Reklama

Józef nie trzyma postu

Po latach mody na Maksymilianów, Patryków i Mariuszów, imię Józef powraca. Rodzice znów chcą nadawać je synom, bo św. Józef jest dobrym opiekunem i „porządnym patronem”

Niedziela warszawska 11/2008

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Słynnych polskich Józefów można wymieniać co niemiara. Nosili to imię twórca hymnu narodowego Józef Wybicki, książę Józef Poniatowski, dyktator Powstania Listopadowego Józef Chłopicki, pisarze: Józef Ignacy Kraszewski, dramaturg Szaniawski, gen. Haller, wreszcie Piłsudski. Ciekawe, że istnieje też forma żeńska tego imienia: Józefa i Józefina.
Imię Józef znajdziemy już w Starym Testamencie jako postać z Księgi Rodzaju. To syn Jakuba i Racheli, sprzedany przez braci wędrownym kupcom, który trafił jako niewolnik do Egiptu, gdzie został ministrem faraona.
Józef oznacza po hebrajsku „Bóg przydał”. Takim imieniem Rachel zapragnęła podziękować Bogu, że oprócz 11 synów przydał jej jeszcze jednego. Jeśli dobrze poszukać, okaże się, że mamy w Kościele ponad 25 świętych o imieniu Józef, kilku błogosławionych i błogosławioną. Już z samej tylko Ewangelii dowiemy się, że nosił je nie tylko Święty Józef, Oblubieniec Maryi, ale i św. Józef z Arymatei, uczeń Jezusa, który wspólnie z Nikodemem zdjął z krzyża ciało Chrystusa, owinął w całun i pochował.
Uroczystość św. Józefa, która wypada 19 marca, w kalendarzu liturgicznym zajmuje miejsce specjalne. Zawsze obchody odbywają się w Wielkim Poście, dzień św. Józefa jednak „nie trzyma postu”. Zawsze można się było tego dnia radować, wyprawiać imieniny, biesiadować. Tak jest do dziś.

Józef wcale nie stary

Św. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa. Na obrazach i rzeźbach od wieków postarza się go, przedstawiając jako mężczyznę zaawansowanego wiekiem. W rzeczywistości jednak był on młodzieńcem. Niezbyt dużo jest o nim wzmianek w Ewangeliach. Ale zawsze pojawia się jako człowiek dobry i pełen godności.
- Św. Józef jest dla mnie wielkim zadziwieniem i bardzo go kocham - mówi bp Józef Zawitkowski. - A mówiąc interesownie: on mi bardzo pomaga. Doświadczam tego na co dzień. I bardzo lubię swoje imię - dodaje. Podobną opinię wyraża ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW: - Lubię swego patrona i ufam mu. Św. Józef był prawdziwym ojcem rodziny, wzorem opiekuna. Charakteryzuje go rzetelność i pracowitość a jednocześnie ogromna subtelność i delikatność wobec Maryi, której nie chciał oskarżać, mimo że wszystkiego nie rozumiał.
Św. Józef był rzemieślnikiem, wykonywał prace w drewnie, metalu i kamieniu. W roku1955, gdy komuniści zawłaszczyli święto 1 maja i zaprzęgli do walki klas, papież Pius XII proklamował 1 maja dniem „Św. Józefa Robotnika”, nadając religijne znaczenie świętu pracy. Tak pozostało do dziś. Do bazyliki mniejszej w Kaliszu, gdzie znajduje się cudowny obraz św. Józefa i Świętej Rodziny, przybywają pielgrzymki ludzi pracy z całej Polski, organizowane przez NSZZ Solidarność. Podczas ostatniej robotnicy modlili się wspólnie z pracodawcami.
- To pierwszy obraz św. Józefa, który otrzymał korony papieskie - tłumaczy pochodzący z Kalisza ks. prał. Jan Sikorski, długoletni proboszcz parafii św. Józefa na Kole przy ul. Deotymy.
15 marca, w 50. rocznicę jego święceń kapłańskich, w parafii na Deotymy zostanie odsłonięta kopia kaliskiego obrazu św. Józefa i Świętej Rodziny.

Guido Reni „Św. Józef z Dzieciątkiem Jezus”

Pierwszy o św. Józefie pisał św. Hieronim. Szczególnie jego kult propagowała św. Teresa od Jezusa. Wielokrotnie wyznawała ona, że o cokolwiek poprosiła Boga za wstawiennictwem św. Józefa, zawsze to otrzymywała.
Papież Leon XIII poświęcił św. Józefowi encyklikę, Pius X zatwierdził litanię do św. Józefa, a Jan XXIII, którego św. Józef był patronem chrzcielnym, wprowadził imię do kanonu rzymskiego. Jan Paweł II wydał list pasterski „Redemptoris custos”, w którym ukazuje św. Józefa jako wzór mężczyzny na nasze czasy.
W Polsce, szczególnie w Krakowie, święto Oblubieńca Maryi obchodzono 19 marca już na przełomie XI i XII w. Do liturgii wspomnienie św. Józefa weszło w Jerozolimie w V wieku. Na Zachodzie przyjęło się w wieku VIII. Do brewiarza i mszału wprowadził je Sykstus IV (1479), a Grzegorz XV (1621-1623) rozszerzył na cały Kościół.

(KAI)

2008-12-31 00:00

Ocena: +18 -7

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa

2023-03-23 21:20

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

"Wówczas rzekł pan winnicy: Co mam począć? Poślę mojego syna ukochanego, chyba go uszanują. Lecz rolnicy, zobaczywszy go, naradzali się między sobą mówiąc: To jest dziedzic, zabijmy go, a dziedzictwo stanie się nasze". (por Łk 20, 13-14).

Bóg, który nie brzydzi się słabością człowieka. Bóg, który wciąż o człowieka walczy i na niego czeka. Bóg z codziennych zmagań z życiem, który wchodzi w ludzką pogardę, w bezsilność, wstyd, rozczarowanie, samotność.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza „Za Białoruś” i sztuka opozycyjnego pisarza w Dzień Wolności

2023-03-23 18:23

[ TEMATY ]

Warszawa

Msza św.

Białoruś

Wikipedia/autor: Adrian Grycuk; Creative Commons

Kościół św. Aleksandra w Warszawie

Kościół św. Aleksandra w Warszawie

25 marca Białorusini na całym świecie będą obchodzić Dzień Wolności, święto nieuznawane przez reżim w Mińsku, upamiętniające powstanie po I wojnie światowej niepodległego państwa. W Warszawie białoruscy katolicy zapraszają tego dnia na Mszę świętą i wspólną modlitwę „Za Białoruś” do kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży, a po niej na sztukę „W burzy” przygotowaną przez zespół teatralny „Kupalinka” na podstawie prozy współczesnego opozycyjnego pisarza Uładzimira Niaklajeva.

Święto obchodzone przez Białorusinów, zwłaszcza środowiska opozycyjne, jako Dzień Wolności nawiązuje do powstania 25 marca 1918 r. niezależnego państwa – Białoruskiej Republiki Ludowej.

CZYTAJ DALEJ

24 marca – Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników

2023-03-24 09:31

[ TEMATY ]

modlitwa

misjonarz

Karol Porwich/Niedziela

24 marca obchodzimy Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy – Świadków Wiary i Męczenników. Tego dnia wspominamy misjonarzy, którzy zginęli na misjach. Jest to również dzień modlitwy i postu za misje.

Dzień ten został ustanowiony w 1993 roku z inicjatywy młodzieżowego ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech na pamiątkę męczeńskiej śmierci arcybiskupa San Salwadoru św. Oskara Arnulfo Romero.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję