Reklama

GOTÓW na wakacje z KSM!

Paweł Badura
Edycja podlaska 31/2007

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej przygotowało bogatą ofertę wakacyjną dla swoich członków i nie tylko. Propozycje na letni wypoczynek młodzieży diecezji drohiczyńskiej to m.in. obozy formacyjno-rekreacyjne, różnorodne szkolenia i kursy oraz spływy kajakowe.
Już w pierwszy dzień tegorocznych wakacji 49-osobowa grupa udała się na obóz formacyjno-rekreacyjny I stopnia do Murzasichla k. Zakopanego. Ta górska miejscowość już od kilku lat jest miejscem, gdzie organizowane są obozy formacyjne dla KSM-owiczów. Kierownikiem I turnusu był ks. Rafał Pokrywiński - wikariusz i asystent KSM w parafii Rudka. Jego pomocnikami była 4-osobowa grupa wychowawców: Katarzyna Miłkowska, Monika Maksymiuk, Przemysław Anusiewicz i alumn Paweł Badura. I turnus był organizowany przede wszystkim z myślą o osobach, które jadą na wakacje z KSM po raz pierwszy, dlatego też jednym z jego celów było zapoznanie uczestników obozu z funkcjonowaniem KSM-u. Z tej to też racji naszą grupę odwiedził Michał Komorek - zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej KSM Diecezji Drohiczyńskiej. Pan Michał przedstawił zasady funkcjonowania KSM oraz podzielił się doświadczeniem zdobytym podczas pracy w tej organizacji. W tym roku, podczas obozu, w sposób szczególny zastanawialiśmy się nad zagadnieniem sakramentów świętych. Podczas spotkań w grupach dyskutowaliśmy i wyjaśnialiśmy rolę poszczególnych sakramentów, a wyniki dyskusji przedstawialiśmy wszystkim uczestnikom obozu. Dużym powodzeniem cieszyło się prezentowanie efektów pracy w grupach przez krótkie scenki. Młodzież wykazała się wielką pomysłowością i kreatywnością. Ks. Rafał wiele razy na podsumowaniu podkreślał, że nasz obóz stworzył niejako teatr w Murzasichlu. Codzienna Msza św. ubogacała przeżycia duchowe i była okazją do pojednania. Każdemu dniu wypoczynku towarzyszył patron; wśród nich znaleźli się patroni KSM: św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna. Wielkim przeżyciem duchowym i kulturowym było uczestnictwo we Mszy św. w kościele poronińskim, gdzie Eucharystia była sprawowana w oprawie góralskiej. Górale, nawet ci najmłodsi, przybyli w swoich regionalnych strojach, kapela góralska żwawo przygrywała i śpiewała pieśni religijne, a liturgia Słowa była w gwarze góralskiej.
Mimo tego, iż pogoda czasami nie sprzyjała wyprawom na górskie szlaki, pokonaliśmy wiele kilometrów wspinając się na szczyty górskie. Pierwszym szczytem, jaki zdobyliśmy, była Gęsia Szyja. Udało się nam również dotrzeć nad Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i Czarny Staw Gąsienicowy. Zwiedziliśmy także Jaskinię Mroźną i Dolinę Kościeliską. Nie zabrakło wyjazdu do Zakopanego. Zwiedzanie tego miasta zaczęliśmy od Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Udaliśmy się tam pamiętając, iż Matka Boża Fatimska nawiedza w tym czasie w swojej cudownej figurze diecezję drohiczyńską. Poprzez pobyt w tym sanktuarium duchowo złączyliśmy się z naszymi rodzinami, znajomymi oraz z całą naszą diecezją. Następnie spacerowaliśmy po Krupówkach, gdzie mogliśmy zakupić dla naszych bliskich pamiątki z gór. Każdy mógł poznać smak oscypka i skosztować innych góralskich potraw. Wielką atrakcją dla uczestników obozu był spływ Dunajcem z miejscowości Sromowce Wyżne do Szczawnicy, podczas którego mogliśmy podziwiać górskie krajobrazy polskie, z jednej strony rzeki, i słowackie, z drugiej strony. Niektórzy mieli okazję wcielić się przez chwilę w rolę flisaków. Z wodą, mimo tego, iż cały czas otaczały nas góry, mieliśmy wiele do czynienia. Przyczynił się do tego wyjazd do Aqua Parku „Polskie Tatry” w Zakopanem. Mieliśmy też okazję do podziwiania gór z wyciągu krzesełkowego, który znajduje się w miejscowości Małe Ciche, sąsiadującej z Murzasichlem.
Te niezapomniane przygody i atrakcje mogliśmy przeżywać dzięki Funduszowi Ubezpieczenia Społecznego Rolników, który dofinansował obóz formacyjno-rekreacyjny KSM w Murzasichlu dla młodzieży pochodzącej z rodzin rolników. Czas pobytu w Murzasichlu był czasem odkrywania piękna w górskiej przyrodzie, modlitwie, we wspólnych spotkaniach i w zabawie. To wakacyjne spotkanie przekonało wielu młodych, że warto być członkiem KSM-u, czyli „przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie”.

MOPS w Częstochowie wstrzymał wsparcie finansowe dla schroniska dla bezdomnych mężczyzn

2019-12-14 20:15

Ks. Mariusz Frukacz

MOPS w Częstochowie zaprzestał współpracy z Caritas w prowadzeniu jedynego i najstarszego Schroniska dla Mężczyzn w Częstochowie. Władze miasta chcą bezdomnych mężczyzn przenieść do odległego Bełchatowa.

Archiwum Straży Miejskiej

„Informacja ta o tyle jest przykra że poszkodowanymi są bezdomni traktowani jak “towar”, który można przewozić z miejsca na miejsce bez rozmowy i odpowiedniego przygotowania. Podopieczni są zbulwersowani – osobiście ich rozumiem – bo po raz kolejny traktowani są przedmiotowo i na zasadzie “za ile” możemy pozbyć się problemu” - pisze ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Caritas częstochowskiej.

„Jest już zimno a oni będą przewożeni do Bełchatowa – bo “za tyle są warci” !!!! Jesteśmy bezradni w decyzji Włodarzy Miasta oraz zaskoczeni formułą w której jest tyle niejasności i przebiegłych mechanizmów zarządzania- lub jego braku. Schronisko to niewielki dom w którym możemy dać schronienie 45 osobom. To ludzie schorowani, bez środków do życia – a średnia wieku mieszkańców to 60 lat. Chcą mieszkać w Częstochowie – bo to są Częstochowianie!!!!!!!!!” – pisze ks. Bator.

Dyrektor Caritas częstochowskiej w rozmowie z „Niedzielą” wyraził nadzieję, że zostaną podjęte rozmowy, które doprowadzą do właściwego rozwiązania sytuacji, respektującej godność osób bezdomnych.

Bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej skierował apel do władz miasta i MOPS-u w Częstochowie o wstrzymanie decyzji, zwłaszcza ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia i zimę.

„Zbliżają się święta. Niemal codziennie organizujemy spotkania dla ubogich i bezdomnych. W każdym mieście odbędą się wigilie dla potrzebujących. W tym kontekście szczególnie dziwi decyzja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie o zerwaniu współpracy z Caritas na prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Krakowskiej. W praktyce oznacza to konieczność wyprowadzenia z domu około 40 bezdomnych mężczyzn, głównie starszych i pochodzących z Częstochowy. Ze względów finansowych miasto proponuje im przeprowadzkę do ośrodka w Bełchatowie. Jedno z najstarszych przytulisk w mieście ma być zamknięte i to tuż przed rozpoczęciem zimy i przed świętami. Komuś zabrakło wyobraźni i serca! Proszę o modlitwę za mieszkańców tego przytuliska. Wielu z nich woli wrócić na ulicę niż jechać w obce miejsce. Wielu z nich w tym przytulisko znalazło nie tylko dach nad głową, ale miejsce pokoju i dochodzenia do zdrowia. Jeszcze bardziej proszę o modlitwę za władze miasta i MOPS-u o odłożenie tych decyzji i podjęcie rozmów i wszelkich możliwych działań, żeby ci ludzie mogli spędzić spokojnie święta i przeżyć kolejną zimę. Każde takie miejsce to dla nas wszystkich świadectwo naszego człowieczeństwa. Bóg stał się człowiekiem, abyśmy my, ludzie, byli bardziej ludzcy” - napisał bp Przybylski na swoim profilu na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nigeria: w tym roku zamordowano już ponad 1000 chrześcijan

2019-12-15 18:32

Paweł Pasierbek SJ/vaticannews.va / Abudża (KAI)

W Nigerii od stycznia tego roku zamordowano już ponad 1000 chrześcijan. Głównymi sprawcami zabójstw nie są terroryści z Boko Haram, ale bojówki z pasterskiego plemienia Fulani.

Graziako

Dane te opublikowała brytyjska organizacja pozarządowa Hart (Humanitarian Aid Relief Trust) w raporcie „Wasza ziemia lub wasza krew”. Duża część z tych zabójstw miała miejsce w stanie Kaduna, leżącym w środowej części Nigerii. Fulani nie tylko mordują ludzi, ale także burzą kościoły i niszczą całe wioski.

Zdaniem Caroline Anne Cox założycielki Hart i członkini brytyjskiej Izby Lordów, napady bojówek z plemienia Fulani na chrześcijańskie plemiona rolnicze nie są podyktowane jedynie poszukiwaniem nowych pastwisk z powodu pustynnienia i zmian klimatycznych, ale mają także podłoże ideologiczne. Niektórzy nigeryjscy biskupi oskarżają ich o próbę islamizacji kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem