Reklama

Pośród rzemieślniczej wspólnoty

Niedziela legnicka 7/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku każdego roku legnicka wspólnota rzemieślników organizuje spotkanie opłatkowe, które za każdym razem staje się okazją do pewnych podsumowań dotyczących działalności środowiska rzemieślniczego oraz rysowania perspektyw na przyszłość. Tym razem spotkanie opłatkowe zorganizowane zostało we wtorek 22 stycznia br. o godz. 12.00 w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy. Na spotkanie zaproszeni zostali także przedstawiciele rzemieślników z Wrocławia, z prezesem Dolnośląskiego Rzemiosła Janem Zioberskim na czele, oraz rzemieślnicy z Jeleniej Góry i Głogowa.

Kierując do licznie zgromadzonych rzemieślników swoje słowa, Biskup Legnicki powiedział: "To słońce, które dzisiaj nam oświeca świat, niech będzie znakiem nadziei dla nas wszystkich na Nowy 2002 Rok, który już rozpoczęliśmy. Człowiekowi ciągle potrzebna jest nadzieja, aby miał siły do przezwyciężenia trudności, pokonywania problemów, które są w każdym zakątku świata; które są także w naszym kraju i w naszym mieście. Dlatego moje życzenia do dolnośląskich rzemieślników rozpoczynam od tego, by wypełniając to ważne posłannictwo, jakie wpisane jest w wasze, Drodzy Państwo, rzemieślnicze powołanie, zawsze towarzyszyło wam to słońce, symbolizujące nadzieję na lepsze jutro. I nawet, gdy nagromadzi się wiele ciemnych chmur na niebie, niech w waszych sercach błyszczy słońce nadziei. Musimy głęboko ufać Panu Bogu, że podobnie, jak przeprowadził naród wybrany przez różne wydarzenia i doświadczenia ku Ziemi Obiecanej, tak i nas bezpiecznie przeprowadzi przez różne szlaki współczesności, ku lepszej przyszłości.

Przychodząc do was, Drodzy Państwo, chciałem też wyrazić podziękowanie, że troszczycie się nie tylko o sprawy dotyczące waszego rzemiosła, ale służycie całemu naszemu społeczeństwu. Nie można sobie wyobrazić życia, normalnego życia, zwłaszcza w tak bardzo popularnej dziś perspektywie włączenia Polski w struktury Unii Europejskiej, bez silnego rzemiosła; bez fachowców, których praca w zjednoczonej już Europie jest bardzo wysoko ceniona. Ta fachowa rzemieślnicza praca w Polsce nie ustępuje już dziś standardom zachodnim i powinna być także ceniona. Daj Boże, by i u nas tworzone były takie warunki ekonomiczne, by to, co robi polskie rzemiosło, było nie tylko opłacalne, ale aby stwarzało następne możliwości rozwoju. Niedawno zaproszony zostałem na spotkanie, gdzie wypowiadali się ekonomiści prognozujący przyszłość gospodarczą naszego kraju. Wielu z nich stwierdzało wprost, że bez małych przedsiębiorstw, bez rzemieślniczych zakładów trudno sobie wyobrazić rozwój ekonomiczny kraju. Stąd dochodzono do wspólnych wniosków, aby tworzyć korzystne warunki tym, którym starcza odwagi, pomysłu, rzetelności, by zapracować na utrzymanie własnej rodziny, ale i zapewnić także innym miejsce pracy. Dlatego produkcja polskich rzemieślników musi stawać się coraz bardziej opłacalna, aby mogli się rozwijać i pomnażać swoje możliwości. Na tę pobudzoną dynamikę rozwoju gospodarczego czeka dziś już młode pokolenie, niestety często doświadczone frustracją bezrobocia i to od momentu ukończenia szkoły.

Chciałem Wszystkim Państwu podziękować także za to, że oprócz troski o swoje warsztaty solidnej rzemieślniczej pracy wspieracie ludzi potrzebujących. Na naszym terenie od czasu do czasu trzeba urządzać różne rozmaite akcje wspierające ludzi w potrzebie. W tych dniach czytałem sprawozdanie roczne z działalności ważnej instytucji diecezjalnej, jaką jest Caritas. Zaprezentowane tam dane są bardzo cenne, albowiem informują o działalności charytatywnej Kościoła w ramach diecezji legnickiej. Prosiłem przedstawicieli Caritas, by przynajmniej część z tego raportu opublikowali. Nasza współczesność odbijająca się w mediach przyzwyczaiła nas do okupionych ogromnymi kosztami reklamowymi takiej czy innej akcji dobroczynnej. Jednak bardzo niewiele mówi się o tym codziennym przychodzeniu z pomocą ludziom w potrzebie. Dokonuje się to właśnie przez pracę katolickiego wolontariatu zaangażowanego w Caritas. Ludzie Ci wielokrotnie zwracają się o pomoc właśnie do rzemieślników, do prywatnych właścicieli. I to właśnie wy, Drodzy Państwo, bardzo często wspieracie ich działalność. Chciałem wam za to serdecznie podziękować. Wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, to ważny element składowy naszego polskiego życia, naszej kultury, naszej nadziei. Jest to wpisane w naszą tradycję narodową i stanowi o wartości moralnej pokolenia. Szczególne jednak miejsce zajmuje działalność dobroczynna na płaszczyźnie kultury religijnej. Dobrze, że ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, iż właśnie religia należy do istotnych wartości kultury. Z wielkim oburzeniem została przyjęta wypowiedź jednego z przedstawicieli sąsiadujących z nami krajów, który na uroczystościach z okazji jubileuszu Zjazdu Gnieźnieńskiego powiedział, że dzisiaj już człowiekowi nie jest potrzebna religia. Myślę, że człowiek ten, określający się mianem postępowego, wyraził najbardziej zacofany pogląd na świat, na współczesne życie. Umacnianie wartości kultury dokonuje się poprzez posługę Kościoła, który w pracy duszpasterskiej diecezji, staje się szczególnym promotorem prawdziwego humanizmu, kultury oraz wzajemnej pomocy.

W bieżącym roku będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę utworzenia diecezji legnickiej. Chcielibyśmy bardzo, aby ta rocznica była naszym wspólnym świętem i wspólną refleksją nad tym, co już udało nam się dokonać oraz nad tym, co jeszcze stoi przed nami. Ta rocznica będzie zaznaczona specjalnymi spotkaniami, modlitwami i uroczystościami. Centralne obchody odbędą się 13 kwietnia. Zaprosiłem Księdza Kardynała Prymasa Polski, który chętnie podjął się przewodniczenia naszej modlitwie. Przyjadą także Księża Biskupi z sąsiednich diecezji polskich oraz niemieckich i czeskich. Bardzo będziemy się cieszyć, jeżeli nasze dolnośląskie rzemiosło weźmie udział w tym diecezjalnym święcie w swoich tradycyjnych strojach.

Także w bieżącym roku obchodzić będziemy 5. rocznicę apostolskiej wizyty Jana Pawła II w Legnicy i koronacji obrazu krzeszowskiego. Niedawno został wydany specjalny album o Krzeszowie, gdzie wybitni znawcy, profesorowie uniwersyteccy, wypowiedzieli się na temat wyjątkowej wartości tego szczególnego w kulturze europejskiej obiektu oraz obrazu krzeszowskiego. Album zapowiada 760-lecie fundacji krzeszowskiej. Centralne obchody odbędą się w Krzeszowie 2 czerwca oraz tradycyjnie w główny odpust 15 sierpnia, kiedy modlitwie przewodniczyć będzie kard. Jaworski, metropolita Lwowa. Spodziewamy się także, że Krzeszów nawiedzi kard. Meisner z Kolonii.

Chciałem Państwa serdecznie zaprosić na te uroczystości i życzyć nam wszystkim, by historyczne wydarzenia naszego czasu pomagały dowartościować naszą ziemię, Legnicę, abyśmy nie mieli kompleksów. Bardzo cieszę się, że naszą pozycję umacnia pochodzący i mieszkający w Legnicy obecny tutaj Pan Wicewojewoda. Myślę, że będzie dobrze pilnował naszych spraw na szczeblu wojewódzkim i o to go bardzo prosimy. Ufam także, że te nasze spotkania o wymiarze kulturalnym, religijnym, będą nam dodawały duchowej siły do niełatwego życia oraz do rozwiązywania wszystkich problemów polskiego życia. Na początku Nowego Roku wszystkim życzę: szczęść Boże!".

Jako przedstawiciel wszystkich zgromadzonych rzemieślników przemówił do zgromadzonych prezes Dolnośląskiej Izby Rzemiosł Różnych Jan Zioberski, który podsumowując miniony rok, stwierdził, iż dla polskiego rzemiosła zajaśniało pozytywne światło na płaszczyźnie ustawodawczej. Została ostatnio znowelizowana ustawa, która narzuca obowiązek zrzeszenia się w Izbie Rzemieślniczej dla tych rzemieślników i przedsiębiorców, którzy kształcą uczniów. Jest to dla polskich rzemieślników krok we właściwym kierunku - jak stwierdził prezes Zioberski - albowiem krok ten pozwoli podnieść proces kształcenia zawodowego na wyższy poziom. Jest to jednak początek procesu porządkowania sytuacji prawnej rzemiosła, która winna być już dziś dostosowywana do warunków prawnych rzemieślników pracujących w krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej. Kończąc słowo do gości i kolegów rzemieślników, prezes Zioberski złożył wszystkim uczestnikom noworoczne życzenia.

Kolejnym punktem spotkania stała się wspólna modlitwa pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego, błogosławieństwo opłatków oraz wspólne życzenia legnickich rzemieślników i gości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynamy nowennę w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Episkopat News
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania podczas konklawe

2025-05-07 18:29

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Tysiące ludzi zgromadziły na placu św. Piotra w Watykanie w oczekiwaniu na wynik pierwszego głosowania 133 kardynałów elektorów, którzy od dziś wybierają nowego papieża. Rezultat ten tradycyjnie ogłosi dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbywa się głosowanie.

W komin wycelowane są już obiektywy licznych fotoreporterów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję