Reklama

Świat

Kard. Ravasi o ekonomicznym i kulturowym wymiarze szczęścia

[ TEMATY ]

finanse

RaminusFalcon / www.pl.wikipedia.org

„Ekonomiści są coraz bardziej świadomi, że już nie wystarczy stosowanie kryteriów finansowych, praw rynku i monetarystycznych teorii. Należy powrócić do prawdziwej ekonomii, co z naciskiem przypomniał w tych dniach Papież Franciszek podkreślając, że uprzednim wobec problemu ekonomicznego jest problem antropologiczny, to znaczy kryzys społeczeństwa i wartości”.

Reklama

Wskazał na to kard. Gianfranco Ravasi podczas konferencji zatytułowanej „Dobrobyt społeczeństwa: szczęście jako miara ekonomiczna? Perspektywa kulturowa”. Spotkanie zorganizowały ambasady Kostaryki i Wielkiej Brytanii przy Stolicy Apostolskiej przy współpracy z Papieską Radą Kultury, którą kieruje kard. Ravasi.

Włoski purpurat zwrócił uwagę na brak jakiejkolwiek wrażliwości ludzkiej i kwalifikacji etycznych u tych, którzy rządzą Wall Street. Dla nich operacje gospodarczo-finansowe to czysta technika zastosowana bardziej w przestrzeni wirtualnej, niż w świecie rzeczywistym. Tymczasem takie podejście do ekonomii to gra, która przynosi ludziom śmierć, a wielu krajom rozpacz.

Odnosząc się do tematu konferencji kard. Ravasi zaznaczył, że szczęście ma charakter nie tylko materialny. Ma ono bowiem swoje „wewnętrzne oblicze ukazywane w kulturze, wolności relacji międzyludzkich, możliwości kochania i bycia kochanym”. „Radość przeżywana fizycznie, ale także i przede wszystkim w wymiarze ludzkim i duchowym, będzie swoistą eksplozją komunikacji” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

2013-05-31 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan odpowiada na oskarżenia byłego rewizora finansów

[ TEMATY ]

Watykan

finanse

BOŻENA SZTAJNER

Za pośrednictwem biura prasowego Stolica Apostolska wyraziła w niedzielę „zaskoczenie i rozgoryczenie” z powodu wywiadu, jakiego kilku mediom światowym – w tym mediolańskiemu „Corriere della Sera” - udzielił Libero Milone, były generalny rewizor watykańskich finansów. Powołany on został na ten urząd przez papieża Franciszka zaraz po jego ustanowieniu – w lecie 2015 – w ramach szeroko zakrojonej reformy organów zajmujących się kontrolą i nadzorem oraz zarządzaniem dobrami Stolicy Apostolskiej.

Jak stwierdza rzecznik prasowy, udzielając wspomnianego wywiadu były generalny rewizor „naruszył umowę o zachowaniu w tajemnicy powodu swojej rezygnacji ze stanowiska”, co nastąpiło w czerwcu bieżącego roku i było zaskoczeniem dla opinii publicznej. W nocie informuje się również, że Libero Milone, „przekraczając swoje kompetencje, zaangażował nielegalnie zewnętrzną spółkę, która indagować miała sprawę prywatnego życia przedstawicieli Stolicy Apostolskiej”. Biuro prasowe przypomina, że ma to nie tylko charakter przestępstwa, „ale sprawiło, że nieodwołalnie przyczyniło się do utraty zaufania, jakim darzony był Milone, który w tej sytuacji dobrowolnie zgodził się złożyć dymisję”.

CZYTAJ DALEJ

ZHP dopuścił alternatywne przyrzeczenie harcerskie bez słowa Bóg

2022-05-23 11:46

[ TEMATY ]

harcerze

Joanna Ferens

Przystępujący do Związku Harcerstwa Polskiego będę mieli możliwość wyboru między już istniejącą rotą, a dodatkową, niezawierającą słowa Bóg. Zmiana to wyjście naprzeciw osobom, które poszukują swojej drogi i często nie są gotowe na określenie wyznania – uzasadnia ZHP.

W mijającym tygodniu w Warszawie obradował 42. Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego. Zjazd ZHP jest najwyższą władzą związku, zapadają na nim najważniejsze decyzje - instruktorzy demokratycznie decydują o najważniejszych sprawach organizacji, wyznaczają kierunki, jakimi powinno podążać harcerstwo, wprowadzają zmiany.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Obraz Matki Bożej Łuckiej

2022-05-23 21:47

[ TEMATY ]

Ukraina

monitorwolynski.com

Po dwudziestu czterech dniach wędrówki dotarliśmy do historycznej stolicy Wołynia, jaką jest Łuck, nazywany kiedyś „Rzymem Wschodu” – liczył ponad 20 cerkwi i kaplic.

Najstarszym kościołem katolickim był kościół pw. Dominikanów, wybudowany w 1380 roku przez króla Władysława Jagiełłę. Od 1598 r. zawierał obraz Matki Boskiej Łuckiej, kopię słynnej ikony Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Obraz ten wisiał przez pewien czas w prywatnej kaplicy papieskiej, następnie papież Klemens VII przekazał go biskupowi łuckiemu Bernardowi Maciejowskiemu, który z kolei przekazał go kościołowi dominikańskiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję