Reklama

Poświęcenie sztandaru i nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 2 w Hajnówce

Dwie korony w Sztandarze Szkoły

Niedziela podlaska 3/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przededniu Święta Niepodległości Polski, 9 listopada 2001 r. Mszą św. koncelebrowaną w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Liturgią sprawowaną w cerkwi pw. Świętej Trójcy rozpoczęły się uroczystości związane z nadaniem imienia króla Władysława Jagiełły Szkole Podstawowej nr 2 w Hajnówce oraz wręczenia i wyświęcenia sztandaru. Mszę św. odprawił bp Antoni Dydycz wraz z dziekanem ks. Marianem Świerszczyńskim i ks. Pawłem Anusiewiczem. Liturgii w cerkwi przewodniczył biskup bielski Grzegorz. Patronat nad zbiórką pieniędzy na zakup sztandaru objęła Gazeta Współczesna. Dzięki ofiarności instytucji, firm i osób prywatnych na konto wpłynęło 4750 zł.

W homilii bp Antoni Dydycz nawiązał do rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski oraz do rocznicy poświęcenia bazyliki św. Jana na Lateranie określanej "matką i głową wszystkich kościołów Miasta i Świata". Dyrektor szkoły, Zbigniew Budzyński podziękował Księdzu Biskupowi za odprawioną Mszę św. w intencji szkoły, jej pracowników i uczniów, a wyrazem tej wdzięczności było wręczenie Ordynariuszowi drohiczyńskiemu kopii ryciny Karcowa Polowanie króla Jagiełły w Puszczy Białowieskiej.

Uroczystości rozpoczęły się na placu przed szkołą. Księży Biskupów, miejscowe duchowieństwo, Wiesławę Ćwiklińską - wizytatora Kuratorium Oświaty, Anatola Ochryciuka - burmistrza Hajnówki, dyrektorów szkół podstawowych i przedstawicieli zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji przywitał dyrektor Zbigniew Budzyński, wicedyrektor Krystyna Kirwil, przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego (KR) Marek Wasiluk oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego (SU) Majka Sajewicz.

Akt nadania imienia szkole odczytała Maria Zdanowska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Pamiątkową tablicę wykonaną przez Eugeniusza Oksentowicza odsłonili: burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk i Wiesława Ćwiklińska. Następnie przewodniczący KR Marek Wasiluk w imieniu wszystkich fundatorów przekazał sztandar dyrektorowi szkoły Zbigniewowi Budzyńskiemu. Poświęcenia sztandaru dokonali Księża Biskupi. Sztandar został przekazany uczniom. Wykonany on został w Zakładzie Hafciarstwa Artystycznego w Lublinie w tonacjach brązu i złota. Jest na nim wizerunek króla Jagiełły. Orzeł wyszyty został białą, jedwabną nitką. Pozwoliło to zachować pełną zgodność wizerunku godła państwa. Wykonana Pieśń o sztandarze była podziękowaniem za nowy dar. Następnie zaprezentowana została interesująca i oryginalna część artystyczną. Okoliczność miejsca - bliskość Puszczy Białowieskiej pozwoliła poprzez obraz scenek spojrzeć i przybliżyć chlubną przeszłość naszej historii odzwierciedlającej życie króla Jagiełły. Scenkę zatytułowaną Przybycie posłów na dwór kniazia przygotowała wraz z młodzieżą Janina Kozłowska. Odnowienie Akademii Krakowskiej to scenka przygotowana przez Mirosławę Borowską. Jej wymowa łączy się ściśle z przeżywaną uroczystością. Scenkę bezpośrednio związaną z naszym regionem Polowanie Jagiełły w Puszczy Białowieskiej przygotowała Irena Rybak, zaś Zwycięstwo pod Grunwaldem jest efektem pracy Małgorzaty Kozak. Występujący uczniowie, poprzebierani w stroje z epoki króla Jagiełły, uświadomili zebranym niezwykłą przeszłość narodu polskiego. Przeszłość ma jednak zawsze związek z współczesnością. Jej charakter niezwykle trafnie i harmonijnie dopełnił piękny polonez w wykonaniu uczniów. Przygotował go Jan Wasiluk wraz z p. Baran - instruktorką Hajnowskiego Domu Kultury. Uczestnicy uroczystości mieli również możliwość obejrzenia interesującej wystawy poświęconej patronowi szkoły. Obejrzeć można było m.in.: królewskie insygnia wykonane przez uczniów, barwne makiety zamków i grodów średniowiecznych oraz szereg prac plastycznych związanych tematycznie z epoką.

Dyrektor szkoły wraz z przewodniczącą SU i przewodniczącym KR podziękował za pomoc i wsparcie licznym sponsorom: PZU inspektorat w Hajnówce, Firmie Stef Mar Export Import z Hajnówki, Spółce Emma - Bożenie Borowik, Top serwis - usługom przeciwpożarowym - W. Śnitkowski Usługom Remontowo-Budowlanym - Janowi Lewczukowi, Spółdzielni Mieszkaniowej, ATRAM - spółce z o.o. z Bielska Podlaskiego, parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, Usługom Transportowym "Bojar" - Krystynie i Grzegorzowi Kicel z Hajnówki, PSS "Społem", RSP Makówka, Zakładowi Fotograficznemu - Foto-Styl Schabowscy i Zarządowi Oddziału ZNP w Hajnówce.

"Bez zaangażowania wielu ludzi, ich oddanych serc i życzliwości trudno byłoby sprostać podjętemu przedsięwzięciu" - mówił w zakończeniu Dyrektor. Podziękował instytucjom, osobom prywatnym, duchowieństwu, nauczycielom, rodzicom i uczniom, wszystkim - którzy aktywnie włączyli się w zorganizowanie uroczystości i okazali materialną pomoc. Swoją wdzięczność wyraził Eugeniuszowi Oksentowiczowi za nieodpłatne wykonanie marmurowej tablicy pamiątkowej.

Zainicjowanym obchodom 83. rocznicy Niepodległości Polski towarzyszyła pieśń Wzleć Orle Biały Henryka Górskiego z muzyką Jana Tarnowskiego, odpowiadająca uroczystości w Hajnówce:

Wzleć Orle Biały nad Polską ziemię,

Chroń swymi skrzydły Piastowe plemię.

I ponad szare Giewontu skały,

I ponad Bałtyk wzleć Orle Biały.

Wzleć ponad Wisłę, wzleć ponad Wartę,

Skrzydła swe białe trzymaj rozwarte.

Szarpały Ciebie trzy orły czarne,

Chciały Cię wtrącić w groby cmentarne.

Potęgi orłów dziś się rozchwiały,

Ale Ty żyjesz Orle nasz Biały.

Orle nasz Biały, nasz lud Ci śpiewa,

Do śmiałych lotów wciąż Ciebie wzywa.

Orły sokoły dziś się zleciały,

Aby cześć wolnej Polsce oddały.

W wolnym dziś Kraju, bracia Rodacy,

Złączmy swe czyny do wspólnej pracy.

Z historii Szkoły

Szkoła Podstawowa nr 2 w Hajnówce została założona w latach 30. XX wieku. Jest jedną z najstarszych szkół w mieście. W obecnym budynku mieści się od 1961 r. Ze względu na liczny udział i osiągnięcia uczniów w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych należy do czołówki szkół podstawowych byłego województwa białostockiego.

Do 1991 r. nosiła imię Aleksego Florenki i posiadała sztandar jego imienia. Patron był oficerem Armii Radzieckiej. Poległ on podczas wyzwalania Hajnówki. Jego grób znajduje się na miejscowym Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich. W dobie przemian ustrojowych osoba patrona szkoły zaczęła budzić wiele kontrowersji, zarówno w środowisku szkolnym jak i lokalnym. W przeszłości wybór nieznanego i często narzuconego patrona szkoły nie uwzględniał racji wychowawczych lecz łączył się ściśle z lansowaną ideologią. Dlatego też po zapoznaniu się z opiniami rodziców i uczniów Rada Pedagogiczna w 1990 r. postanowiła anulować imię dotychczasowego patrona szkoły i nie używać go w nazwie szkoły.

W dobie przemian ustrojowych Rada Pedagogiczna wspólnie z rodzicami i uczniami postanowiła nadać szkole imię odpowiadające duchowi czasu i wyzwań, sięgając do chlubnych kart historii naszego narodu, wyrażając przekonanie, że posiadanie takiego patrona znacznie wzbogaci system wychowawczy i dydaktyczny szkoły. Przez długi okres czasu trwały poszukiwania najtrafniejszego kandydata na patrona szkoły. Inicjatywa wyboru Władysława Jagiełły na patrona szkoły, zdaniem uczniów, najbardziej spełniała określone kryteria.

Na zebraniu Samorządu Uczniowskiego podjęto decyzję o wszczęciu starań w sprawie nadania szkole nowego imienia. Zorganizowano spotkanie Samorządu z dyrekcją szkoły oraz przedstawicielami samorządów klasowych klas III-VI i wyjaśniono cel akcji. Pomysł spotkał się z uznaniem zebranych osób, czego wyrazem było jednomyślne podjęcie uchwały o rozpoczęciu pracy. Przedstawiciele równoległych klas wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie: Jaki powinien być patron szkoły i czyje imię może nosić szkoła? Następnym etapem działań była prezentacja kandydatów na patrona szkoły. Przedstawiciele klas III-VI w ciekawy sposób ukazywali życie i dorobek ludzi, których podziwiamy, cenimy i którzy są powszechnie znani. Byli wśród nich pisarze, sportowcy, działacze społeczni i władcy. Komisja złożona z przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli uznała, że najbliższe misji szkoły są postacie Janusza Korczaka, Marii Kownackiej i króla Władysława Jagiełły. 19 grudnia 2000 r. przeprowadzono wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły powszechne referendum. Wszyscy trzej kandydaci otrzymali prawie równą liczbę głosów. Na zebraniu Samorządu Uczniowskiego podsumowano całą akcję i ustalono, że patrona naszej szkoły najchętniej widziano by w osobie króla Władysława Jagiełły, ponieważ jest on najbardziej popularnym wśród młodzieży monarchą Polski. Jagiełło dzięki Unii w Krewie nasz region połączył z Polską. Chlubą jest również fakt, że Król chętnie przebywał w Puszczy Białowieskiej, a wznawiając działalność Akademii Krakowskiej, wpłynął na polepszenie stanu oświaty w Polsce. Odniósł zwycięstwo w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, dał początek wielonarodowej monarchii Jagiellonów, przyczynił się do chrystianizacji Litwy i pokojowego współistnienia różnych narodów w obrębie jednego państwa.

15 marca 2001 r. Dyrektor szkoły przedstawił inicjatywę i dokonania SU Prezydium KR w sprawie nadania imienia szkole. Rodzice potwierdzili, iż najtrafniejszym wyborem dla hajnowskiej społeczności jest osoba króla Władysława Jagiełły. Podkreślili, że jest to osoba, która pozwoli na wielowątkowe prowadzenie pracy wychowawczej w szkole i zjednoczy wszystkich wokół zadań i misji szkoły. Stąd też Prezydium KR w pełni poparło inicjatywę Samorządu Uczniowskiego.

Uroczystość nadania szkole imienia budzi refleksję odnoszącą się do naszego życia. Przypomnienie zasług króla Władysława Jagiełły, jego związek z Podlasiem i wybór na Patrona Szkoły oraz cześć dla sztandaru i hymnu stanowią główne elementy wychowania patriotycznego młodzieży i odpowiedzialności za naród. Dziś, bez obaw możemy powiedzieć, że nasz orzeł zrzucił kajdany, włożył koronę. Niech przypomina nam o tym pieśń patriotyczna Wzleć Orle Biały. Wolność łączy się z odpowiedzialnością i obowiązkiem dochowania wierności na drodze, na której postawiła nas Opatrzność Boża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48

[ TEMATY ]

Fatima

Matka Boża Fatimska

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Poznań/Dziewięć osób rannych w wybuchu w Szkole Aspirantów PSP

2024-05-13 13:55

stock.adobe

Dziewięć osób zostało poparzonych w poniedziałek, podczas zajęć w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu. Poszkodowani mają oparzenia I i II stopnia, według wstępnych ustaleń doszło do wybuchu.

Rzecznik prasowy Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu bryg. Rafał Wypych powiedział PAP w poniedziałek, że przed południem w trakcie zajęć dydaktycznych z przedmiotu "fizykochemia spalania i środki gaśnicze" doszło do nieoczekiwanego zdarzenia przy stanowisku do wyznaczania temperatury zapłonu cieczy.

CZYTAJ DALEJ

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję