Reklama

Niedziela Małopolska

W archidiecezji zakończyła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego

[ TEMATY ]

peregrynacja

Graziako

Ożywienie wiary w nas samych, powrót do Kościoła tych, którzy przez całe lata stali z boku oraz nowe powołania kapłańskie i zakonne – to tylko niektóre z owoców peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II, o których mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu. Peregrynacja obrazu w archidiecezji krakowskiej zakończyła się 29 czerwca br. W ciągu dwóch lat obraz odwiedził parafie, domy zakonne, szkoły, a także więzienia. Zdaniem kard. Stanisława Dziwisza prawdziwe owoce tej pielgrzymki pozostaną jednak ukryte. „Pozostaje tajemnicą w sercu Boga, ile w tym czasie dokonało się dobra, ilu grzeszników pojednało się z Bogiem, Ojcem miłosierdzia. Pozostaje tajemnicą ilu ludzi pojednało się ze sobą, ile ważnych spraw osobistych i rodzinnych zostało uporządkowanych, ile zrodziło się inicjatyw w zakresie dzieł miłosierdzia i czynnej miłości – wyjaśniał hierarcha.

Kard. Dziwisz podkreślił, że wszyscy jesteśmy winni Bogu dziękczynienie za ożywienie wiary w nas samych, ale również za powrót do Kościoła tych, którzy przez całe lata stali z boku oraz za nowe powołania kapłańskie i zakonne. „Naszego świadectwa wiary potrzebuje współczesny świat, potrzebuje go także dzisiejsza Polska. Naszej troski potrzebują rodziny, by były silne Bogiem, naszej troski potrzebują małżeństwa, by pomimo wszystkich trudności pozostały wierne miłości, którą ślubowały. Naszej troski potrzebują dzieci i młodzież, bo to oni przejmą od nas płomień wiary – mówił metropolita krakowski.

Jego zdaniem, ważne jest to, by w naszej Ojczyźnie budowany był ład społeczny i moralny oparty na prawie Bożym, które jest źródłem i fundamentem wszystkich innych praw ustanawianych przez człowieka.

Reklama

„Jan Paweł II przejdzie do historii jako Papież Bożego Miłosierdzia. (...) On wyniósł do chwały ołtarzy św. Siostrę Faustynę, on ustanowił w Kościele powszechnym Niedzielę Bożego Miłosierdzia. On wreszcie w Krakowie zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu – zwrócił uwagę hierarcha.

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami św. Faustyny i bł. Jana Pawła II rozpoczęła się 16 października 2011 r. W tym czasie odwiedził parafie archidiecezji, domy zakonne, szkoły, był także w więzieniach. Teraz peregrynacja rozpocznie się w diecezji tarnowskiej.

2013-06-30 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się

Peregrynacja ikony krzyża ma obudzić ducha wyzwolenia – nie tylko we wspólnotach oazowych, ale także w parafiach.

Podczas modlitewnej wędrówki, którą koordynuje Diakonia Wyzwolenia Człowieka działająca przy Ruchu Światło-Życie, jest możliwość przyjrzenia się dziełu Krucjaty, zjednoczenia w modlitwie, a także złożenia deklaracji abstynencji. Bo krzyż ma wyzwalać i inspirować do przemiany swojego życia zgodnie z Bożą wolą.

Ikona krzyża, która przybyła do nas z archidiecezji krakowskiej, po miesięcznej wędrówce po parafach naszej diecezji zostanie przekazana przedstawicielom archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pierwszą parafią w naszej diecezji, która przyjęła krzyż, była wspólnota pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej. Krzyż został wprowadzony 1 lutego podczas wieczornej Mszy św. sprawowanej przez ks. Pawła Krawczyka. – Z wyzwolenia z grzechu, o które prosimy Pana Boga, mamy nie tylko wyciągać wnioski, ale powinno ono stworzyć miejsce w naszej duszy, woli, umyśle na dobre działania. Jeśli uwalniam się z nałogu grzechu, to po to, aby w to miejsce weszła łaska Pana Boga. Łaska, która zainspiruje nas do nowego, lepszego życia. Krucjata Wyzwolenia Człowieka stwarza szansę na przerwanie struktury grzechu, struktury powiązań, która wikła nas ze złem – powiedział w homilii ks. Paweł Krawczyk. Kapłan ostrzegł także, za Janem Pawłem II, przed grzechem społecznym. – Grzech osobisty ma zawsze wymiar społeczny. Obrażając Boga i szkodząc samemu sobie, człowiek jest również odpowiedzialny za złe świadectwo i negatywny wpływ wywierany przez swoje postępowanie na innych ludzi. Grzech męża wpływa na żonę, dzieci; grzech dziecka wpływa na rodziców. Oddziałujemy na siebie i nie uciekniemy od tego. Ale właśnie przez wypełnienie luki po grzechu dobrem mamy go zwyciężać – podkreślił kaznodzieja.

13 parafii nawiedzi ikona Krzyża KWC.

Czym jest peregrynująca po diecezji ikona krzyża? Otóż Krzyż Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest wizerunkiem inspirowanym ikoną krzyża z kościoła św. Damiana pod Asyżem, zwanego również Krzyżem św. Franciszka. Dlatego poza niewielkimi różnicami symbolika Krzyża KWC bezpośrednio czerpie z krzyża św. Damiana. Zastosowana symbolika, w wykonanej w 2001 r. w Carlsbergu ikonie, odnosi się do wielu podobnych ikon czy wizerunków Chrystusa ukrzyżowanego pochodzących z XII i XIII wieku. Tę swoją odmienność i wielkie znaczenie ikona Krzyża KWC w głównej mierze zawdzięcza słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu. Nowa ikona krzyża, oprócz inspiracji płynącej z krzyża franciszkańskiego, nawiązuje także do witraża z kaplicy Chrystusa Sługi, gdzie rodziła się Krucjata. Chrystus całkowicie poddany woli Ojca dopełnił dzieła zbawienia na krzyżu.

Trzeba również podkreślić, że peregrynacja krzyża związana jest z 40-leciem powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. To okazja do pochylenia się nad tajemnicą wolności płynącej z krzyża Chrystusowego, wdzięczności Bogu za dzieło KWC oraz do włączenia się w Krucjatę przez złożenie przygotowanych deklaracji. Krucjata jest bowiem konkretnym wezwaniem do krzewienia abstynencji, połączonej z chrześcijańską odnową.

CZYTAJ DALEJ

Miesięczne nabożeństwo ku czci św. Józefa

2020-02-27 15:31

[ TEMATY ]

nowenna

nowenna pompejańska

nowenna do św. Józefa

marzec

źródło: http://nowenny.pl/miesiac-ku-czci-sw-jozefa

Miesięczne nabożeństwo wg Bartola Longo, autora nowenny pompejańskiej. Jak mówiła św. Teresa: „Nie pamiętam, bym kiedykolwiek prosiła św. Józefa o jaką rzecz, której by mi nie wyświadczył”. Przez cały marzec będziesz otrzymywać nabożeństwo w formie audycji na youtube.

Zapraszamy do dołączenia do miesięcznego, internetowego nabożeństwa ku czci świętego Józefa! Odbędzie się ono w marcu, miesiącu poświęconym przez Leona XIII właśnie świętemu Józefowi.

Autorem jest bł. Bartolo Longo, autor nowenny pompejańskiej i gorliwy czciciel św. Józefa. Pod wpływem niezwykłego cudu, jaki miał miejsce w sanktuarium w Pompejach, zbudował ołtarz ku jego czci i napisał specjalne, miesięczne nabożeństwo. Każdy dzień nabożeństwa to krótka lektura duchowa, modlitwa i zadanie, ktore pogłębią Twoją więź ze św. Józefem.

Podejmij wyzwanie, prosząc o łaski dla siebie i bliskich

Teraz i ty możesz dołączyć do wspólnej modlitwy! Poświęć mniej niż kwadrans dziennie, a przekonasz się o niezwykłości św. Józefa i jego wielkiej mocy, jako naszego orędownika w niebie.

Jak dołączyć?

Całe nabożeństwo będzie dostępne bezpłatnie na Youtube w marcu. Aby otrzymywać każdego dnia kolejne nagrania do odsłuchania, wybierz jedną z możliwości:

1. Powiadomienia na e-mail

To najprostsza metoda: zapisz się na stronie http://nowenny.pl/miesiac-ku-czci-sw-jozefa – a dzięki temu otrzymasz kolejne dni nabożeństwa bezpośrednio na swój adres e-mail!

2. Korzystasz z Youtube? Włącz subskrypcję!

Na naszym kanale youtubowym dostępna jestplaylista

Kliknij „Subskrybuj”, a wtedy otrzymasz powiadomienia przez kolejne dni modlitwy.

3. Masz konto na Facebooku?

Dołącz do wydarzenia na naszym profilu: Zobacz i kliknij „Wezmę udział”.

Ważne!

• Pamiętaj, że nasze nabożeństwo trwa tylko w marcu – miesiącu św. Józefa. Aby nie przegapić, dołącz najpóźniej w ostatnim dniu lutego.

• Zaproś do nabożeństwa inne osoby, przesyłając dalej wiadomość o tej inicjatywie.

• Każdy dzień nabożeństwa na Youtube i Facebooku możesz udostępniać dalej swoim znajomym. Niech jak najwięcej osób przekona się o mocy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Zobacz program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2020-02-28 13:39

Instytut Pamięci Narodowej - oddział we Wrocławiu

1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. We Wrocławiu odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących tym obchodom. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie tego, co będzie działo się w stolicy Dolnego Śląska. Warto przyjść z rodziną, przyjaciółmi oraz znajomymi.

Obchody uroczystości ku czci Niezłomnych rozpoczną się na Cmentarzu Osobowickim w godz. 8:30 – 11:00. W programie przemarsz do Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego i oficjalna inauguracja obchodów. O g. 12:00 zapraszamy na Eucharystię w Kościele Garnizonowym pw. Św. Elżbiety. Po Mszy św. zostaną złożone kwiaty w Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Mniej oficjalne wydarzenia upamiętniające Wyklętych to Bieg "Tropem Wilczym" o godz. 10:00 na Stadionie Olimpijskim. Będzie można przebiec na dystansach: symbolicznym 1963 m oraz 5 i 10 km. Najkrótszy dystans upamiętnia rok zamordowania ostatniego "Wyklętego" - Józefa Franczaka ps. Lalek.

Po południu wszyscy chętni obejrzą pokaz filmowo-muzyczny o godz. 16:00 na pl. Wolności. Wieczorem, o g. 19:00 z Rynku na pl. Wolności ruszy Marsz Pamięci zakończony wyjątkowym koncertem.

To nie koniec wrocławskich obchodów. Dzień później, w poniedziałek 2 marca o godz. 18.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Tęczowej 60 we Wrocławiu odbędzie się: „Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W programie historyczne wprowadzenie i wspólne śpiewanie piosenek partyzanckich oraz z okresu Drugiej Konspiracji. Imprezę poprowadzi Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Organizatorem wrocławskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest nieprzerwanie od 2011 r. Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Szczegółowy program

Sobota, 29.02.2020 r.

• Godz. 12:00 - 22:00 Maraton filmowo-dyskusyjny, Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11.

• Godz. 17:00 Porządkowanie kwater ofiar komunizmu. Cmentarz Osobowicki, pola 81a i 120.

Niedziela, 01.03.2020 r.

• Godz. 9:00 Oficjalne uroczystości Państwowe na Cmentarzu Osobowickim przy pomniku ofiar zbrodni komunistycznych.

• Godz. 10:00 Bieg Tropem Wilczym, Stadion Olimpijski.

• Godz. 12:00 Msza Św. w kościele Św. Elżbiety.

• Godz. 19:00 Marsz Pamięci z inscenizacjami i występami muzycznymi, Rynek pl. Gołębi.

Poniedziałek, 02.03.2020 r.

• Godz. 18:00 „Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, XVII LO we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję