Reklama

AGD z Ziębic

Najstarsze w Polsce żelazko z 1655 r., ręczny odkurzacz z XIX w., chłodziarka z początku XX oraz absolutny hit, jeden z pierwszych gazowo-elektrycznych automatów do prania - ponad 2 tys. eksponatów czeka na tych, którzy odwiedzą jedyne w naszym kraju Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach na Dolnym Śląsku.

Położone 60 km na południe od Wrocławia Ziębice to miasto jakich wiele w regionie - tonący w zieleni rynek z donicami wypełnionymi kolorowymi kwiatami i mieszkańcy, którzy co chwilę pozdrawiają się na ulicy. Samo Muzeum mieści się w budynku ratusza, gdzie zajmuje 9 sal. Jego historia sięga lat 30 XX w. Wówczas ziębicka placówka została otwarta jako tradycyjna, regionalna instytucja muzealna. Obecną specjalizację zawdzięcza decyzjom władz z latach 70, które nie mając pomysłu na tysiące poniemieckich eksponatów, odgórnie zarządziły jej nową koncepcję. Aktualnie, choć zwiedzający oglądają jedynie ok. ¼ posiadanych zbiorów, mogą dokładnie prześledzić codzienne życie ludzi minionych epok.
Znajdziemy tu wszystko to, co naszym przodkom służyło zarówno w kuchni, salonie, sypialni jak i w łazience. Muzeum posiada bogaty zbiór garnków, kotłów, patelni, moździerzy, urządzeń do palenia, mielenia i parzenia kawy, dziadków do orzechów, sztućców i naczyń kuchennych. Znajdują się tu XIX i XX w. chłodziarki, miksery, rozdrabniacze do potraw oraz różnego typu maszynki do mięsa. W jednej z sal podziwiamy pralki - od prymitywnych tarek i pobijaków, poprzez XIX w. Drewniane, napędzane ręcznie pralki klepkowe, aż po elektryczo-gazowe cuda techniki z początku XX w. Tam też można zapoznać się z funkcjonowaniem magli. W Muzeum znajduje się również sala etnograficzna z śląskimi szafami ludowymi z XVIII i XIX w., gabinet barokowy ze zdobioną szafą, intarsjowaną z piętnastu rodzajów drewna i kości słoniowej oraz typowy dla pierwszej połowy XIX w, śląski salonik mieszczański.
W ziębickich zbiorach znaleźć można również „poważniejsze” eksponaty; kolekcję rzeźby sakralnej z figurką św. Jadwigi Śląskiej i świecznikiem św. Katarzyny czy pochodzący z ok. 1700 r. szkic rzeźbiarski figury św. biskupa. Jest też niewielka kolekcja broni białej oraz palnej, zarówno myśliwskiej jak i wojskowej, w tym doskonale zachowany, budzący do dziś grozę katowski miecz. Osobną ekspozycję stanowi wystawa poświęcona historii Ziębic.
Muzeum co roku zwiedza coraz większa liczba miłośników historii agd. W 2008 r. odwiedziło je ok. 1000 osób, przeważnie dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska i samego Wrocławia. Placówka jest czynne dla zwiedzających od wtorku do piątku w godz. 10-16 a także w soboty (wstęp bezpłatny) i niedziele. Ceny biletów - 5zł normalny (3zł - ulgowy).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję