Reklama

Jeśli pomaga, to dlaczego nie?

Niedziela bielsko-żywiecka 45/2008

Ks. Piotr Bączek: - Jak wspomina Pan początki wspólnoty w Żywcu?

Emil Pawlik: - Z wielkim sentymentem. Przyjechał do nas wtedy z Andrychowa Tadeusz Woźniak z żoną. Ta para razem z ks. Kołaczem chciała zachęcić nas do utworzenia Oazy Rodzin. Tak się składa, że z pierwszych małżeństw, które uczestniczyły w tamtym spotkaniu, tylko my z żoną jesteśmy do dnia dzisiejszego we wspólnocie. Początkowo jedne małżeństwa przychodziły, inne odchodziły - dopiero po 4 latach skrystalizował się pierwszy krąg.

- Jak dziś wyglądają statystyki?

- Obecnie w Żywcu mamy 5 kręgów, co daje 25-30 małżeństw, bo każdy krąg liczy od 5 do 7 par.

- W jaki sposób włączacie się w życie parafii?

- Prowadzimy modlitwy różańcowe, czuwania, jeździmy na rekolekcje, których owocami dzielimy się później z innymi. Powiedziałbym, że to takie włączanie się w życie parafii na co dzień, bez szczególnych fajerwerków.

Reklama

- 20 lat to szmat czasu. Formacja Oazy Rodzin z pewnością wpłynęła na następne pokolenie?

- Tak, można tak powiedzieć na przykładzie naszych dzieci. Mamy cztery córki. Wszystkie były w oazie młodzieżowej. Trzy są już mężatkami, jedna z nich także uczestniczy w życiu Domowego Kościoła.

- Jak rysuje się przyszłość Oazy Rodzin w Żywcu? Czy jest zainteresowanie tym ruchem, czy będą następni?

- Myślę, że tak. Zresztą także w tym kierunku działamy. Każdego roku razem z księdzem moderatorem organizujemy dni skupienia adresowane do parafian. Przez takie spotkania próbujemy ich zachęcić do wstępowania w szeregi Oazy Rodzin. W najlepszych czasach mieliśmy 7 kręgów, teraz jest ich 5 - widać więc, że ta liczba podlega wahaniom. Ale jesteśmy pełni nadziei, jeśli chodzi o przyszłość.

- Dlaczego warto wstąpić w szeregi Wspólnoty Domowego Kościoła?

- Oaza Rodzin posiada formację, która w sensie rodzinnym jest czymś naturalnym: modlitwa, czytanie Ewangelii, dialog małżeński, spotkanie, wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń małżeńskich i rodzinnych. Z własnego doświadczenia wiem, że to wszystko pomaga w życiu rodzinnym i małżeńskim. A jeśli pomaga, to dlaczego nie spróbować?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

2022-06-30 09:20

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Miesiąc lipiec zawsze był w tradycji Kościoła poświęcony czci Krwi Chrystusa, co podkreślali również w swoich różnych przemówieniach i kazaniach ostatni papieże, m.in. św. Jan XXIII, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI. Natomiast dzień 1 lipca był uroczystością liturgiczną dla całego Kościoła, aż do reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, który połączył tę uroczystość z uroczystością Bożego Ciała i dlatego od tej pory obchodzimy uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej.

Jednakże duchowa Rodzina Krwi Chrystusa, do której należy kilka zgromadzeń zakonnych (m.in. Misjonarze Krwi Chrystusa, Adoratorki Krwi Chrystusa, Misjonarki Krwi Chrystusa) oraz wiele świeckich wspólnot (m.in. Wspólnota Krwi Chrystusa, Stowarzyszenie Krwi Chrystusa), ma ten przywilej, że każdego roku dnia 1 lipca obchodzi uroczystość odpustową Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Stąd poprzez te zgromadzenia zakonne oraz wiele grup świeckich jest również dzisiaj rozpowszechniane to nabożeństwo do przenajdroższej Krwi Chrystusa, szczególnie w miesiącu lipcu, w którym odmawia się litanię do Krwi Chrystusa, nazywaną „nabożeństwem lipcowym” (analogicznie do nabożeństwa majowego i czerwcowego).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmieję się z siebie i idę dalej

2022-07-06 15:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadal jestem zwolennikiem porannej modlitwy, bo jeśli nie zaczniesz dnia od modlitwy, to od samego rana wpadasz w maszynkę do mięsa – powiedział Papież w rozmowie ze swym byłym rzecznikiem prasowym w archidiecezji Buenos Aires. Ks. Guillermo Marcó pytał Franciszka o jego codzienne życie.

Mówiąc o swej modlitwie, Papież powiedział, że modli się tak jak ma się modlić biskup, czyli mając na względzie swoją owczarnię. Przyznał też, że wiele się uczy od ludzi. „Moje serce jest magazynem, jest pełne rzeczy, które przechowuję. Cały czas muszę poszerzać półki. Jestem trochę kolekcjonerem w dobrym tego słowa znaczeniu, nie chcę stracić żadnej z dobrych rzeczy, które ludzie mi dają” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję