Reklama

Najstarszy w Polsce

Dom Rekolekcyjny pw. św. Józefa w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie) jest najstarszym z istniejących do dzisiaj domów rekolekcyjnych w Polsce. Został otwarty 8 grudnia 1905 r. Powstał on w tym mieście w odpowiedzi na apel papieża Leona XIII, który dostrzegł konieczność ewangelizacji środowisk wielkoprzemysłowych.

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2010

Rekolektanci mają do dyspozycji około sześćdziesięciu miejsc noclegowych w pokojach jedno- i dwuosobowych. W Domu jest dużo przestrzeni na modlitwę: dwie kaplice, oratorium oraz obok stojący kościół parafialny. Oprócz tego znajdują się tutaj: jadalnia, cztery aule konferencyjne, kawiarenka i czytelnia oraz miejsca przeznaczone do indywidualnych rozmów rekolektantów z kierownikami duchowymi.
Wokół roztaczają się duży sad, piękny ogród i stary park, które razem tworzą inspirującą przestrzeń do odpoczynku, refleksji i modlitwy. Ciekawostką są drzewa. Do najokazalszych i najcenniejszych należą: lipy drobnolistne, klon zwyczajny, dąb czerwony, brzozy, graby i orzechy. Osobliwością parku są dwie choinki kanadyjskie, stare krzewy różanecznika oraz dwa dęby kaukaskie znajdujące się w Alei św. Andrzeja Boboli. Pobliskie góry Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego stwarzają doskonałą okazję do połączenia rekolekcji z wypoczynkiem porekolekcyjnym. Wśród atutów Domu Rekolekcyjnego nie można pominąć również wyśmienitej kuchni, niskich cen oraz łatwego dojazdu.
Na szczególną uwagę zasługują propozycje duchowe, które należą do istoty funkcjonowania Domu. Proponujemy skupienia i sesje weekendowe oraz 5-dniowe i 8-dniowe rekolekcje w oparciu o Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. Od dwóch lat organizowane są także miesięczne rekolekcje ignacjańskie. Ważnym elementem duchowej oferty są rekolekcje dla narzeczonych i dla małżeństw, prowadzone już od ponad trzydziestu lat, wpisujące się bezpośrednio w apel Kościoła zatroskanego o rodzinę.
Unikalnym w skali kraju fenomenem związanym z naszym Domem Rekolekcyjnym jest grupa Przyjaciół Domu Rekolekcyjnego, która wspiera nas zarówno duchowo, jak i materialnie. Obok spotkań formacyjnych oraz propagowania informacji o naszym dziele grupa wydaje pismo o nazwie: Biuletyn Przyjaciół Jezuickiego Domu Rekolekcyjnego.
Do stałych współpracowników naszego Domu Rekolekcyjnego należą: s. Czesława Margarita Sondej OSU, Danuta Prokulska-Balcerzak, Dorota Przygrodzka, Anna Byrczek, Anna Ostaszewska, ks. Roman Pindel, ks. Józef Augustyn SJ, ks. Stanisław Biel SJ, ks. Jacek Bolewski SJ, ks. Piotr Janik, ks. Mieczysław Kożuch SJ, ks. Jacek Poznański SJ, ks. Andrzej Sarnacki SJ. Wszyscy są cenionymi rekolekcjonistami i kierownikami duchowymi, a wielu z nich jest wykładowcami wyższych uczelni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję