Reklama

Kościół

Mlanówek: Zmarł ks. Stanisław Jurczuk, znany duszpasterz i przyjaciel osób niepełnosprawnych

Dziś w nocy odszedł do Domu Ojca w wieku 63 lat ks. Stanisław Jurczuk, założyciel i prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, inicjator pieszych pielgrzymek osób niepełnosprawnych na Jasną Górę. Człowiek do końca oddany ludziom potrzebującym, niestrudzony organizator.

[ TEMATY ]

zmarły

Youtube.com

KS. STANISŁAW JURCZUK

KS. STANISŁAW JURCZUK

Ks. Stanisław Jurczuk (ur. 24 lutego 1957) ukończył w 1984 r. Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie, a następnie odbył studia podyplomowe na kierunku organizacji pomocy społecznej na Uniwersytecie Warszawskim.

W drugiej połowie lat 80-tych jako wikariusz parafii św. Józefa na warszawskim Kole zainicjował powstanie nieformalnej grupy „Rodziny specjalnej troski”. Skupiała ona rodziny mające upośledzone dzieci w różnym wieku i różnym stopniu. Jej początkowe działania zmierzały do zapewnienia osobom niepełnosprawnym należnego im miejsca w życiu parafii m. in. poprzez dostępność katechezy, możliwość przystępowania do sakramentów, uczestnictwo w liturgii oraz integrację w społeczności parafialnej.

Reklama

Dynamiczny rozwój tego środowiska zaowocował w marcu 1995 r. utworzeniem przez ks. Jurczuka Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, na którego czele stał do momentu śmierci. Organizacja skupia osoby niepełnosprawne intelektualnie, ruchowo oraz ich rodziny, przyjaciół, opiekunów, wolontariuszy. Wypracowała własny program opieki nad podopiecznymi w każdym wieku: od najmłodszych lat do późnej starości. Przede wszystkim zaś pokazała, że niepełnosprawni mają takie samo prawo do obecności w przestrzeni publicznej, jak ludzie zdrowi. Dlatego od lat organizuje spotkania integracyjne, festyny, zaprasza podopiecznych na turnusy rehabilitacyjne, rekolekcje, dni skupienia.

Od 1990 r. ks. Jurczuk był duszpasterzem osób niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Od 1992 r. organizatorem corocznej pieszej pielgrzymki osób niepełnosprawnych na Jasną Górę.

Obecnie Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych AW jest prężną organizacją z 9. oddziałami. Stowarzyszenie zorganizowało i prowadzi warsztaty terapii zajęciowej w Warszawie przy ul. Deotymy i Karolkowej oraz w Górze Kalwarii, Milanówku i Piasecznie. Ma również Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny w Bliznem, Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy w Milanówku, Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej w Podkowie Leśnej. Przed 5 laty otwarta została kolejna placówka: Dom Pomocy Społecznej w Brwinowie. Sam ks. Jurczuk, oprócz funkcji prezesa zarządu Stowarzyszenia, był dyrektorem domu rehabilitacyjno-opiekuńczego w Milanówku oraz w Brwinowie.

Reklama

W latach 1997-2001 ks. Stanisław Jurczuk był doradcą prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Od 2016 r. był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Był również laureatem wielu nagród za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Ks. Stanisław Jurczuk okazał się wspaniałym duszpasterzem, człowiekiem o wielkim sercu, ale również dynamicznym, twórczym, nowocześnie myślącym liderem. Wielkim osiągnięciem ks. Jurczuka jest stworzenie i realizowanie kompleksowego programu rehabilitacji osób niepełnosprawnych od najwcześniejszego dzieciństwa po późną starość - realizowanego w stworzonych przezeń placówkach służących wszystkim grupom wiekowym.

2020-04-11 12:31

Ocena: +12 -9

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: zmarł ks. Marian Sedlaczek, powstaniec warszawski, misjonarz

[ TEMATY ]

zmarły

Bożena Sztajner/Niedziela

2 marca zmarł w Poznaniu ks. Marian Sedlaczek - harcerz i powstaniec z batalionu „Gustaw”, kapłan archidiecezji poznańskiej wyświęcony w Paryżu przez późniejszego papieża Jana XXIII, misjonarz w Senegalu, duszpasterz. Miał 88 lat.

Uroczystościom pogrzebowym 7 marca w Poznaniu przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Komu można odmówić Komunii św.?

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 21

[ TEMATY ]

Komunia

komunia święta

Karol Porwich/Niedziela

Eucharystia to pokarm na życie wieczne

Eucharystia to pokarm na życie wieczne

Nie zgadzają się w części czy całkowicie z nauczaniem Kościoła. Lekceważą swoje obowiązki religijne. Głoszą poglądy sprzeczne z doktryną. Czy można takim osobom odmówić Komunii św.?

W Kodeksie prawa kanonicznego zaznaczono, że każdy ochrzczony, jeśli tylko prawo tego nie zabrania, może i powinien być dopuszczony do Komunii św.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

[ TEMATY ]

Hiszpania

benedyktyni

Dolina Poległych

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Niepokój budzi przyszłość bazyliki Świętego Krzyża w Dolinie Poległych oraz benedyktynów, którzy opiekują się nią od 1958 r. Lewicowy rząd chce desakralizacji świątyni i przedefiniowania Doliny Poległych. W konsekwencji benedyktyni zostaliby zmuszeni do opuszczenia opactwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję