Reklama

Wileńskie skarby na Zamku Królewskim

To wyjątkowa wystawa. Po raz pierwszy skarby katedry wileńskiej opuściły stolicę Litwy i przyjechały do Warszawy. Wśród bezcennych eksponatów jest relikwiarz św. Stanisława, ważny symbol dziejów Polski i Litwy

Niedziela warszawska 29/2008

Oprócz relikwii świętego biskupa Stanisława na Zamku Królewskim możemy zobaczyć także relikwie św. Kazimierza - patrona Wilna - oraz sprzęt liturgiczny, m.in.: krzyże, kielichy, monstrancje, pastorały, krucyfiksy, tkaniny liturgiczne. Na wystawie są również dwa obrazy Szymona Czechowicza, religijnego malarza pochowanego w warszawskiej krypcie ojców kapucynów. Ponadto do celów scenograficznych wykorzystano zdjęcia portretów wileńskich biskupów, powiększoną rycinę katedry i widok Wilna.
Wartość historyczną i materialną zaprezentowanych eksponatów porównać można jedynie do zbiorów na Wawelu i Jasnej Górze. Większość zbiorów została zebrana w ciągu sześciu wieków wspólnej historii Polski i Litwy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Najnowszym zaś przedmiotem pokazywanym w Warszawie jest pozłacane naczynie ofiarowane katedrze przez Jana Pawła II.
Królowie z dynastii Jagiellonów i Wazów otaczali wileński skarbiec szczególną opieką. Wśród kolejnych darczyńców znajdujemy nazwiska wielkich litewskich rodów - Radziwiłłów, Sapiechów, Paców, Tyszkiewiczów, Gosiewskich, Pociejów, Chodkiewiczów, itd. Ofiarodawcami byli także kolejni biskupi wileńscy i innych diecezji. Większość zbiorów katedry przetrwała wojny z Rosją i Szwecją oraz czasy rozbiorów.
W śmiertelnym niebezpieczeństwie skarbiec katedry znalazł się po wybuchu II wojny światowej. Groziła mu wywózka ze strony okupantów - hitlerowskiego i sowieckiego. Biskupi archidiecezji wileńskiej, leżącej wówczas w granicach Polski, podjęli decyzję o zamurowaniu wszystkich cennych eksponatów w podziemiach katedry. Zostały one odnalezione w 1985 r. i ponownie ukryte z magazynach muzealnych w obawie przed wywózką do Moskwy. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości zbiory zostały skatalogowane i udostępnione litewskiej publiczności.
Podczas otwarcia wystawy na Zamku Królewskim metropolita wileński kardynał Audrysa Backis i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podkreślali, że ekspozycja ukazuje czasy świetności naszej historii w kontekście wyzwań, jakie stawia przed naszymi państwami aktualna rzeczywistość europejska. Zdaniem mówców zaprezentowane dziedzictwo kulturowe i religijne może przeciwstawić się desakralizacji współczesnej kultury.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję