Reklama

Szczęśliwa rodzina to największe pragnienie młodych

Czas studiowania to nie tylko okres myślenia o nauce i przyszłej pracy, ale także czas intensywnego myślenia o rodzinie. Nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych punktów pracy formacyjnej w Duszpasterstwie Akademickim jest przygotowanie do życia w rodzinie. Zresztą, sami studenci najchętniej wybierają te spotkania, w których mowa jest o miłości, o chodzeniu ze sobą i budowaniu życia rodzinnego. „Nie sądziłem, że pracując ze studentami będę musiał się stać specjalistą od rodzin - stwierdza ks. Andrzej Przybylski, duszpasterz akademicki. - Od początku mojej pracy w DA zauważyłem, że najwięcej młodych zgłasza się do kapłana nie zawsze w sprawach duchowych, ale w większości przypadków, w sprawach sercowych”. Stąd wiele propozycji w parafii akademickiej dotyczy tej tematyki.

Msza św. dla rodzin z małymi dziećmi

Wiele rodzin z małymi dziećmi zadaje sobie pytania o niedzielną Mszę św. Głównie chodzi o dzieci. Ich obecność w kościele nie zawsze jest pełna spokoju i ciszy. W duszpasterstwie akademickim, już od kilku lat w każdą niedzielę odprawiane są Msze św. przeznaczone właśnie dla takich rodzin. Jest na nich jasna umowa społeczna: dzieci przychodzą razem z rodzicami i przyjęte jest to, że dzieciaki mogą czuć się swobodnie, a w czasie liturgii Słowa, często organizowane są dla nich specjalne zajęcia w tylnej części kościoła. Na zakończenie dzieci włączają się w błogosławieństwo kapłana, wspólnie śpiewają i tańczą, a także odmawiają swoje dziecięce modlitwy. Nic więc dziwnego, że Msza św. o 9.30 cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przy okazji studenci mogą uczyć się jak wychowywać dzieci do wiary.

Kręgi rodzin - kontynuacja formacji

Dużym bogactwem DA są kręgi rodzin. Zazwyczaj tworzą je absolwenci duszpasterstwa, którzy w ten sposób kontynuują swoją formację duchową. W parafii akademickiej działają już cztery takie wspólnoty. Obok swojej formacji rodziny angażują się w życie parafii i świadczą przed studentami o pięknie życia rodzinnego. Mają swoją diakonię muzyczną, przygotowują pełną oprawę Mszy św., a często też swoim doświadczeniem życia w rodzinie dzielą się ze studentami.

Reklama

Spotkania o miłości, małżeństwie i rodzinie

W każdą środę, po Mszy św. o 19.00 odbywają się w ośrodku katechezy rodzinne. Jest to okazja to poważnego porozmawiania na temat miłości, chodzenia ze sobą, troski o czystość przedmałżeńską i przygotowania do życia w rodzinie. W pierwszej części spotkania prezentowane jest nauczanie Kościoła na temat życia rodzinnego, a w drugiej odbywają się otwarte dyskusje. Z rozmów widać wyraźnie jak bardzo ta tematyka interesuje młodych.

Weekendowe spotkania dla zakochanych

W parafii akademickiej od prawie 20 lat odbywają się kursy przedmałżeńskie. Mają one już swoją sprawdzoną markę. Pomysłodawcami programów i zajęć na kursach są Jan i Małgorzata Wilkowie. Po wielu latach kursy te wyszły już poza DA i stanowią otwartą propozycję dla wielu wspólnot i par przedmałżeńskich. Warto wspomnieć, że na tego typu kursy zjeżdżają do Częstochowy ludzie już prawie z całej Polski, a ilość kursów zwiększa się z roku na rok. Wszystkich zainteresowanych weekendowymi spotkaniami dla zakochanych odsyłamy na stronę www.narzeczeni.org
12 kwietnia br. po raz pierwszy w nowym kościele akademickim pw. św. Ireneusza odbędzie się sakrament małżeństwa pary studenckiej. Jest to wielką radością dla wspólnoty, ale jednocześnie kolejnym przypomnieniem, że dla większości studentów ciągle największym pragnieniem jest założenie szczęśliwej rodziny.

Wydarzyło się w DA „Emaus”

287 dniówek o chlebie i wodzie
W sztafecie postnej, którą przeprowadzili w tym roku członkowie wspólnoty duszpasterstwa akademickiego wzięło udział wielu studentów, nauczycieli akademickich oraz przyjaciół parafii. W sumie doliczono się 287 „dniówek” o chlebie i wodzie. Jak zawsze post miał konkretną intencję. Poszczono w intencji młodzieży i środowiska akademickiego Częstochowy.

Reklama

Droga Krzyżowa na Przeprośnej Górce i w Oświęcimiu
Po raz pierwszy studenci częstochowscy odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej w sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Wspólnotę powitał ks. Eugeniusz Lorek, wprowadzając młodych w historię tego miejsca i fenomen świętości Ojca Pio. Następnie studenci rozważali poszczególne stacje przy figurach męki Pańskiej usytuowanych wokół kościoła. Innym, ważnym wydarzeniem wielkopostnym była pielgrzymka do Birkenau. Tam, na terenie obozu zagłady studenci odprawili Drogę Krzyżową, która zakończyła się przy ruinach byłego krematorium, w którym została zagazowana św. Edyta Stein, patronka wspólnoty.

Życzenia u Księdza Arcybiskupa
Tradycyjnie już, w Wielką Sobotę z życzeniami do Metropolity Częstochowskiego udali się przedstawiciele całego środowiska akademickiego Częstochowy. Życzenia w imieniu całego środowiska złożył prof. dr hab. Janusz Berdowski, rektor Akademii Jana Długosza oraz studentka Maria Chwalba, prezes Katolickiego Związku Akademickiego „Emaus”. W spotkaniu uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni częstochowskich oraz reprezentacja profesorów i studentów oraz duszpasterze akademiccy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję