Reklama

Nie lękajcie się iść w XXI wiek

Ks. Mariusz Frukacz
Edycja częstochowska 22/2010

Jezus dał siebie. Trzeba byście i Wy dali siebie - zaapelował w sobotę 22 maja abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, który w archikatedrze pw. Świętej Rodziny udzielił święceń kapłańskich 18 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej

W uroczystości wzięli udział bardzo licznie zgromadzeni kapłani, na czele z Kapitułą Archikatedralną oraz rodziny, przyjaciele neoprezbiterów. Mszę św. z abp. Stanisławem Nowakiem koncelebrowali przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr. Andrzejem Przybylskim.
Podczas święceń neoprezbiterzy wypowiedzieli swoje przyrzeczenia, zobowiązali się do posłuszeństwa biskupowi i jego następcom, do wiernego głoszenia Słowa Bożego i posługi sakramentalnej. W okolicznościowej homilii związanej z obrzędami święceń kapłańskich abp Stanisław Nowak przypomniał, że kapłani mają być ludźmi mocnej i niezachwianej wiary. Mają nauczać tego, w co głęboko wierzą i również wierzyć w to, co nauczają. Mają też każdego dnia dawać świadectwo swojej miłości i wierności Bogu.
Abp Nowak przed uroczystym błogosławieństwem w słowie do neoprezbiterów wyraził wdzięczność Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi za dar kapłanów dla Kościoła częstochowskiego, szczególnie w Roku Kapłańskim. - Każdy kapłan to błogosławieństwo Boskie dla tej ziemi - mówił abp Nowak. Przypomniał również, że trzeba wszystko czynić, by nie brakło kapłanów.
Metropolita Częstochowski podkreślił, że „potrzebne jest wołanie do Boga, by wielu młodych ludzi odpowiedziało na powołanie i dało Jezusowi siebie”.
Zwracając się do neoprezbiterów abp Nowak przypomniał, że każdy z nich ma swoją historię drogi do kapłaństwa. - Patrzymy na waszą historię dochodzenia do kapłaństwa. Każdy z Was przyniósł Bogu historię drogi do kapłaństwa. Historię miłości, także miłości waszych rodziców - mówił abp Nowak.
Hierarcha przypomniał znaczenie rodziny w formacji młodego człowieka. - Rodzina kochająca się to jest pierwsze seminarium - mówił abp Nowak
„Błagajmy o święte rodziny, protestując przeciwko ustawom uderzającym w rodzinę, przeciwko ustawom dopuszczającym in vitro, protestując przeciwko manipulacjom ludzkim w stosunku do Bożego Prawa, które jest nietykalne” - kontynuował Ksiądz Arcybiskup.
Celebrans podkreślił, że „rodzina jest u fundamentów historii powołania kapłańskiego”.
Metropolita Częstochowski zaapelował do neoprezbiterów o odwagę wobec współczesnych czasów. - Nie lękajcie się! Czasy są trudne. Ludzie żyją jakby Boga nie było. Nawet w dzisiejszych czasach ludzie wprost mówią, że są bogami. Człowiek dzisiejszych czasów ma pokusę być bogiem. Duch Święty Was umocni, z Wami będzie łaska Boża - mówił abp Stanisław Nowak.
„Duch Święty jest mocą. Kapłani mają moc Ducha. Jak będziecie wierni Duchowi Świętemu to poradzicie sobie, by iść w trudne czasy i wypełnić wasze zadania” - kontynuował abp Nowak.
Metropolita Częstochowski przypomniał neoprezbiterom o konieczności stałej formacji. - Jesteście przygotowani, by iść w XXI wiek. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma kapłaństwa bez stałej formacji duchowej i intelektualnej - przypomniał Pasterz Kościoła częstochowskiego.
Kaznodzieja wyraził także wdzięczność wszystkim, którzy pomogli neoprezbiterom odpowiedzieć na powołanie, a mianowicie szkołom, katechetom i katechetkom, Niższemu i Wyższemu Seminarium Duchownemu. - Błogosławieni ci, którzy pomagają młodym ludziom dać odpowiedź na powołanie kapłańskie - zaznaczył Metropolita Częstochowski.
Na zakończenie abp Stanisław Nowak zawierzył neoprezbiterów Maryi. - To Ona, Maryja, niech Was trzyma - mówił abp Nowak.
Dewizą posługi nowych kapłanów Kościoła częstochowskiego są słowa św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara: „Serce Jezusa, moją jedyną miłością”. - Prosimy o modlitwę za nas, byśmy byli kapłanami Serca Jezusowego - prosił zgromadzonych w archikatedrze przedstawiciel nowych kapłanów archidiecezji częstochowskiej.
Przed święceniami kapłańskimi nowi kapłani Kościoła częstochowskiego odbyli zamknięte rekolekcje, które w Domu Rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy prowadził ks. dr Remigiusz Lota - ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.
Aktualnie w archidiecezji częstochowskiej pracuje ponad 700 kapłanów diecezjalnych.

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem