Reklama

Ja i moje przedszkole

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa, które posłużyły za tytuł do artykułu, to zarazem jeden z "tematów wiodących" w Przedszkolu Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża. Patronat nad przedszkolem integracyjnym sprawuje Caritas Diecezji Łowickiej, a patronką jest św. Maria Goretti.

Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło 12 lutego w Sochaczewie. Uczestniczyli w nim m.in. biskup łowicki Alojzy Orszulik, dyrektor Caritas - ks. Dariusz Krokocki, s. Ewa Kujawiak - przełożona wiceprowincjalna, s. Lidia Kiszka - przełożona domu sióstr pasjonistek w Sochaczewie, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich: Starosta Powiatu Sochaczewskiego, Burmistrz Miasta, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Przewodniczący Solidarności. Licznie przybyły siostry pasjonistki z pozostałych domów z całej Polski, rodzice, dzieci, a także zaprzyjaźniona koordynator pracy Stacji Opieki Caritas Janina Szygalska.

Siostry "pasjonatki"

Reklama

Nowo otwarte przedszkole mieści się w dawnym budynku technicznym szpitala w Sochaczewie, czyli obecnej Stacji Opieki Caritas i Domu Księży Seniorów Diecezji Łowickiej. W przedszkolu realizowana jest podstawa programowa Ministerstwa Edukacji Narodowej. Trzeba jednak podkreślić, że siostry - przez niektórych mylnie, ale niekoniecznie w nieuzasadniony sposób zwane "pasjonatkami" - korzystając z programów zatwierdzonych przez MEN wzbogacają je o treści religijne. Starają się stworzyć atmosferę pełnej akceptacji dziecka i wspomagać jego szeroko pojęty rozwój: psychiczny, fizyczny i duchowy.

Prowadzenie palcówek takich, jak sochaczewskie przedszkole, to dla Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża realizowanie ich charyzmatu. Zgromadzenie powstało we Florencji, w

1815 r. Jego założycielką jest sługa Boża Maria Magdalena Frescobaldi Capponi (1771-1839) - żona, matka i pedagog-wychowawca. Duchowym ojcem zgromadzenia jest św. Paweł od Krzyża - gorący czciciel Męki Pańskiej i jednocześnie założyciel zgromadzenia Ojców Pasjonistów, obecnego także w diecezji łowickiej.

Duchowość zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża stanowi stała pamięć o Bożej Miłości, najpełniej okazanej w Męce i Krzyżu Chrystusa oraz naśladowanie Pana Jezusa, który przebywał " z celnikami i grzesznikami´, gdyż pragnął ich doprowadzić do Ojca. Matką i królową zgromadzenia jest Matka Boża Bolesna.

Naśladowanie Chrystusa w Jego działalności apostolskiej przejawia się przez pracę wychowawczą sióstr: w przedszkolach właśnie, ale również w szkołach i grupach modlitewnych, w katechezie. Siostry zajmują się także pracą prewencyjno-resocjalizacyjną w domach dziecka, domach poprawczych i świetlicach. Pracują ponadto przy parafiach oraz w domach dla osób starszych.

Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża jest dziś obecne w blisko trzydziestu krajach, a w Polsce - od 1990 r., w tej chwili w sześciu miastach, z czego aż trzy należą do diecezji łowickiej: Przasnysz, Mogielnica, Siedlce, Rawa Mazowiecka, Kutno i Sochaczew. Przeciętna wieku w

zgromadzeniu wynosi 27 lat - siostry są zatem młode, pełne entuzjazmu i radości, co wyraźnie było widać podczas otwarcia przedszkola w Sochaczewie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólna wizja

O okolicznościach zaproszenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża do naszej diecezji mówił biskup łowicki Alojzy Orszulik, obecny na uroczystości otwarcia przedszkola w Sochaczewie. Przyznał, że " zamarzył" o przybyciu pasjonistek już kilka lat temu, a rozmowy na ten temat przebiegały po raz pierwszy dwa lata temu, w Konstancinie, z udziałem przełożonej wiceprowincjalnej s. Ewy Kujawiak. "Co prawda jest w naszej diecezji trochę sióstr - opowiadał Ksiądz Biskup - ale widziałem dzieła, które chciałem realizować, a nie było komu. Wyście wtedy przybyły z bardzo miłą Matką Generalną, którą zawsze będę wspominać jako pełną wizji".

Początki przedszkola w Sochaczewie nie były jednak łatwe, o czym także mówił bp Orszulik: "Kiedy tu przybyłyście, żeby poprowadzić Dom Kapłana Seniora i zobaczyłyście, jaki jest stan budynku, ogarnęło was zwątpienie. Ale ja intuicyjnie twierdziłem, że dom będzie gotowy do zamieszkania przez was na czas, a w przyszłości będziecie podejmować różne dzieła. Myśleliśmy o różnych, stanęło na tym, że w zrujnowanym budynku przy Stacji Opieki będzie przedszkole, o którym uważałem, że będzie przydatne, bo dzieci zawsze się będą rodzić!

I oto są dzieci w tym mądrze urządzonym budynku. Byłoby trudno to wszystko zrealizować, gdybym nie miał tu sojuszników. Zasiedlenie budynku byłego szpitala zainicjował ekonom diecezjalny ks. Krzysztof Malczyk. W cieniu szpitala stała ta ruina. Pragnę podziękować ks. Darkowi, który był optymistą i chciał to uruchomić jak najprędzej. Cieszę się, że powstało to dzieło. Co prawda budowała je i wyposażyła diecezja, ale wychowanie dzieci będzie już dziełem sióstr pasjonistek. W ten sposób współpracujemy na rzecz społeczności Sochaczewa i księży seniorów, którzy będą zamieszkiwali Dom Kapłana Seniora".

Prace budowlane i adaptacyjne w dawnym budynku technicznym szpitala zaczęły się w czerwcu 2001 r., trwały do października 2001. Już dużo wcześniej w budynku wykonano kotłownię i wymieniono dach. Z pomiarów wynikało, że przedszkole może pomieścić 40 dzieci, w tym dzieci niepełnosprawne, jeśli będą takie w Sochaczewie. Przedszkole " ruszyło" 3 stycznia i z dnia na dzień jest w nim coraz więcej dzieci - obecnie około 30.

Remont budynku i powołanie w nim przedszkola to w dużej mierze dzieło ks. Dariusza Krokockiego, który nie krył swej wielkiej radości z powodu szczęśliwego zakończenia inwestycji. "Jestem optymistą - mówił na uroczystym otwarciu placówki - i okazuje się, że to coś z tego wychodzi! Myślę, że dzieła Caritas na terenie Sochaczewa są już widoczne i że czerwony krzyż - znak Caritas jest tutaj życiem, wyrazem prawdziwej miłości człowieka do człowieka. Oprócz Stacji Opieki są w Sochaczewie także świetlice integracyjne, a myślę, że tu, z przedszkola będzie płynęło źródełko, z którego będą się brali mieszkańcy miasta, którzy kiedyś być może zasiądą w jego władzach!" .

Poświęcenie przedszkola

Jako pierwsi podczas uroczystego otwarcia i poświęcenia przedszkola przemówili przedstawiciele rodziców: "Wraz z naszymi dziećmi wyrażamy wdzięczność Bogu, Księdzu Biskupowi oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania w Sochaczewie katolickiego przedszkola. Dostrzegamy piękno i wagę tworzenia cywilizacji miłości, do którego tak często wzywa Ojciec Święty, dlatego świadomi olbrzymiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na nas, rodzicach, pragniemy dokładać wszelkich starań, by nasze dzieci zostały wychowane w duchu Ewangelii. Zwracamy się do Księdza Biskupa z prośbą o modlitwę i poświęcenie przedszkola oraz udzielenie pasterskiego błogosławieństwa nam i naszym rodzinom, ponieważ pragniemy, by Bóg, który jest samą Miłością i Dobrem, dopomógł nam w przekazywaniu tej miłości dzieciom i sobie nawzajem".

W imieniu wszystkich sióstr gości powitała dyrektor przedszkola, s. Monika Kwaśniak. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, złożony z piosenek, tańców i "popisów własnych", nie zawsze planowanych przez wychowawczynie, ale nadzwyczaj ciepło przyjętych przez gości.

W swoim wystąpieniu bp Orszulik podkreślał wielokrotnie, że dzieci będą w przedszkolu wychowywane w dbałości o ich rozwój fizyczny i intelektualny, ale także duchowy, według wartości katolickich. Ksiądz Biskup podkreślał wielokrotnie potrzebę dobrej współpracy między siostrami jako wychowawczyniami a rodzicami dzieci: "Jeśli wy, rodzice, chcecie, by wasze dzieci były prawe, uczciwe i prawdomówne, musicie dołożyć starań, by to, czego się tutaj nauczą, kontynuowały w swoich domach. Ważna jest harmonia między domem rodzinnym, przedszkolem, a w przyszłości szkołą".

Po przemówieniu Biskupa Łowickiego glos zabrali przedstawiciele władz, którzy wręczyli także przedszkolakom cenne prezenty: telewizor, magnetowid i wieżę stereo. Następnie bp Orszulik dokonał aktu poświęcenia przedszkola i życzył wszystkim dużo entuzjazmu, radości i owocnej pracy nad wychowaniem młodych Polaków. Uroczystość zakończyła się małą ucztą, przygotowaną przez siostry pasjonistki i matki dzieci dla wszystkich uczestników uroczystego otwarcia przedszkola.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Msza św. o wybór Papieża

2025-05-07 09:29

[ TEMATY ]

Watykan

konklawe

Kaplica Sykstyńska

Msza św. o wybór Papieża

Vatican News

Msza św. o wybór Papieża

Msza św. o wybór Papieża

Dziś w Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczyna się konklawe – wybór 267. papieża. Zasady elekcji są ściśle określone w przepisach. Początkiem konklawe będzie Msza św., którą będziemy transmitować dla Państwa dzięki uprzejmości Vatican News.

O godzinie 10.00 w Bazylice Watykańskiej sprawowana będzie Msza św. Pro eligendo Romano Pontifice, czyli „O wybór Papieża”. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

[ TEMATY ]

konklawe

Milena Kindziuk

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Teraz naprawdę nie liczą się już prognozy dziennikarskie, strategie medialne, prezentowane frakcje. Klucz pozostaje jeden – to klucz do Królestwa. A sześć tysięcy dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej przeobraża się w grono „maluczkich”, którzy muszą zgodzić się na paradoks, że najbardziej medialnego wydarzenia na świecie nie dadzą rady przedstawić w mediach.
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję