Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Paprocie zakwitły krwią partyzantów

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta (22.06) wystawa historyczna poświęcona poległym żołnierzom, którzy brali udział w bitwie pod Osuchami w 1944 roku. Celem wystawy jest podnoszenie świadomości mieszkańców powiatu biłgorajskiego i przybywających gości na temat bohaterskich walk pod Osuchami.

Joanna Ferens

Wystawa o największej bitwie partyzanckiej w Polsce

Wystawa o największej bitwie partyzanckiej w Polsce

Jest to element obchodów 76 rocznicy największej bitwy partyzanckiej w Polsce, która miała miejsce 25 czerwca 1944 roku. Chcemy tę rocznicę godnie upamiętnić – podkreślał starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip: – Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę, że na terenie powiatu biłgorajskiego odbyła się największa w Polsce bitwa partyzancka II wojny światowej. To w Osuchach w 1944 roku, około 1 200 partyzantów stawiło czoła 30 tys. niemieckich żołnierzy wspieranych przez artylerię i lotnictwo. Oni walczyli o wolną Polskę. My w tym roku wychodzimy z szerszą inicjatywą szerszej kampanii informacyjnej, obok wystawy, którą można oglądać w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, są widoczne na terenie Biłgoraja specjalne bilbordy. Zależy nam, by te wydarzenia były godnie upamiętnione i pozostały w świadomości ludzkiej – przyznał.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów wyjaśniała, co można na wystawie zobaczyć i czego się dowiedzieć: – Wystawa, w formie skrótowej i ciekawej, ma zainteresować mieszkańców regionu wydarzeniami, które pod koniec czerwca 1944 roku rozegrały się nad rzeką Sopot, a na stałe weszły do historii jako Bitwa pod Osuchami. Na wystawie zostały przedstawione zostały konkretne oddziały i ich sytuacja w czasie bitwy, ukazany jest także dramatyzm tych dni i trudne decyzje dowódców, które należało podjąć. To historia naszych bohaterów, naszych dziadków, ojców, członków rodzin. Tę wiedzę winniśmy wszyscy posiadać i być dumni, że nasi przodkowie do końca pozostali wierni zawołaniu Bóg - Honor - Ojczyzna – zaznaczała.

Reklama

Autorka wystawy, Maria Działo tłumaczyła, iż ekspozycja jest niezwykle szczegółowa i konkretna: – Wystawa w sposób synkretyczny i ciekawy dla odbiorców, zwłaszcza młodego pokolenia przedstawia harmonogram i przebieg bitwy, jej konsekwencje i znaczenie. Opatrzona jest słowem wstępnym naświetlającym tło wydarzeń. Następnie przechodzi do przygotowań do akcji ‘Burza’, które na naszym terenie były mocno zaawansowane. Zakładały one wystąpienie wojsk polskich jako gospodarzy na terenie, na który wkroczyłaby Armia Czerwona, bano się kolejnej okupacji, tego, że Niemców, zastąpią Sowieci, co niestety okazało się prorocze. Następne plansze przedstawiają poszczególne oddziały partyzanckie i ich przebijanie się przez niemiecki pierścień pod Osuchami. Jest także informacja o tragicznym dla Polaków finale bitwy, rozstrzelaniu pojmanych partyzantów w lesie Rapy koło Biłgoraja, ekshumacjach i identyfikacji poległych. Przybliżona została historia tworzenia największego cmentarza partyzanckiego w Polsce oraz informacja o pierwszej Mszy świętej na nim sprawowanej – tłumaczyła.

Warto dodać, że w Osuchach ma powstać muzeum partyzantów polskich upamiętniające m.in. wydarzenia z 1944 roku – informował starosta Andrzej Szarlip: – W Osuchach ma powstać Muzeum Partyzantów Polskich ‘Osuchy 44’. Bitwa pod Osuchami odbyła się w lasach Puszczy Solskiej w dniach 25 - 26 czerwca 1944 roku i była największą bitwą partyzancką okupowanej Polski i punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II (Wicher II). Upamiętniono ją na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic. Zależy nam, aby te wydarzenia były godnie upamiętnione i trafiły do jak najszerszej ilości ludzi. Prace nad muzeum są zaawansowane i wierzę, że powstanie ono i będzie miejscem naszej pamięci i czci dla ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę – wyjaśniał.

Patronat nad wydarzeniem objęli poseł na Sejm RP Beata Strzałka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej. Wydarzenie odbywa się w ramach programu ‘Warto być Polakiem’, organizowanym przez Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem programu jest m.in. pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych, ochrona narodowego dziedzictwa, przypomnienie ważnych wydarzeń i rocznic z historii Polski, a także pamięć o bohaterach poprzednich.

Wystawa prezentowana jest w wersji dwujęzycznej i można ją zwiedzać do 30 czerwca br. w siedzibie biłgorajskiego muzeum.

2020-06-27 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję