Reklama

Niedziela w Warszawie

Módlmy się o jedność. Procesja Bożego Ciała na Starówce

Z archikatedry warszawskiej do katedry polowej przeszła w uroczystość Bożego Ciała procesja pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Ze względu na pandemię koronawirusa nie zorganizowano w tym roku centralnej procesji na plac Piłsudskiego.

[ TEMATY ]

procesja Bożego Ciała

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na początku Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela metropolita warszawski zachęcał do modlitwy. „Mamy wiele intencji, które trzeba położyć na ołtarzu: sprawy ludzi chorych, wylęknionych, lekarzy, górników; cała nasza Ojczyzna, Europa i świat - wyliczał kard. Nycz.

"Najbliższe tygodnie będą z pewnością kluczowe dla przyszłości Polski po pandemii. Jej skutki, jak wiemy, będą i gospodarcze, i społeczne. Będą przynosiły wiele problemów do rozwiązania" – podkreślił zachęcając do modlitwy. Wraz z nim koncelebrowali: biskup polowy Józef Guzdek, biskup senior Tadeusz Pikus i biskupi pomocniczy Rafał Markowski i Michał Janocha.

Reklama

Po Mszy św. wyruszyła procesja do katedry polowej. Za krzyżem szli klerycy warszawskiego seminarium, wojsko, następnie księża i biskupi, którzy kolejno nieśli w monstrancji Najświętszy Sakrament. Szyk zamykali przedstawiciele żandarmerii wojskowej. Procesja miała skromniejszy charakter, niesiono w niej figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy, ale nie było sztandarów i feretronów.

Na trasie procesji nie budowano w tym roku tradycyjnych czterech ołtarzy, a jedynie przygotowano specjalne miejsce dla monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymała się przy sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, kościele Świętego Ducha oo. paulinów i kościele św. Jacka oo. dominikanów. Przy każdej z tych stacji wierni oddawali pokłon Najświętszemu Sakramentowi i słuchali Ewangelii, śpiewanej przez wyświęconych wczoraj diakonów. Ostatnia ze stacji procesji była przed katedrą polową. Stamtąd metropolita warszawski wygłosił kazanie.

Nawiązując do 700-letniej tradycji organizowania procesji w Boże Ciało podkreślił, że w 2020 roku potrzebujemy wielkiej modlitwy o jedność. „W tym trudnym czasie i wciąż niebezpiecznym, chcieliśmy zachować ten znak procesji ulicami Warszawy mimo że okoliczności nie pozwalają na to, by przeżywać ją tak uroczyście jak w poprzednich latach”. - Przeszliśmy skromniej, na miarę możliwości i roztropności, w roku pandemii, jaka ogarnęła Polskę, Europę i cały świat – mówił do zgromadzonych przed katedrą polową metropolita warszawski.

Reklama

- Pandemia jeszcze trwa, ale wierzę, że spodobała się Bogu nasza modlitwa suplikacjami przed Najświętszym Sakramentem o ustanie pandemii, modlitwa za chorych, zagrożonych, ale także za nasze miasto, Ojczyznę i wszystkie jej sprawy – mówił kard. Nycz.

Wskazał też, że w tym roku procesja Bożego Ciała jest okazją do postawienia sobie pytania o Eucharystię w naszym życiu: czym ona jest i co ona dla nas znaczy? - Jest pokarmem uczniów Chrystusa. „Bierzcie i jedzcie” to nieustanne zaproszenie do Eucharystii. Jest ofiarą, wspólnotą najgłębszą uczniów Chrystusa zgromadzonych wokół ołtarza – wyjaśniał Kardynał.

Słuchaczy zachęcał również do refleksji nad pytaniem o pragnienie Eucharystii. - Czy ono wzrosło w nas w czasie niemożliwości realnego w niej uczestniczenia? Czy wzrosło w nas poczucie braku niedzielnej Mszy świętej? Czy jest w naszym życiu Eucharystia stale obecna i ważna? - Tylko wtedy, gdy tak będzie - gdy będzie jej pragnienie i umiłowanie - bardzo szybko, gdy tylko nastąpią pełne ku temu warunki, powrócimy do ołtarza Eucharystii, do naszych kościołów" – mówił.

Metropolita warszawski podziękował mediom, za to, że w czasie pandemii stanęły na wysokości zadania i poprzez transmisje umożliwiły wiernym uczestnictwo we Mszy świętej. - Pamiętajmy jednak, że nigdy nie są w stanie zastąpić Mszy świętej i sakramentów udzielanych w kościele – zaznaczył Kardynał.

Kard. Nycz poprosił wiernych o modlitwę słowami Jezusa z Wieczernika. „Ojcze spraw, aby byli jedno: w Kościele, w rodzinach, w miastach i wioskach; aby byli jedno w naszej Ojczyźnie - Polsce; abyśmy wszyscy byli jednością zgromadzoną przy dobru wspólnym. I aby byli tą jednością mądrą wokół dobra wspólnego wszyscy ci, którzy Polską rządzą - wszyscy politycy zatroskani o przyszłość każdej rodziny, każdego człowieka i Ojczyzny”.

- Jest to niezwykle ważny i trudny czas dla naszej Ojczyzny, naszych polskich spraw - powiedział kard. Nycz i zachęcał do modlitwy za Ojczyznę "dziś i w najbliższych tygodniach i miesiącach".

Na zakończenie procesji wierni zaśpiewali hymn Te Deum („Ciebie Boga wysławiamy), po czym metropolita warszawski udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem uczestnikom procesji i całej Warszawie.

2020-06-11 16:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili Jezusa

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2020, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

biskup Tadeusz Lityński

procesja Bożego Ciała

Archiwum redakcji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył procesji w Wielisławicach

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył procesji w Wielisławicach

Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku nie odbyły się duże procesje eucharystyczne w miastach podczas uroczystości Bożego Ciała.

Księża biskupi udali się do kilku wiejskich parafii, gdzie odprawili Msze św. i wzięli udział w niewielkich procesjach wokół kościołów. Biskup Tadeusz Lityński przewodniczył liturgii Bożego Ciała w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wielisławicach k. Strzelec Krajeńskich. – Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała różni się zdecydowanie od tych, które miały miejsce w minionych latach. Jest to jeszcze czas ograniczeń duszpasterskich, ale to nie zwalnia nas, jako chrześcijan, jako katolików, z obowiązku uczczenia i zauważenia Jezusa Chrystusa pod postacią eucharystyczną Ciała i Krwi Pańskiej – mówił bp Tadeusz Lityński. – Pragnę skierować moją prośbę do wszystkich diecezjan, aby Boże Ciało było czasem osobistego uczestnictwa w spotkaniu z Jezusem, z Bogiem w kościele. Tegorocznym akcentem ma być również chwila adoracji, także – jeżeli to jest możliwe – w czasie procesji wokół świątyni i przyjęciu błogosławieństwa – kontynuował pasterz diecezji. Jednocześnie zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu w oktawie Bożego Ciała oraz przypominał, że w diecezji nie obowiązuje już dyspensa od uczestnictwa w Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję