Reklama

Zanośmy korony naszej czci, miłości, cnót

Minął rok od momentu koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin w Ożarowie. 2 września, podobnie jak podczas tamtej wielkiej uroczystości, na ożarowskim wzgórzu znów zgromadziły się rzesze wiernych, a także duchowieństwa ziemi sandomierskiej i radomskiej, by wspólnie podziękować Niepokalanej za Jej obecność i opiekę

Dzieje otaczanego w tym miejscu kultem obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem sięgają czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka. Wizerunek Madonny powstał zapewne w Krakowie między 1450 a 1460 r., później trafił do klasztoru Ojców Dominikanów w Sandomierzu. Na prośbę ożarowskiego proboszcza ks. Michała Kuczepińskiego, zakonnicy zgodzili się przekazać obraz tutejszej parafii. Dokonało się to w pierwszą niedzielę września 1833 r. Początkowo wizerunek znajdował się w ołtarzu głównym, a od końca XIX wieku w bocznym. Przy nim rozwijał się kult Maryi Królowej Różańca Świętego, krzewiony przez ożarowskie Arcybractwo Różańcowe. Poświęcenia koron dla Maryi i Dzieciątka Jezus dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie wizyty w Sandomierzu w 1999 r. Korony czekały na zakończenie prac przy rozbudowie kościoła parafialnego wraz z przygotowaniem odrębnej kaplicy Maryjnej. Przez lata prace te prowadził kustosz tego miejsca ks. dr Stanisław Szczerek. Biskup sandomierski Andrzej Dzięga widząc, że stan wszystkich prac jest zadowalający, a kult Maryi narasta, 3 marca 2007 r. ustanowił formalnie w Ożarowie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Pasterz diecezji, wielki czciciel Maryi, poczytujący sobie za znak, że został biskupem w Roku Różańca Świętego, zawierzył Matce Bożej swoje życie i posługiwanie kapłańskie, a także całą przyszłość sandomierskiego Kościoła.
Przed rokiem to on właśnie nałożył korony na skronie Maryi i Dzieciątka. W rocznicę tego wydarzenia wspólnie z biskupami: Zygmuntem Zimowskim - ordynariuszem diecezji radomskiej, Marianem Zimałkiem i Edwardem Frankowskim ponownie stanął przed wizerunkiem Ożarowskiej Pani, by wyrazić Jej wdzięczność i uwielbienie.
- Jeśli uświadomimy sobie, ile się wydarzyło w ciągu roku minionego, gdy pomyślimy o tych tysiącach pielgrzymów, którzy tu w tym czasie przybywali, o setkach intencji i modlitw, to ten rok wydaje się wielkim dziełem duchowym, które Bóg przez Maryję tu w Ożarowie dokonał - mówił Pasterz sandomierskiego Kościoła. - Chcemy dzisiaj Tobie, Matko, powiedzieć wielkie dziękujemy za ten czas, gdy jako koronowana Pani wsłuchiwałaś się i Bogu przedstawiałaś nasze sprawy i nasze problemy.
Wśród obecnych na rocznicy koronacji obrazu licznych kapłanów reprezentujących diecezję radomską, był również ks. inf. Józef Wójcik, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, który w 1972 r. uwolnił „więzioną” przez komunistów kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Ksiądz Infułat w latach 50. pracował w Ożarowie jako wikary. To tu za kazanie wygłoszone w obronie zdejmowanych w szkołach krzyży został aresztowany i skazany na karę więzienia.
Podczas uroczystej Mszy św. rocznicowej na placu koronacyjnym homilię wygłosił bp Zygmunt Zimowski. - Dziś gromadzimy się tutaj, by chłonąć miłość Matki Najświętszej, która upodobała sobie to miejsce. Przychodzimy rok po uroczystej koronacji. Maryi przysługuje prawo do korony, do królewskiej chwały. Przed rokiem nałożyliśmy na Jej skronie koronę ze złotego kruszcu. Czy jednak to wystarczy? Matce Bożej należy się również korona ze złota naszej czci, naszej miłości i naszych cnót, przez które w swoich rodzinach powinniśmy naśladować Niepokalaną - powiedział Ordynariusz diecezji radomskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2020-04-01 11:08

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

yt.com/vaticannews

„W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Bracia i siostry, współczesny człowiek dostrzega znaki śmierci, które na horyzoncie cywilizacji stały się bardziej obecne. Coraz bardziej żyje w lęku, zagrożony w samym rdzeniu swojej egzystencji. Gdy będzie wam trudno, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi: wiedzcie, że nie jesteście sami. On wam towarzyszy i nigdy nie zawodzi. W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła, w przededniu 15. rocznicy jego śmierci. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, pragniemy dzisiaj przybliżyć sobie szóste błogosławieństwo Pana Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Każdy z nas chciałby zapewne nawiązać osobistą relację z Bogiem. Jak to uczynić? Wspomniane błogosławieństwo przypomina, że kontemplacja Boga domaga się przede wszystkim wejścia w głąb samego siebie i uczynienia w sercu miejsca dla Boga. Nieodzowna jest przy tym czystość duszy. Jest ona wynikiem procesu, który zakłada wyrzeczenie się zła i wyzwolenie, które w Biblii nazywa się obrzezaniem serca. Pozwala ono nawiązać szczególną relację z Bogiem. Polega ona na poddaniu się natchnieniom Ducha Świętego i pragnieniu prowadzenia przez Niego. Jest to droga wiodąca do wizji uszczęśliwiającej „oglądania Boga” i eschatologicznej wizji radości Królestwa Niebieskiego. Ta relacja pozwala także rozumieć plany Bożej Opatrzności dotyczące naszego życia, rozpoznawać obecność Boga w sakramentach, w braciach, w tym, co przez Niego stworzone. Rozważane błogosławieństwo zaprasza nas do poważnej pracy nad sobą. Niech dzięki niej uda się nam poznać obecność Boga w naszym życiu, odczuć Jego bliskość i doznać pokoju, który wlewa w nasze serca.

CZYTAJ DALEJ

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym

2020-04-03 10:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronawirus

jasnagora.com

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępnia 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą być poza domem.

Tą informację podano na Twitterze Jasnej Góry. Jak informują:

- Jest to reakcja Paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię św. Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I wizyty papieża z 1979r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję