Reklama

Radując się darem wolności

Zbliża się uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Pragniemy przygotować się do niej przez odnowienie misji świętych. W kościele pw. Chrytusa Króla w Toruniu Jezus króluje z krzyża. Krzyż jest tronem, z którego ukazał najwyższą królewskość Boga Miłości: ofiarowując siebie dla zadośćuczynienia za grzechy świata, położył kres panowaniu władcy tego świata i zaprowadził ostatecznie królestwo Boże. Chrystus ma władzę zatrzymać zło. Swoją miłością niszczy grzech, śmierć i inne dzieła szatana. Przyszedł nie tylko, by zwyciężyć zło. Przyszedł także, aby stać się naszym zwycięstwem, by włączyć nas w swoje królowanie, uwolnić ludzi z niewoli grzechu oraz pojednać ich z Bogiem. Ratunek i zbawienie dla współczesnego człowieka znajduje się tylko w czci Chrystusa jako Króla. Wskazując na serce, Jezus ukazuje miłość, dobroć, pokój, miłosierdzie, sprawiedliwość, wszelkie dobro, które wypływa z tego Serca, by królowało wśród nas. Tylko pojęcie „serce” oddaje sedno starań w wprowadzaniu królestwa Bożego przez miłość. Jezus pragnie także, aby uznać Go Królem i przestrzegając praw Bożych, liczyć się z Jego władzą, mocą i sprawiedliwością. Jeżeli pragniemy życia w pokoju i miłości, módlmy się i skorzystajmy z odnowienia misji, abyśmy mogli dokonać intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w swoim życiu, rodzinie, parafii i mieście. Władanie Jego jest absolutne: „Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi” (Mt 28, 18). Jest więc najwyższym i jedynym Władcą: Królem królów, Panem panujących. To panowanie Chrystusa nad pojedynczymi osobami i narodami zostaje proklamowane przez intronizację. Módlmy się, aby Bóg oczyścił nasze pragnienia, intencje oraz z całą ufnością i pokorą prośmy Boga o potrzebne łaski. Misje intronizacyjne ukazują nam Jezusa jako naszego Zbawiciela i Króla: w tym celu winniśmy zjednoczyć się przy Chrystusie, stworzyć jedność ducha z Chrystusem naszym Królem! Pozwólmy zachwycić się potęgą i bogactwem Jego królowania, teraz i w perspektywie wieczności. Poznając prawdę o sobie w obliczu ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Jezusa, każdy z nas ma szansę wyznania wraz z całym stworzeniem: „Jezus Chrystus jest Panem - ku chwale Boga Ojca”. Codzienna rzeczywistość ukazuje nam prawdę, że stanąć po stronie Chrystusa oznacza wybór trudniejszej drogi życia, drogi akceptacji własnego krzyża.

Niedziela toruńska 45/2008

Radując się darem wolności i podążając za Królem Miłości, w dniach od 15 do 23 listopada będziemy uczestniczyć w odnowieniu misji i odpuście ku czci Chrystusa Króla Wszechświata, Króla królów i Pana panujących. Zapraszam na te uroczystości najserdeczniej.
„Jezu, jesteś Królem! Jezu, jesteś moim Królem! Daj mi poznać wolę Twoją, Panie. Oto jestem”!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: 55 tys. podpisów pod apelem o zaniechanie usunięcia krzyża z Doliny Poległych

2020-09-24 19:06

[ TEMATY ]

Hiszpania

wikipedia.org

Ponad 55 tys. podpisów zebrano do czwartkowego poranka pod apelem do rządu Pedra Sancheza o zaniechanie planu usunięcia krzyża z Doliny Poległych pod Madrytem, gdzie znajduje się mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939). Betonowy pomnik górujący nad tym miejscem jest największym krzyżem na świecie.

Petycja pojawiła się w ślad za przyjętym 15 września przez gabinet Sancheza, w którego skład wchodzą politycy komunistycznej Zjednoczonej Lewicy i skrajnie lewicowego Podemos, projektu ustawy o tzw. pamięci demokratycznej. Dokument ten przewiduje m.in. usunięcie symboli chrześcijańskich z terenu mauzoleum, na terenie którego złożono zwłoki ponad 30 tys. poległych podczas wojny domowej.

W poniedziałek do zaniechania desakralizacji Doliny Poległych wezwał przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał Juan José Omella. Hierarcha stwierdził, że spodziewa się, iż plan centrolewicowego gabinetu Pedra Sancheza doprowadzi do dalszych konfliktów w tym kraju. Podkreślił, że politycy powinni „raczej szukać zgody i pojednania, zostawiając tematy polemiczne”. Odnosząc się do rządowego projektu ustawy o tzw. pamięci demokratycznej, kardynał wskazał, że politycy powinni działać na rzecz „uspokojenia społeczeństwa, szukając tego, co dziś naprawdę je martwi”.

Według rządu Sancheza przepisy o tzw. pamięci demokratycznej mogłyby pozwolić zarówno na usunięcie krzyża z Doliny Poległych, jak też na zamknięcie klasztoru benedyktynów w Dolinie Poległych.

24 października 2019 r. z inicjatywy pierwszego rządu Sancheza z bazyliki w mauzoleum w Dolinie Poległych wydobyto prochy gen. Francisco Franco, który zapoczątkował wojnę domową. Następnie zostały one przeniesione na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz Mingorrubio. Rodzina dyktatora twierdzi, że decyzja ta była podyktowana rewanżyzmem ze strony ugrupowań hiszpańskiej lewicy.

CZYTAJ DALEJ

Pod Twoją obronę! – II Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

2020-09-25 17:35

Archiwum Organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady ds. Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę.

W liście wystosowanym z tej okazji metropolita wrocławski przypomina, że ubiegłoroczna pierwsza pielgrzymka cieszyła się dużym zainteresowaniem środowiska biznesowego i okazała się ważnym wydarzeniem. Dlatego zwraca się do przedsiębiorców, pracodawców, osób samozatrudnionych i ludzi z inicjatywą z zaproszeniem do przybycia na Jasną Górę w dniu 4 października. Pielgrzymka odbywa się w szczególnym czasie, bo po „wielkim zatrzymaniu”, które „wymusiło tak wiele zmian w naszych zachowaniach, skłoniło do zrewidowania wielu spraw i w wielu wypadkach spowodowało wielkie problemy ekonomiczne. Stając wobec nowych wyzwań, będziemy mogli zawierzyć życie i działalność biznesową Bogu przez wstawiennictwo Maryi” – pisze abp Józef Kupny.

Ksiądz arcybiskup wyraża nadzieję, że spotkanie będzie okazją do duchowego umocnienia i uzyskania światła do podejmowania decyzji a także zintegrowania wszystkich jego uczestników.

Pielgrzymkę organizuje Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Managerów „Nostra Res. Wśród gości specjalnych będą: ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, rekolekcjonista, publicysta. wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Jacek Krzemiński, dziennikarz ekonomiczny, publicysta.

Program pielgrzymki:

8:30 -10:00 – Rejestracja, poranna kawa

10:00-10:15 – Powitanie Pielgrzymów – Ojciec Samuel Pacholski, przeor klasztoru na Jasnej Górze;

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski;

„O potrzebie duszpasterstwa przedsiębiorców” – Ks. Przemysław Król SCJ, Ks. Grzegorz Piątek SCJ

10:15-11:00 – Wystąpienie gościa specjalnego

Ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, rekolekcjonista, publicysta. Wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

11:00-11:45 – Wystąpienie gościa specjalnego

Jacek Krzemiński, dziennikarz ekonomiczny, publicysta

12:00 -12:15 – Zakończenie pierwszej części

12:30-13:30 – Msza Św. w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej

Akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi

13:45-14:45 – Świadectwa przedsiębiorców

14:45-15:00 – Podsumowanie spotkania i zakończenie Koronką do Bożego Miłosierdzia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję