Reklama

Niedziela Lubelska

Lubelski Lipiec. Tu rodziła się wolna Polska

W Lublinie z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego odbyły się obchody 40-lecia Lubelskiego Lipca.

Tomasz Kamiński

- Prawdziwa Polska, Polska niepodległa, wolna, solidarna, narodziła się w gorącym lipcu 1980 r. Tu, w Lublinie, kruszał mur berliński, tu kruszał mur komunistycznego zniewolenia - powiedział Premier RP. - Tutaj, z Lublina, dziękując za Solidarność, za tamte dni, tamte lata, które nas doprowadziły do wolności, chcę też obiecać, że Solidarność nie jest tylko historią. Solidarność jest również latarnią Rzeczypospolitej w latach i dekadach, które są przed nami - podkreślił.

- Z wielką satysfakcją i dumą możemy przypomnieć całej Polsce, że początkiem wydarzeń, które doprowadziły do zrzucenia jarzma komunizmu w Polsce, była pełna odwagi postawa robotników ze Świdnika i kolejarzy z Lublina - powiedział abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. - Solidarność to wielki ruch społeczny, który otworzył w Polsce i w Europie nowy rozdział historii. Do tej historii weszło podpisanie 40 lat temu porozumień sierpniowych najpierw w Szczecinie, a potem w Gdańsku. Gromadzimy się w Lublinie, żeby przypomnieć, że przed sierpniem był lipiec, a przed Szczecinem i Gdańskiem, Lublin i Świdnik. Lipcowe strajki 1980 r. ogarnęły ponad 150 zakładów pracy, stały się początkiem ruchu ogarniającego coraz to nowe obszary naszej Ojczyzny - powiedział abp Stanisław Budzik. Witając na dziękczynnej Eucharystii premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli parlamentu i rządu, władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, służby mundurowe i świat akademicki, a przede wszystkim władze i członków „Solidarności”, Metropolita Lubelski powiedział do ludzi Solidarności: - To wasze święto i duma, a nasza wdzięczność, że możemy dzięki wam oddychać powietrzem wolności.

Reklama

Do uczestników jubileuszowej gali, jaka odbyła się po Mszy św. w Domu Spotkania Caritas w Lublinie, słowo skierował Prezydent RP Andrzej Duda. - 40 lat temu mieszkańcy Lubelszczyzny podjęli strajk przeciwko totalitarnej opresji, partyjnej nomenklaturze, o godne życie w prawdzie i wolności. Solidarność, która połączyła strajkujących i która wkrótce miała stać się symbolem walki o wolność, przyniosła poprawę warunków życia i poczucie współdecydowania o polskich sprawach. Nade wszystko jednak Lubelski Lipiec był przełomem dającym nadzieję, że presja może przynieść efekty, że odwaga jest drogą do zwycięstwa, że jedność jest siłą zdolną pokonać totalitarny reżim. Strajki lubelskie otworzyły drogę do wydarzeń sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, ruchu, który ostatecznie doprowadził do upadku komunizmu - napisał Prezydent RP.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-1126218336281722020-07-26 17:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: beatyfikacja Marii Ludwiki od Najświętszego Sakramentu

2020-09-26 17:53

[ TEMATY ]

beatyfikacja

wikipedia.com

Maria Ludwika Pasualina

Maria Ludwika Pasualina

W Neapolu odbyła się beatyfikacja Sługi Bożej Marii Ludwiki Paskualiny od Najświętszego Sakramentu, założycielki zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Adoratorek Krzyża Świętego. Uroczystościom w imieniu Papieża przewodniczył arcybiskup Neapolu, kard. Crescenzio Sepe.

Maria Ludwika Paskualina w świecie nazywała się Maria Velotti. Była kobietą swojego czasu, która potrafiła zakasać rękawy również w sytuacji, kiedy jej pragnieniem było prowadzenie życia kontemplacyjnego, wypełnionego modlitwą i adoracją Jezusa w Eucharystii.

W młodości utraciła matkę oraz ojca i była wychowywana przez ciotkę, która traktowała ją jak rywalkę do przejęcia majątku po zmarłych rodzicach. Już w dzieciństwie rozwinęła w sobie wielkie wyczucie dla posłuszeństwa oraz wrażliwość na cierpienie innych. Została następnie przygarnięta przez bezdzietne małżeństwo i stała się jakby „domową mniszką”, co było dość rozpowszechnioną formą pobożności w południu Włoch w XIX wieku. Młodzi ludzie nie wstępowali do żadnego zakonu, ale żyli w domowym odosobnieniu modląc się i poszcząc.

Maria stopniowo zafascynowała się duchem franciszkańskim i w roku 1853 przyjęła habit tercjarki. Podjęła następnie wezwanie do otwarcia się na inne osoby i zaczęła odwiedzać chorych oraz udzielać duchowych rad wielu ludziom, szczególnie młodym. Zrozumiała, że pocieszanie jest ważną częścią misji, którą pragnie powierzyć jej Bóg. W 1878 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krzyża Świętego, z siedzibą w Casorii, gdzie zmarła osiem lat później.

W biografii nowej błogosławionej wspomina się o wielu nadzwyczajnych darach, których udzielił jej Bóg, a które są często trudne do pojęcia przez współczesnych: mowa jest o ekstazach, dręczeniach przez złego ducha, cudownych uzdrowieniach, czytaniu w sercu, a nawet darze świetlistego ciała, czyli przechodzenia przez szyby i lustra.
CZYTAJ DALEJ

Armenia: Premier: wprowadzamy stan wojenny i powszechną mobilizację

2020-09-27 12:43

PAP

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował w niedzielę o wprowadzeniu w tym kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w związku z eskalacją sytuacji wokół Górskiego Karabachu.

"Decyzją rządu Armenii w republice wprowadzany jest stan wojenny i powszechna mobilizacja. Decyzja wchodzi w życie w chwili publikacji" - napisał Paszynian na Facebooku.

Wcześniej stan wojenny i powszechną mobilizację ogłosiły władze Górskiego Karabachu.

Azerbejdżan i Armenia wzajemnie oskarżają się o eskalację sytuacji. Według Erywania siły Azerbejdżanu zaatakowały osady cywilne w regionie Górskiego Karabachu. Z kolei ministerstwo obrony w Baku podało, że siły zbrojne Armenii "przeprowadziły duże prowokacje" i ostrzelały pozycje azerbejdżańskiej armii i przygraniczne miejscowości. (PAP)

ndz/ cyk/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję