Reklama

Wspaniały nauczyciel i wychowawca

Bielskie Centrum Kultury 15 listopada gościło nominowanych do Nagrody im. Ks. Józefa Londzina, laureatów poprzednich edycji nagrody, władze kościelne i samorządowe oraz zaproszonych gości. Spośród kandydatów nominowanych do nagrody przez gminy powiatu bielskiego, kapituła pod przewodnictwem radnej powiatowej i krewnej ks. Londzina wybrała jedną osobę. W tym roku to honorowe wyróżnienie otrzymał Jan Wolnicki z Kóz.

Z prośbą o wytypowanie do nagrody właśnie Jana Wolnickiego, akcentując jego wyjątkową postawę patriotyzmu chrześcijańskiego, wystąpili: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz, Biblioteka Gminna oraz Gimnazjum w Kozach, ks. Emil Dyrda - proboszcz parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, ks. Jan Wodniak - proboszcz parafii w Międzybrodziu Bialskim, wychowanek J. Wolnickiego, a nawet eurodeputowana Grażyna Staniszewska, również wychowanka J. Wolnickiego.
W uzasadnieniu wyboru członkowie kapituły zaakcentowali wyjątkową skromność oraz wierność życiowym wartościom i zasadom tego nauczyciela wielu pokoleń młodzieży. „Wybrał drogę prawdy i sprawiedliwości, za którą był szykanowany i inwigilowany przez władze PRL-u. Przez swoją niezłomność, poważne traktowanie zawodu nauczyciela, nigdy już do tego zawodu nie wrócił, mimo że praca z młodzieżą była dla niego wszystkim. Ci, którzy byli jego uczniami, do dzisiaj wspominają go wyjątkowo serdecznie, był dla nich niekwestionowanym autorytetem. Wspaniały nauczyciel, wychowawca, który w trudnych czasach zaszczepił swym wychowankom miłość do ojczyzny, jej kultury, tradycji i prawdziwej historii” - odczytała przewodnicząca kapituły. Przypomnijmy, że urodzony w 1930 r. Jan Wolnicki pracował jako nauczyciel matematyki w Liceum im. Kopernika w Bielsku-Białej aż do wypadków marcowych 1968 r. Wówczas to prof. Wolnicki nie wyraził zgody na wzięcie udziału swoich podopiecznych w pochodzie potępiającym uczestników zajść na Uniwersytecie Warszawskim. Został dyscyplinarnie zwolniony z pracy - nigdy już do zawodu nauczyciela nie powrócił. Przez pierwsze lata pracował jako pomocnik stolarza, później - aż do emerytury w 1994 r. w dziale rozliczenia produkcji Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego. Poza tym jest on autorem monografii parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz oraz inicjatorem wielu innych przedsięwzięć, m.in. powstania Izby Historycznej w Kozach.
- To była postać, niezwykła osobowość - podkreślił ks. prał. Krzysztof Ryszka, wychowanek Jana Wolnickiego.
Niestety gość najważniejszy, laureat najbardziej oczekiwany - Jan Wolnicki, nie mógł z powodów zdrowotnych uczestniczyć w uroczystej gali. Nagrodę w jego imieniu przyjął Tadeusz Kine.

Ocena: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wątroba: Msza św. to uczta - trzeba przyjść, podejść do stołu

2021-06-18 12:46

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

- Do zobaczenia na Eucharystii przeżywanej w sposób pełny! Msza św. to uczta. Trzeba przyjść, podejść do stołu, nakarmić się słowem Bożym, nakarmić ciałem Jezusa Chrystusa. Tego nie da się zrobić wirtualnie - mówi bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski.

"Czasem myślę, że do przyciągnięcia kogoś do Jezusa Chrystusa wystarczy odpowiednie sprawowanie Eucharystii. Zaangażowany ksiądz, który głosi słowo wypływające z Ewangelii, słowo nadziei, jedności i pojednania, jest najlepszym świadkiem Jezusa Chrystusa" wskazuje hierarcha. W rozmowie z KAI porusza tematy duszpasterstwa po pandemii, zaangażowania świeckich w duszpasterstwo czy w sprawy powołań.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z ofiarą pedofilii z Chile

2021-06-20 15:41

[ TEMATY ]

Franciszek

ofiary pedofilii

twitter.com/jccruzchellew

Papież Franciszek spotkał się z ofiarą pedofilii z Chile Juanem Carlosem Cruzem, którego powołał niedawno w skład Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. O tym spotkaniu Cruz poinformował w niedzielę na Twitterze, zamieszczając też zdjęcia.

Juan Carlos Cruz, który jest dziennikarzem i pisarzem, ujawnił przed kilkoma laty skandal pedofilii w Kościele w Chile.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają...

Jak dużo już powiedzieliśmy o Sercu Pana Jezusa! Jak wiele cech Najświętszego Serca poznaliśmy rozważając kolejne wezwania Litanii. Dziś chcemy poznać kolejne: Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają.

O dobroci Najświętszego Serca Pana Jezusa nikt z nas nie wątpi. Z dobroci Tego Serca każdy z nas otrzymał dar odkupienia. Jezus Chrystus wiedział doskonale, że człowiek nie da sobie sam rady, stąd pozostał wśród ludzi „przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20b). Jego obecność w Najświętszym Sakramencie jest dla człowieka wielkim darem, darem, który rodzi obfite łaski i wsparcie. Adoracja Najświętszego Sakramentu przyniosła tak wiele pożytku dla ludzkości. Człowiek, który z wiarą klęka przed Chrystusem Eucharystycznym i przedstawia swoje prośby, otrzyma to, o co prosi z ufnością. Z adoracji Najświętszego Sakramentu nikt nie odchodzi bez łaski danej przez Jezusa. Jednak nie wszyscy są tego świadomi. Wielu jest ludzi, którzy wątpią o dobroci i hojności Serca Jezusowego, które wciąż bije w Najświętszym Sakramencie, rozlewając strumienie łask, płynących ze źródła Bożego Miłosierdzia. Św. Faustyna tak pisze w swoim Dzienniczku: „O, gdyby dusze wiedziały, kto mieszka w świątyniach naszych, to nie byłoby tyle zniewag i nieuszanowania w tych miejscach świętych” (Dz. 409). I w innym miejscu: „O jak niezbadane jest Miłosierdzie Boże! Ale, o zgrozo – są dusze, które dobrowolnie i świadomie tę łaskę odrzucają i nią gardzą” (Dz. 1698).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję