Reklama

Metropolitalne Seminarium Duchowne

Nowi akolici

Michał Strudziński
Edycja lubelska 13/2010

Wspólnota wychowawców i alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie 6 marca przeżywała uroczystość przyjęcia przez 17 seminarzystów posługi akolitatu. Chociaż seminaryjny kościół nie mógł pomieścić wielu gości, to klerykom towarzyszyła duchowa łączność członków Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, do którego należy już ponad 450 osób. Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości były trzydniowe rekolekcje wielkopostne całej wspólnoty seminaryjnej, które wygłosił augustianin o. Wiesław Dawidowski. Swoje nauki oparł on na nauczaniu św. Augustyna, biskupa Hippony oraz zapisie szczerego dialogu rabina Jacoba Neusnera z nauczaniem Pana Jezusa na kartach Ewangelii. O. Dawidowski przestrzegł alumnów przed grożącą im pychą oraz udzielił wielu wskazówek dotyczących przeżywania powołania i życia kapłańskiego.
Sobotniej uroczystości przewodniczył bp Józef Wróbel, który przypomniał alumnom, że przyjmowana przez nich posługa jest „odważnym krokiem do przodu” i kolejnym potwierdzeniem wyboru pójścia za Chrystusem drogą powołania kapłańskiego. „Akolitat jest urzędem służby wobec samego Jezusa Chrystusa - mówił Ksiądz Biskup - Jest to także posługa spełniana ku chwale Bożej i pomocy Kościołowi”. Ksiądz Biskup przestrzegł alumnów, aby nie patrzyli na przyjmowaną posługę tylko w kategoriach przepisów prawnych, ale by kształtowali w sobie duchowość, którą będą przeżywali w głębi serca. Tak, jak słudzy na weselu w Kanie Galilejskiej posłusznie wypełnili polecenie Pana Jezusa, tak nowi akolici mają pielęgnować szacunek dla Eucharystii, pamiętając że ich ręce dotykają samego Boga. Bp Wróbel podkreślił, że Ostatnia Wieczerza Pana Jezusa nie była zwykłą ucztą, ale Jego ofiarą, którą dopełnił w swoim Ciele i Krwi na Krzyżu. Dlatego ten, kto posługuje przy ołtarzu, „stoi pod Krzyżem, uczestnicząc w sposób szczególny w szczytowym momencie tego, co uczynił Pan Jezus”.
Posługa akolitatu została wprowadzona w Kościele przez papieża Pawła VI jako odpowiedź na wezwanie Soboru Watykańskiego II do ożywienia kultu Najświętszej Eucharystii. Zadaniem akolity jest m.in. usługiwanie przy ołtarzu, podawanie kapłanowi chleba i wina, przygotowanie naczyń liturgicznych, troska o formację liturgiczną Ludu Bożego. W nadzwyczajnych sytuacjach (choroba kapłana, duża liczba wiernych) akolici mogą pomagać w rozdzielaniu Komunii św., a także zanosić ją chorym. Na obrzęd ustanowienia akolitów składa się wręczenie naczynia z chlebem lub winem przeznaczonym do konsekracji oraz modlitwa, w której biskup prosi Pana Boga w imieniu Kościoła o błogosławieństwo dla akolitów, „aby wiernie spełniając posługę przy ołtarzu i godnie rozdzielając swoim braciom i siostrom chleb życia wiecznego, stale wzrastali w wierze i miłości ku zbudowaniu Kościoła”. Akolici lubelskiego seminarium pełnią posługę w niedziele w szpitalach Lublina, roznosząc Komunię św. chorym, a także pomagają w przygotowaniu i oprawie liturgicznej Mszy św. odprawianych w kaplicach szpitalnych.

Reklama

Rodzice skarżą norweski Barnevernet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

2019-07-22 17:01

Monika Książek

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęło szesnaście skarg rodziców na rząd Norwegii. Dotyczą one pogwałcenia ich prawa do poszanowania życia rodzinnego. Wszystkie odnoszą się do działań tej samej instytucji - norweskiego urzędu do spraw dzieci - Barnevernet.

Rodzice krytykują Barnevernet wskazując, że urzędnicy odebrali im dzieci w oparciu o niedostateczne podstawy, całkowicie zakazując lub radykalnie ograniczając możliwość utrzymywania z nimi kontaktu. Wśród poszkodowanych znaleźli się m.in. rodzice, którym ograniczono kontakty z dzieckiem do trzech czterogodzinnych spotkań w roku, matka, której pozwolono na kontakt z synem jedynie sześć razy w roku po dwie godziny, ojciec, któremu przyznano możliwość tylko jednego trzygodzinnego spotkania w roku z jego własnymi dziećmi, czy matka, której całkowicie zakazano kontaktów z dwójką jej dzieci, oraz ograniczono możliwość spotykania się z trzecim dzieckiem.

Rząd norweski ma teraz możliwość przedstawienia odpowiedzi na stawiane mu zarzuty, a organizacje pozarządowe są zaproszone do składania opinii prawnych przyjaciela sądu (amicus curiae) na temat zagadnień prawnych wiążących się z poszczególnymi skargami.

Instytut Ordo Iuris zamierza wystąpić do Przewodniczącego Sekcji II ETPC, która będzie rozpatrywała wspomniane skargi, z prośbą o dopuszczenie do udziału we wszystkich szesnastu postępowaniach i umożliwienie przedstawienia jego obserwacji. Prawnicy Instytutu przekażą Trybunałowi argumenty udowadniające fundamentalne znaczenie więzi z rodzicami dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz zaprezentują orzecznictwo międzynarodowe wskazujące na odebranie dzieci ich rodzicom jako środek ostateczny, który powinien mieć zastosowanie w absolutnie wyjątkowych przypadkach.

„Przyjęte do rozpoznania sprawy dają ogromne nadzieje na zmianę norweskiego systemu opieki nad dziećmi, który opiera się o założenie bezwzględnego prymatu państwa nad rodziną. Opisane w nich sytuacje stanowią przykład stosowania zupełnie nieadekwatnych środków względem okoliczności w jakich znajdują się dzieci i rodzice. W niedawnym orzeczeniu w sprawie Blondiny Jansen, Trybunał w Strasburgu wyraźnie stwierdził, że celem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej jest ponowne zjednoczenie rodziny, a zatem należy podtrzymywać więzi emocjonalne między dzieckiem i rodzicami biologicznymi. Takie stanowisko daje podstawy do przypuszczenia, że i w tych szesnastu sprawach zapadną korzystne dla skarżących wyroki” – skomentował Bartosz Zalewski z Instytutu Ordo Iuris.

Powody odebrania dzieci rodzicom przez Barnevernet są często błahe: „przewlekłe zmęczenie” matki, niska frekwencja trzylatka w przedszkolu czy rzekome nadużywanie paracetamolu przez rodzica. Jedną z najgłośniejszych medialnie spraw pokazujących skrajnie antyrodzinną praktykę działania tego urzędu był przypadek rumuńsko-norweskiej rodziny Bodnariu, którym odebrano piątkę dzieci, z których jedno miało ledwie kilka tygodni, i umieszczono je w trzech różnych rodzinach zastępczych.

Ostatecznie Barnevernet – pod presją opinii publicznej i rządu rumuńskiego – oddał dzieci rodzicom, którzy wkrótce potem opuścili Norwegię. Obecnie rodzina Bodnariu wystąpiła ze skargą do ETPC, a swoją opinię w sprawie przedłożył również Instytut Ordo Iuris. Eksperci Instytutu przygotowują również raport opisujący z perspektywy systemowej działanie Barnevernet w kontekście międzynarodowych standardów praw człowieka.

Wcześniej reprezentowali również Norweżkę Silije Garmo, która wraz z córką otrzymała w Polsce azyl. Decyzja o jego przyznaniu wprost stwierdzała, że w Norwegii naruszono podstawowe prawa kobiety.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk

2019-07-22 20:36

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.

Krzysztof Hawro

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk doktoryzował się z fizyki na uniwersytecie w Heidelbergu. Następnie pracował w Turku w Finlandii oraz w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Od 2002 r. jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Getyndze, a od 2017 także w Heidelbergu. W 2014 r. wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej.

Stefan Walter Hell ma 57 lat, jest żonaty i ma czworo dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem