Stępień, a następnie zespół festiwalowy wykonał hymn festiwalu „Cześć Maryi, cześć i chwała” oraz sekwencję do Ducha Świętego w aranżacji ks. Marka Cisowskiego. Uroczystą galę poprowadzili mali konferansjerzy ze Szkoły Podstawowej nr 47 - Paulina Szczygłowska i Mateusz Pieszczek. Występy laureatów przedzielono recytacją nagrodzonych w konkursie literackim wierszy o tematyce maryjnej. Magdalena Kościelniak ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie, przygotowana pod kierunkiem Teresy Mszyc, zdobyła I miejsce w kategorii dzieci starszych za wiersz „Maryja”. Jurorzy konkursu literackiego przyznali także pierwszą nagrodę w kategorii 6-9 lat Paulinie Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie, którą do konkursu przygotowała s. Jolanta Dworniczak. Wśród nagrodzonych młodszych dzieci znaleźli się także: Michał Kopek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie - II miejsce (nauczyciel s. Jolanta Dworniczak) oraz Paulina Wysocka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie - III miejsce (nauczyciel Lidia Grzyb). II miejsce w kategorii wiekowej 10-12 lat zdobyła Monika Kołodziejczyk ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Częstochowie (pod kierunkiem Barbary Rusinek-Nowak), zaś III miejsce ex aequo - Dominika Mitek i Alicja Grudzińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie, pod kierunkiem s. Sergii Gaik. Wyróżnienie otrzymała Joanna Kubajak ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie (nauczyciel Renata Błaszczyk).
Festiwal, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 47 w Częstochowie, Miejskie Przedszkole nr 10 w Częstochowie, parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie i Miejski Dom Kultury w Blachowni, rozpoczął się 24 maja od przesłuchań konkursowych. Jurorzy przyznali pierwsze miejsca najbardziej wyróżniającym się wykonawcom. W kategorii soliści lat 6-9 pierwsze miejsce zdobyły ex aequo Julia Frach ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, pracująca pod kierunkiem Anny Rybowicz, oraz Karolina Kamińska ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej, przygotowana przez Agnieszkę Woźniak. W kategorii 10-12 lat wygrała solistka Dominika Kolmasiak ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Częstochowie, którą do występu przygotowała Danuta Wróblewska. W kategorii soliści lat 13-15 jurorzy nie przyznali pierwszego miejsca.
Wśród zespołów dzieci młodszych, od 6 do 12 lat, najlepiej zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach oraz schola parafialna z Koziegłówek - były to dwa równorzędne pierwsze miejsca. W kategorii najstarszych dzieci (13-15/16-20 lat) wszystkie miejsca zdobyli soliści i zespoły z Koziegłówek oraz Lgoty Górnej, które prowadzi Mariusz Torbus. Pierwsze miejsce jurorzy przyznali kwartetowi z parafii św. Antoniego w Koziegłówkach, II miejsce zdobył zespół „Genezis” z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej, zaś III - Sonia i Olga Szymańczyk z Koziegłówek.
II miejsca w kategorii solistów zdobyły: Natalia Choła z Publicznego Przedszkola we Wrzosowej, przygotowana przez Małgorzatę Nowak, Martyna Pydzińska (kategoria 10-12 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, przygotowana przez Annę Rybowicz, oraz Diana Sojka z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej, zaś w kategorii zespoły: duet ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie - Iga Krzykowska, Adrianna Jarkiewicz, pracujące pod kierunkiem s. Wiesławy Kaszowskiej. III miejsca zdobyli: Michał Sikora ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach (nauczyciele Kalina Kmiecik, Dorota Sikora), Adrianna Jarkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie (nauczyciel s. Wiesława Kaszowska) oraz Karolina Kałuża z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (nauczyciel Anna Rybowicz), zaś w kategorii zespoły - dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie pod kierunkiem Moniki Gancarek i Doroty Łapaj.
Jurorzy zauważyli także najmłodszą uczestniczkę festiwalu, 6-letnią Izę Badorę z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Częstochowie, Zuzię Malinkę ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, a także zespół z Niższego Seminarium Duchownego, którym przyznano wyróżnienia.
W trakcie koncertu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która została przybliżona podczas prezentacji multimedialnej.
Pomysłodawczynią festiwalu maryjnego w Częstochowie jest Anna Rybowicz. „Nasze miasto zasługuje na tego typu festiwal. Zasługują na niego dzieci i młodzież z naszego miasta, które tak naprawdę nie mają zbyt wielu okazji, by się zaprezentować, by pośpiewać, by się poznać, by ze sobą pobyć. Przyjechały do nas dzieci z Koziegłówek, z Lgoty Górnej, Konieczek, Wrzosowej, Panek, Radomska, Żarek, z kilku szkół i przedszkoli z Częstochowy, a także z liceów im. M. Kopernika i H. Sienkiewicza w Częstochowie oraz im. F. Fabianiego w Radomsku. Cieszę się, że Matka Boża stanie się dzieciom jeszcze bliższa dzięki śpiewaniu, bo kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.
W prace nad przygotowaniem festiwalu włączyło się bardzo wielu ludzi, m.in. Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, ale także dyrektor Szkoły Renata Anioł, dzięki której powstał tomik wierszy zgłoszonych do konkursu, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 10 Grażyna Gajowczyk, dzięki której dokonano nagrania koncertu, Dorota Komorowska, która przygotowała dekoracje. Miejski Dom Kultury w Blachowni nagrał i wyda płytę z koncertu. „Jestem wdzięczna także Edycji św. Pawła i Urzędowi Miasta, dzięki którym dzieci otrzymały cenne nagrody” - mówi Anna Rybowicz.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: przeor klasztoru Ojców Paulinów o. Bogdan Waliczek, prezydent Częstochowy dr Tadeusz Wrona, wizytator katechetyczny Wydziału Katechizacji Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. dr Roman Ceglarek.
Patronat medialny nad imprezą objął m.in. Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Dzieją się cuda

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję