Reklama

Świat

Kard. Ravasi o ekonomicznym i kulturowym wymiarze szczęścia

[ TEMATY ]

finanse

RaminusFalcon / www.pl.wikipedia.org

„Ekonomiści są coraz bardziej świadomi, że już nie wystarczy stosowanie kryteriów finansowych, praw rynku i monetarystycznych teorii. Należy powrócić do prawdziwej ekonomii, co z naciskiem przypomniał w tych dniach Papież Franciszek podkreślając, że uprzednim wobec problemu ekonomicznego jest problem antropologiczny, to znaczy kryzys społeczeństwa i wartości”.

Wskazał na to kard. Gianfranco Ravasi podczas konferencji zatytułowanej „Dobrobyt społeczeństwa: szczęście jako miara ekonomiczna? Perspektywa kulturowa”. Spotkanie zorganizowały ambasady Kostaryki i Wielkiej Brytanii przy Stolicy Apostolskiej przy współpracy z Papieską Radą Kultury, którą kieruje kard. Ravasi.

Włoski purpurat zwrócił uwagę na brak jakiejkolwiek wrażliwości ludzkiej i kwalifikacji etycznych u tych, którzy rządzą Wall Street. Dla nich operacje gospodarczo-finansowe to czysta technika zastosowana bardziej w przestrzeni wirtualnej, niż w świecie rzeczywistym. Tymczasem takie podejście do ekonomii to gra, która przynosi ludziom śmierć, a wielu krajom rozpacz.

Odnosząc się do tematu konferencji kard. Ravasi zaznaczył, że szczęście ma charakter nie tylko materialny. Ma ono bowiem swoje „wewnętrzne oblicze ukazywane w kulturze, wolności relacji międzyludzkich, możliwości kochania i bycia kochanym”. „Radość przeżywana fizycznie, ale także i przede wszystkim w wymiarze ludzkim i duchowym, będzie swoistą eksplozją komunikacji” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

2013-05-31 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier o danych nt. PKB: przechodzimy recesję łagodniej niż prognozowano

[ TEMATY ]

finanse

Mateusz Morawiecki

PKB

facebook.com/MorawieckiPL

Przechodzimy recesję łagodniej niż prognozowano - tak premier Mateusz Morawiecki skomentował piątkowe dane GUS, który podał, że PKB Polski w 2020 spadł o 2,8 proc. Szef rządu dodał, że wsparcie budżetu i tarcze antykryzysowe to mocne fundamenty odbudowy gospodarki.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek w szacunku, że PKB Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku. Z danych wynika, że w ub.r. popyt krajowy spadł o 3,7 proc., inwestycje spadły o 8,4 proc., a konsumpcja prywatna spadła o 3,0 proc.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Biskupa do wiernych dieciezji sosnowieckiej

2023-09-23 15:16

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Archidiecezja Krakowska

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

2023-09-28 13:37

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Episkopat Flickr

Nasze stypendium jest wciąż potrzebne. Mimo przemian jakie dokonały się w naszym kraju, ciągle mamy masę rodzin, które potrzebują pomocy. To są dzieci warte wspierania – podkreślił ks. Dariusz Kowalczyk. W rozmowie z KAI przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przybliżył hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, które brzmi „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Opowiedział także m.in. o tegorocznych obchodach tego wydarzania. XXXIII Dzień Papieski, promujący nauczanie Jana Pawła II i będący okazją do wsparcia programu stypendialnego zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, odbędzie się 15 października. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Ks. Dariusz Kowalczyk podkreślił, że Dniu Papieskiemu, jak co roku towarzyszy odczytany tydzień wcześniej List Episkopatu Polski, zapowiadający to wydarzenie. - W tym roku mówi on o świętości, wartości ludzkiego życia, o jego pięknie. Tegoroczne hasło „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia” zawiera wszystkie te aspekty. Pobrzmiewa tu troska, by pozwolić każdemu urodzić się i godnie żyć, ale także sprawić by to życie było po prostu piękne, pełne pasji, a także nadziei na życie wieczne. Ten krótki cytat Jana Pawła II to streszczenie Ewangelii – zaznaczył przewodniczący Zarządu Fundacji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję