Reklama

Kościoły afiliowane

Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy oraz kościół św. Barbary DM w Będzinie-Koszelewie w grudniu ub.r. otrzymały statusy świątyń afiliowanych. To nowość w naszej diecezji, wszak wymienione kościoły są jedynymi w Kościele sosnowieckim, którym zostało przyznane to szczególne wyróżnienie. Na mocy specjalnych dekretów z Rzymu świątynie naszej diecezji otrzymały możliwość afiliacji, czyli duchowego połączenia z jedną z rzymskich bazylik. Wiążą się z tym liczne przywileje i więź między wybranymi kościołami. „Jest to szczególna więź, dzięki której na powiązane w ten sposób parafie wzajemnie spływa część przyznanych danej świątyni przywilejów i łask. O status świątyni afiliowanej mogą starać się tylko te, w których w szczególny sposób rozwinięty jest kult Matki Bożej. Taką wolę zgłosiły dwie parafie z diecezji sosnowieckiej - parafia św. Barbary w Będzinie oraz sanktuarium maryjne w Pilicy. Obie otrzymały pozytywną odpowiedź” - wyjaśnia kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. dr Mariusz Karaś.
„Nasza świątynia oraz pilickie sanktuarium są od tej chwili połączone w specjalny sposób z bazyliką Santa Maria Maggiore w Rzymie. Na razie dekret w wersji łacińskiej trafił do przetłumaczenia przez jednego z teologów. W naszej parafii tekst dekretu, w obu wersjach, zostanie odczytany podczas Mszy św. w ostatnią niedzielę stycznia przez Księdza Kanclerza. Od tej chwili zacznie oficjalnie obowiązywać” - informuje proboszcz parafii św. Barbary w Będzinie-Koszelewie ks. Stanisław Sarowski. Ze statusem świątyni afiliowanej wiążą się m.in. specjalne stałe odpusty oraz inne przywileje nadane w imieniu Papieża.
W sanktuarium pilickim szczególnym kultem otaczany jest obraz Matki Bożej Śnieżnej - Opiekunki Rodzin.
Obraz powstał we Włoszech w XVII wieku i jest uważany za jedną z najstarszych kopii rzymskiego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani - Wybawienie Ludu Rzymskiego) na ziemiach polskich. Nazwa Matki Bożej - Śnieżna jest związana z legendą o powstaniu rzymskiej bazyliki większej Santa Maria Maggiore. Według legendy z IV wieku, bezdzietny patrycjusz Jan i jego małżonka za radą Matki Bożej, która ukazała się im we śnie - wybudowali kościół w miejscu przez nią wskazanym.
Wizerunek z Będzina ma krótszą historię. Jego koronacja odbyła się 1 czerwca 2009 r. Został sprowadzony do parafii w 1955 r. Namalowany jest farbą olejną na desce przez anonimową zakonnicę z Częstochowy i stanowi wierne odwzorowanie wizerunku jasnogórskiego. Obraz stanowił wotum dziękczynne za ocalenie wspólnoty i kapłanów w czasie burzliwych lat wojennej pożogi. Pani Jasnogórska stała się Pocieszycielką w czasie komunistycznego zniewolenia, kiedy to wierni poddawani byli licznym atakom. W ponad 70-letniej historii parafii nie brakuje świadectw, które stanowią dowód na obecność, trwałość i coraz większy rozwój maryjnego kultu w parafii i okolicy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję