Reklama

Kościół

Święto Miłosierdzia w licheńskim Sanktuarium

„Słyszymy dziś orędzie o Bogu bogatym w Miłosierdzie, orędzie, którego tak bardzo potrzebujemy – o miłosierdziu, które objawiło się w Męce i Zmartwychwstaniu Chrystusa, w którym cały świat jest nieustannie zanurzony” – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium, w homilii podczas południowej mszy świętej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Komentując przewidziany na dziś fragment Ewangelii według św. Jana, opowiadający o tym, jak Jezus przyszedł do uczniów, mimo zamkniętych drzwi, ks. Kumala zauważył, „że nic Jezusowi nie przeszkodzi w tym, by spotkać się ze swoimi uczniami. Chce im pomóc, by uwierzyli, że On zmartwychwstał – dlatego pokazuje im rany – argument, by uwierzyli.”

- Podczas tego spotkania Chrystus ustanowił sakrament pokuty i pojednania, przez co, „zwraca uwagę na to, co jest największym dramatem człowieka – grzech. W grzechu człowiek nie ma przyszłości. Grzech jest tym, co może zamazać i zniszczyć sens i cel człowieka. Niebezpieczną sytuacją jest to, że możemy nie widzieć grzechu. Boże Miłosierdzie objawia sposób rozwiązania tej wydawałoby się sytuacji bez wyjścia - «Którym odpuścicie, są im odpuszczone».” – podkreślił marianin.

Podziel się cytatem

Przypomniał, że wśród zgromadzonych uczniów zabrakło Tomasza, który nie potrafił uwierzyć w Zmartwychwstałego. - Jezusowi zależy na Tomaszu, by odnalazł swoje życie, jego sens i w końcu uwierzył. Tomasz szukał, ale sam. Nie potrafił otworzyć się na świadectwo Kościoła. My też napotykamy trudności, nie jest łatwo uwierzyć, że Bóg jest miłosierny, obecny pośród naszych problemów i trudności. Jezus szuka takich sposobów i czasu, by do nas dotrzeć, objawić się i przekonać, że On jest i nas bezgranicznie kocha. Takimi momentami są sakramenty, m. in. pokuty i pojednania, gdy doświadczamy Bożego Miłosierdzia, czy Eucharystia, gdy możemy dotknąć Chrystusa. – powiedział ks. Kumala.

Reklama

Kustosz Sanktuarium zwrócił się także do wiernych uczestniczących w Eucharystii za pośrednictwem transmisji internetowej: „Wasza tęsknota za Jezusem, by przyjąć go do serca podczas obecności w kościele, to jest znak Jego bliskości i obecności”. Nawiązując do panujących obecnie zasad kwarantanny, zauważył: „Mamy nie wychodzić z domu bez celu – odczytajmy to jako zachętę, by nasze życie miało cel. Pamiętajmy, by iść przez życie ze świadomością celu. Niech towarzyszy nam Maryja, która tu, w licheńskim sanktuarium jako Bolesna Królowa Polski pochyla się nad nami i nad całym światem, towarzyszy nam w naszych boleściach, wspiera i wyprasza moc Bożej łaski.”

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w II Niedzielę Wielkanocną. Zostało ustanowione przez św. Jana Pawła II w 2000 roku. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar.”

Reklama

O godzinie 15.00 – w Godzinie Miłosierdzia – przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, a także za tych, którzy walczą z wirusem.

Podziel się cytatem

Zgodnie z nowym zarządzeniem władz państwowych, od poniedziałku, 20 kwietnia, w mszach świętych i nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć więcej osób – w zależności od powierzchni kościoła, 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W związku z tym, że powierzchnia nawy głównej bazyliki górnej wynosi 5865 m2, w liturgii będzie mogło uczestniczyć 391 osób. Księża marianie jednocześnie przypominają, że w kościołach również obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, nie obejmujący jedynie księży sprawujących mszę. „Przy przyjmowaniu Komunii św. twarz można odsłonić w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maseczki. Nadal prosimy, aby zachowywać właściwą odległość między sobą, czyli przynajmniej dwa metry” – odczytują zakonnicy w ogłoszeniach duszpasterskich. W bazylice nadal po Mszach Świętych śpiewane są Suplikacje w intencji ustania epidemii. Od dzisiejszej niedzieli – także w intencji o deszcz i odwrócenie klęski suszy. Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej, przed którym modlono się w czasie epidemii cholery w XIX wieku, również nadal pozostaje odsłonięty przez cały dzień.

Dzisiejsza niedziela rozpoczęła Ogólnopolski Tydzień Miłosierdzia. W Licheniu są to dni modlitw i wsparcia Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego, które jest dziełem miłosierdzia Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Więcej informacji na temat działalności Hospicjum można znaleźć: http://fundacja.lichen.pl/index.php/hospicjum/hospicjum-stacjonarne.

2020-04-19 19:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zapowiada Rok Święty Miłosierdzia

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Franciszek

Rok Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

Od 8 grudnia br. do 20 listopada 2016 trwać będzie w Kościele katolickim Rok Miłosierdzia - zapowiedział papież Franciszek w kazaniu podczas nabożeństwa pokutnego, któremu przewodniczył w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Było ono połączone z aktem pojednania licznych penitentów oraz ze spowiedzią i rozgrzeszeniem indywidualnym.

"Drodzy bracia i siostry, często myślałem o tym, jak Kościół może uczynić jeszcze bardziej oczywistym swe posłannictwo bycia świadkiem miłosierdzia. Jest to droga, która rozpoczyna się od nawrócenia duchowego" - powiedział w końcowej części kazania Ojciec Święty. "I dlatego postanowiłem ogłosić Jubileusz Nadzwyczajny, którego ośrodkiem będzie miłosierdzie Boże. Będzie to Rok Święty Miłosierdzia Chcemy przeżywać go w świetle słów Pana: «Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest miłosierny» (Łk 6, 36)" - oświadczył papież.

CZYTAJ DALEJ

Przybądź, o Panie, aby nas wybawić

2022-12-07 08:45

Niedziela Ogólnopolska 50/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia, które upamiętniają przyjście Syna Bożego w ciele, powinno towarzyszyć wzmocnienie naszej nadziei na Jego powtórne przyjście – w chwale. Czytanie z Księgi proroka Izajasza ilustruje radość starotestamentowych Izraelitów wyrażoną w przekonaniu, że materialne i duchowe wybawienie z niewoli egipskiej czy babilońskiej nie wystarczy. Potrzeba czegoś więcej, co przezwycięży zło pleniące się w świecie i grzechy popełniane przez ludzi. Odnowa ludu Bożego wybrania została przedstawiona w dwóch obrazach: pustyni, która po długiej porze suchej, otrzymawszy życiodajne deszcze, odżywa i kwitnie, oraz szczęścia niewidomych i głuchych, którzy przywróceni do zdrowia będą wielbić moc i dobroć Boga. Kościół, włączając to czytanie do mszalnej Liturgii Słowa, zachęca wiernych do pełnego zawierzenia Bogu i dlatego w psalmie responsoryjnym wspólnie prosimy: „Przybądź, o Panie, aby nas wybawić”.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję