Reklama

Niedziela Świdnicka

W najbliższą niedzielę najwięcej wiernych powinno być w tym kościele

To wielka radość, aby przyjść na Mszę św. bez obawy, że nie będzie dla nas miejsca. Wprowadzona norma ogłoszona w przepisach sanitarnych obowiązujących od 20 kwietnia, w czasach pandemii koronawirusa, pozwała na proporcjonalny udział wiernych w nabożeństwach, zależny od powierzchni kościoła.

[ TEMATY ]

Strzegom

koronawirus

ks. Marek Babuśka

Ryszard Wyszyński

Bazylika Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu

Bazylika Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu

Zasada ta sama, jak w dużych sklepach, czyli 1 osoba na 15 m powierzchni kwadratowej sklepu czy budowli. W bazylice Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, która jest jednym z największych średniowiecznych kościołów w Polsce - zgodnie z ogłoszonymi przepisami prawa państwowego, które luzują wcześniejsze – znacznie ostrzejsze - ograniczenia, w każdej Mszy św. i oraz adoracji Najświętszego Sakramentu czy prywatnej modlitwie, może jednocześnie brać udział 125 osób. Oczywiście, jak w całym kraju trzeba mieć maseczkę oraz pozostawać w rozproszeniu z zachowaniem odstępów min. 2 m od siebie. Proboszcz strzegomskiej parafii ks. prał. Marek Babuśka zalecił dodatkowo, aby ławki były zajmowane po jednej osobie, na co powalają, doskonale, tutejsze warunki.

Wikipedia

Wnętrze Bazyliki św. Piotra i Pawła w Strzegomiu

Wnętrze Bazyliki św. Piotra i Pawła w Strzegomiu

Kiedy wielokrotnie podziwialiśmy bazylikę strzegomską za jej wielkość i modliliśmy się – w ostatnią niedzielę października – przeznaczoną na obchód rocznicy poświęcenia kościoła własnego, której budowę rozpoczęto w XIII wieku – w intencji jej budowniczych nie przypuszczaliśmy, że przyjedzie nam po tylu wiekach być szczerze wdzięcznym ludziom z dawnych pokoleń za ich niesamowite architektoniczne dzieło dodatkowego powodu, czyli powierzchni, jaką ono zajmuje. A co się teraz tak pięknie uwypukliło, w czasie pandemii i przypomina nam, że mamy tym dziś za co jeszcze goręcej dziękować, w tym Piastom Świdnickim i Zakonowi Joannitów, którzy tu żyli przed wiekami.

Reklama

Strzegomianie, których miasto jest nieduże, czują dumę z posiadania tak ogromnej świątyni i mogą się poczuć - w dobrym znaczeniu tego słowa – uprzywilejowani. Oby jednak czasy obostrzeń sanitarnych w kraju i na świecie nie musiały trwać długo i pandemia wygasła. O to się codziennie modlimy słowami „Suplikacji”.

*

Dla porównania - wśród zabytkowych, średniowiecznych kościołów, w Polsce bazylikę strzegomską, biorąc pod uwagę, ilość wiernych mogących teraz uczestniczyć jednocześnie w Mszach św. wyprzedzają tylko: kościół Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, w którym jednocześnie może się modlić dzisiaj (z powodu obostrzeń, które mają nas chronić w trwającej pandemii koronawirusa) - 200 wiernych, kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety we Wrocławiu 130 osób. Kościół Mariacki w Krakowie - porównywany według tej samej reguły (110 osób). Katedra świdnicka może przyjąć na Mszy św. jednocześnie - 100 osób, kościół św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu - 100 osób, bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach - 80 osób (czterdzieści w nawie głównej i 40 w krużgankach). Porównując największe nasze katolickie świątynie w kraju - niezależnie od czasu budowy - a więc i te nowe – powstałe w czasach współczesnych to w: Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie może się obecnie modlić jednocześnie na Mszy Świętej, od 20 kwietnia, 245 osób oraz w Panteonie Wielkich Polaków 200 osób (razem 445 osób); w Bazylice Licheńskiej – 391 osób. W Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu - 110 osób.

2020-04-25 10:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt MRPiPS: dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 24 maja - przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt umożliwi korzystanie z zasiłku również w przypadku niemożności zapewnienia opieki w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

MRPiPS w środę poinformowało PAP, że przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia okresu przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z którego mogą skorzystać rodzice w przypadku zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Projekt przewiduje wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 24 maja 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję