Reklama

Wiadomości

Mocne stanowisko Polski ws. przyszłości Europy

Premier Mateusz Morawiecki w artykule na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" apeluje o solidarność unijną. - Musimy mieć świadomość, że decyzje, które podejmujemy dzisiaj, mają charakter egzystencjalny - podkreśla premier RP.

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

KPRM

Takie stanowisko Polski premier zaprezentuje podczas telekonferencji Rady Europejskiej. - Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy Europy Solidarności - z ambitnym budżetem i nową, odbudowaną równowagą. Musimy ocalić europejskie marzenia, plany i ambicje. Jak powinniśmy to osiągnąć? Uchwalając kompleksowy plan ożywienia gospodarczego, pogłębiając współpracę i zwiększając wydatki w ramach Wieloletnich Ram Finansowych - napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.

Premier apeluje o odbudowę europejskiej gospodarki tak byśmy mogli być niezależni od dostaw z Azji. Służyć może temu podatek cyfrowy oraz podatek od śladu węglowego, który był wcześniej jednym z postulatów unijnego Zielonego Ładu. Ale to chyba jedyna propozycja z tego dokumentu, która dziś nadal jest aktualna.

"Pandemia koronawirusa brutalnie uświadomiła nam kruchość naszego porządku społeczno-gospodarczego. Pokazała jak bardzo Europa jest uzależniona choćby od łańcuchów dostaw z innych kontynentów. Szukając oszczędności i tnąc koszty produkcji wiele europejskich firm przeniosło procesy wytwórcze w tanie regiony azjatyckie, zaniedbując rodzime źródła zaopatrzenia" - podkreśla szef rządu.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolejnym wciąż nierozwiązanym działaniem jest ograniczenie oszustw podatkowych, bo kraje Unii tracą rocznie co najmniej 200 mld euro z powodu transgranicznych nadużyć systemów podatkowych. To więcej niż tegoroczny budżet UE i dlatego europejską racją stanu jest likwidacja "rajów podatkowych".

Morawiecki postuluje reindustrializację niektórych sektorów gospodarki, ale przede wszystkim domaga się wsparcia finansowego dla polityki spójności i rolnictwa. " Musimy dziś pozbyć się lęku przed ambitnym budżetem. W dobie obecnego kryzysu najbardziej efektywną formą unijnej pomocy będą środki przeznaczone na politykę spójności i rolną. Jednak samo przesuwanie środków w ramach już istniejących kwot jest jedynie namiastką krótkotrwałej taktyki przetrwania. A Europa potrzebuje strategii odbudowania swojej pozycji " - pisze premier.

Premier postuluje czasowe zawieszenie Paktu Stabilności i Wzrostu, który blokuje pomoc finansową dla gospodarki w czasach pandemii. " Co dziś wydaje się przewrotne, dyscyplina finansowa, którą realizowała Komisja Europejska zmuszała Państwa Członkowskie do trudnych wyborów, często prowadzących do zmniejszania wydatków publicznych na zdrowie" - napisał szef rządu.

Reklama

Morawiecki przywołał wstrząsające szacunki ekonomistów, którzy wskazują, że Chiny czeka największe spowolnienie gospodarcze od kilkudziesięciu lat, a w Stanach Zjednoczonych bezrobocie może osiągnąć nawet 20%. Największe gospodarki świata chcą przeznaczyć w ramach swoich pakietów fiskalnych 4,8 biliona dolarów na walkę ze skutkami COVID-19. To niemal trzykrotnie większe kwoty niż te, które zostały uruchomione w trakcie kryzysu lat 2007-2009.

"To jak poradzimy sobie z konsekwencjami pandemii, zdefiniuje na nowo Unię Europejską. „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” mówił św. Jan Paweł II. Czas naszego działania jest teraz" - podkreślił polski premier na łamach niemieckiej gazety.

2020-04-23 13:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: trzymamy rękę na pulsie

[ TEMATY ]

konflikt

Mateusz Morawiecki

Fratria / wPolityce.pl

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki: W kontekście sytuacji na Bliskim Wschodzie chcę zapewnić, że cały czas trzymamy rękę na pulsie.

Jesteśmy w stałym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie, cały czas monitorujemy sytuację - oświadczył w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wydarzeń w Iraku.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Mapy, komentarze, inspirujące teksty – jest nowa aplikacja Pisma Świętego

2022-01-23 12:27

[ TEMATY ]

Pismo Święte

aplikacja

pixabay.com

„Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” uruchomiło aplikację zawierającą Biblię Tysiąclecia z komentarzami do niedzielnych czytań i psalmów. Znajduje się tam także mapa miejsc w Ziemi Świętej, która może pomóc w regularnej i systematycznej medytacji Słowa Bożego.

-„Aplikacja to narzędzie pomagające w refleksji nad czytaniami liturgicznymi i popularyzujące badania biblijno-teologiczne” - tłumaczą pomysłodawcy.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 36. rocznicy śmierci bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie

2022-01-23 16:22

Karolina Krasowska

Uczniowie gorzowskich szkół katolickich przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie sługi Bożego

Uczniowie gorzowskich szkół katolickich przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie sługi Bożego

W gorzowskiej katedrze 23 stycznia odbyły się diecezjalne obchody 36. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Rozpoczął je montaż słowno-muzyczny poświęcony postaci bp. Wilhelma Pluty w wykonaniu uczniów gorzowskich szkół katolickich. Główną część obchodów stanowiła Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy w intencji beatyfikacji sługi Bożego. W czasie Mszy św. homilię wygłosił ks. dr Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze. Po jej zakończeniu biskupi, kapłani i krewni bp. Pluty modlili się przy grobie sługi Bożego w kruchcie katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję