Reklama

Świątynia oddana Bogu

Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 22/2010

Wielkie święto przeżywała wspólnota parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie-Srebrnej. W sobotę 8 maja metropolita łódzki abp Władysław Ziółek konsekrował kościół parafialny

Liturgia poświęcenia zgromadziła kapłanów z dekanatu konstantynowskiego, z dziekanem ks. kan. Marianem Bańbułą, księży z Łodzi, a wśród nich profesorów i kleryków Wyższego Seminarium Duchownego. Dekanat łaski reprezentował dziekan ks. prał. Wiesław Sikorski. Licznie przybyli parafianie oraz goście, m.in.: wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak i przedstawiciele władz samorządowych. W kościelnej nawie stanął poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej. Wspólną modlitwą obejmowano społeczność parafialną, a także Pasterza Kościoła łódzkiego z racji przypadającej w tym roku 30. rocznicy jego święceń biskupich.
W słowie wstępnym proboszcz - ks. dr Marek Wochna przypomniał, że kościół w Konstantynowie-Srebrnej został wzniesiony w 1887 r. przez katolickich osadników z Niemiec.
W 1890 r. do tej niedużej świątyni przybył abp Teofil Chościak-Popiel i oficjalnie ją poświęcił. Przez wiele lat była ona kaplicą filialną konstantynowskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W 1974 r. ówczesny ordynariusz diecezji łódzkiej bp Józef Rozwadowski erygował parafię Nawiedzenia NMP w Srebrnej. Jej pierwszym proboszczem ustanowił ks. kan. Kazimierza Janika, który w pamięci parafian zapisał się jako kapłan oddany wspólnocie powierzonej jego duszpasterskiej pieczy. Po śmierci ks. Janika proboszczem został ks. kan. Edmund Suchorski, czciciel Matki Bożej, który doprowadził m.in. do odnowienia Jej obrazu i głównego ołtarza. Następny proboszcz - ks. Tadeusz Weber w roku 2004 dzięki zaangażowaniu i wspaniałej współpracy z mieszkańcami Srebrnej przeprowadził rozbudowę i modernizację świątyni. Wymieniono dach i odrestaurowano wnętrze kościoła, zbudowano nowy chór i wyremontowano organy. Wzniesiona została dzwonnica i odnowiono ogrodzenie. Głównymi fundatorami tych dzieł byli: Bożena i Henryk Ulachowie oraz parafianie, których ofiary znacząco przyczyniły się do realizacji wspomnianych prac. W kwietniu 2006 r. na proboszcza parafii w Srebrnej wyznaczony został ks. dr Marek Wochna, który podjął kolejne prace mające na celu wyposażenie i upiększenie kościoła. Okna ozdobiły witraże, na chórze pojawiły się nowe organy, w prezbiterium stanął nowy ołtarz, ambona oraz chrzcielnica. Dzięki temu kościół został pięknie przygotowany do aktu konsekracji.
W słowie pasterskim Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że konsekracja świątyni ma szczególny wymiar duchowy, który powinien uświadamiać każdemu chrześcijaninowi, iż począwszy od chrztu św. jest on żywą świątynią Boga. Stąd też uroczystość konsekracji kościoła musi inspirować do tego, by w dzisiejszym skomplikowanym świecie chrześcijanie nie tylko zachowali swą tożsamość, ale ciągle ją rozwijali i doskonalili.
Na rozpoczęcie obrzędu konsekracji abp Ziółek poświęcił wodę i pokropił nią ściany kościoła oraz ołtarz. Po wysłuchaniu słowa pasterskiego zgromadzeni odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, po czym zabrzmiała modlitwa poświęcenia kościoła. Następnie Ksiądz Arcybiskup namaścił olejem świętym ołtarz, a współkonsekratorzy: ks. prał. Tadeusz Weber i ks. Lucjan Szczepaniak SCJ w czterech miejscach namaścili ściany kościoła. Od tej chwili świątynia stała się miejscem oddanym na wyłączną własność Bogu. Z kadzidła spalonego na ołtarzu wzniósł się dym - symbol modlitw zanoszonych do Pana przez wierny lud.
Namaszczony ołtarz nakryto białym obrusem, aby podkreślić, że jest to nie tylko miejsce sprawowania zbawczej Ofiary Chrystusa, ale także stół Pański przy którym wierni posilają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Wokół ołtarza gromadzą się kapłani oraz wierni, by sprawować pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Rozpalenie paschału i świec, a następnie oświetlenie ołtarza i całego kościoła uzmysławia, że Chrystus jest „Światłem na oświecenie pogan”. Wszyscy, którzy w Niego wierzą, są ludźmi obdarowanymi światłem, pragnącymi poznać prawdę o zbawieniu, otwartymi na bliźnich.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa Ksiądz Arcybiskup poinformował uczestników Liturgii, iż odznaczył ks. Marka Wochnę godnością kanonika. Tę radosną wieść zgromadzeni przyjęli gromkimi brawami.
Święte obrzędy zwieńczyły podziękowania wypowiedziane przez ks. kan. Marka Wochnę, a skierowane do Metropolity łódzkiego, kapłanów, przedstawicieli władz, parafian i wszystkich osób, które przyczyniły się do upiększenia kościoła oraz zorganizowania uroczystości konsekracyjnych.

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: dziś wieczorem rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-19 13:15

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

informacja prasowa

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem