Reklama

Rozwojowa i piękna

Z prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród-Piaski, inż. Martą Grzesicą, rozmawia Agnieszka Lorek

Agnieszka Lorek: - 5 lat temu wraz z rodzicami uczniów i dyrekcją Zespołu Szkół w Chruszczobrodzie założyła Pani Stowarzyszenie, które dziś może poszczycić się licznymi sukcesami na rzecz rozwoju wsi. Skąd pomysł i jaki cel przyświecał wówczas tej inicjatywie?

Inż. Marta Grzesica: - Zdawaliśmy sobie sprawę, że nasza wieś ma wiele problemów, które należało w jakiś sposób rozwiązać, by sprostać wymaganiom dzisiejszych czasów. W 2005 r. Chruszczobród został zgłoszony do Śląskiego Programu Odnowy Wsi. Grupa liderów wsi: radni, Rada Sołecka, dyrekcja Zespołu Szkół, Ksiądz Proboszcz, Prezes OSP, Przewodnicząca KGW, opracowała listę naszych potrzeb oraz wizję rozwoju miejscowości. Koniecznością stało się założenie stowarzyszenia, tj. organizacji pozarządowej posiadającej osobowość prawną. Otwierało to drogę do sięgania po zewnętrzne środki finansowe na realizację bieżących potrzeb. I tak krok po kroku osiągaliśmy kolejne cele, realizowaliśmy kolejne projekty, które znacznie poprawiły wizerunek starego Chruszczobrodu, zintegrowały mieszkańców wokół kluczowych spraw, zaangażowały dzieci i młodzież w życie lokalnego środowiska. Wszystko to przy zachowaniu naszej tożsamości, tradycji i zwyczajów.

- Stowarzyszenie pisze wnioski do konkursów ogłaszanych przez różnorakie fundacje, urzędy i ministerstwa, wygrywa konkursy i zdobywa środki finansowe na realizację kolejnych projektów…

- Zgadza się, od 2007 r. Stowarzyszenie zdobyło aż 9 grantów na prowadzenie działalności statutowej. Dzięki nim przeprowadziliśmy szereg projektów i konkursów, które wpłynęły na wszechstronny i harmonijny rozwój naszej miejscowości.

- Proszę wymienić chociaż kilka z nich…

- Są wśród nich projekty z konkursów Fundacji Wspomagania Wsi, jak: „Wracamy do korzeni”, „Wieś tonąca w kwiatach”, „Osiągnę sukces”, „Estetyczny Chruszczobród” czy „Jestem reżyserem własnego sukcesu”. Do szczęśliwego finału doprowadziliśmy także projekt w ramach partnerskiego programu z edukacji finansowej „Zaplanuj swoją przyszłość”, jak również projekt „Odkrywamy i promujemy wiejskie talenty” z Programu „Równać Szanse” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności czy projekt sportowy ze środków krajowego Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „Lepszy start w dorosłe życie”.

Reklama

- Czy gmina wspiera finansowo Stowarzyszenie?

- Finansowego wsparcia Stowarzyszenie nie otrzymuje, gmina pomaga jedynie w pisaniu wniosków. Wymienione projekty nie mają nic wspólnego z budżetem gminy. Ich realizacja nie odbywa się kosztem inwestycji w naszej wsi. Stowarzyszenie nie może realizować projektów poprawiających infrastrukturę, tj. budowę chodników, dróg itp., ponieważ są to zadania gminy, starostwa i Urzędu Marszałkowskiego.

- Miniony rok zakończony został projektem „Lepszy start młodych ludzi z Chruszczobrodu”. Na czym polegała jego realizacja?

- Przez 6 miesięcy tutejsza młodzież w wieku 15-20 lat uczestniczyła w zajęciach z języka angielskiego, dziennikarstwa i fotografii, doradztwa edukacyjnego i informatyki. Przygotowała do druku publikację polsko-angielską pt. „Organizacje pozarządowe Chruszczobrodu”, którą wydaliśmy w liczbie 500 egzemplarzy. Projekt zakończył się konferencją w obecności zaproszonych gości i mieszkańców wsi. W ramach tego projektu został zakupiony projektor, ekran projekcyjny oraz flipczart. Projekt ten był realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Członkowie Stowarzyszenia opracowali także projekt, dzięki któremu zabytkowa świątynia parafialna jest bezpieczniejsza…

- Parafialny kościół pw. św. Stanisława BM to dla mieszkańców Chruszczobrodu powód do szczególnej dumy. W dzisiejszych czasach nie można było tak zacnej świątyni pozostawić bez odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego napisaliśmy specjalny projekt dla naszej parafii pt. „Wykonanie instalacji włamania, napadu i pożaru”, który został złożony do Fundacji na Rzecz Rozwoju Wsi „Wieś Polska 2000” im. Macieja Rataja. Dzięki temu kościół został odpowiednio zabezpieczony ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

- Jaki jest współczesny Chruszczobród?

- W wielkim skrócie powiedziałabym, że współczesny Chruszczobród jest wsią pielęgnującą zabytki, zorganizowaną, uporządkowaną, gościnną i estetyczną. Mam nadzieję, że kolejne działania Stowarzyszenia Rozwoju Wsi jeszcze bardziej umocnią pozycję miejscowości w naszym regionie. Plany są bowiem szerokie. Mamy już złożony wniosek na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla uczniów klas od I do III oraz rytmikę dla przedszkolaków. Jak tylko wygramy ten konkurs, to dzieciaki będą miały tygodniowo 4 godziny języka angielskiego oraz zostaną zakupione dodatkowe pomoce naukowe. Myślimy o kolejnym projekcie sportowym, który cieszy się dużym uznaniem wśród dzieci, młodzieży i rodziców. Należy doposażyć plac zabaw dla maluchów, zagospodarować teren przy Domu Kultury. Dzisiaj wszelkie oddolne inicjatywy podejmowane przez mieszkańców wsi są doceniane i nie jest trudno otrzymać pomoc finansową na ich realizację. A jeszcze łatwiej, kiedy projekty są realizowane w partnerstwie organizacji działających na wsi. Wyrazy uznania należą się mieszkańcom Chruszczobrodu, którzy angażują się i pomagają w realizacji projektów. Działania te zostały docenione przez Urząd Marszałkowski w postaci otrzymanego wyróżnienia w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Metropolita poznański na prośbę dyrekcji muzeum odprawił Mszę św. w intencji zmarłych oraz żyjących pracowników, kustoszy kultury i sztuki, oraz w intencji pomyślności i rozwoju tej instytucji. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Marcina, położonym w bezpośredniej bliskości placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję