Reklama

Ołtarz jest miejscem naszego spotkania z Bogiem

W Simoradzu Ordynariusz naszej diecezji poświęcił ołtarz ufundowany jako wotum jubileuszowego Roku św. Jakuba

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła bp Tadeusz Rakoczy sprawował Eucharystię w jubileuszowym kościele św. Jakuba w Simoradzu. Liturgia połączona była z obrzędem poświęcenia nowego ołtarza, który stał się wotum wspólnoty w jubileuszowym Roku św. Jakuba.
- Czas spojrzeć na ten ołtarz, który przygotowaliście do konsekracji, na którym składana ma być krwawa ofiara Chrystusa. Piękny jest i wspaniale dostosowany do wystroju tego starego XIII-wiecznego kościoła, stanowiącego perłę architektury sakralnej na ziemi cieszyńskiej. Piękne i wspaniała jest to, że ołtarz ten ufundowaliście właśnie w jubileuszowym Roku św. Jakuba, jako wotum swojej wiary i miłości do Chrystusa. O tym wspominać będą przyszłe pokolenia po wiekach, tak jak my wspominamy tych, którzy wybudowali tę świątynię. Ołtarz ten jest miejscem naszego spotkania z Bogiem - mówił w homilii bp Tadeusz Rakoczy. Podziękował przy tym parafialnej wspólnocie za wszystkie inicjatywy, jakie razem ze swoim Duszpasterzem podejmuje w związku z jubileuszowym Rokiem św. Jakuba. Wezwał także parafian do dbałości o życie religijne wyrażające się w uczestnictwie w liturgii Kościoła. Do uroczystości konsekracji wierni z Simoradza przygotowywali się poprzez uczestnictwo w misjach parafialnych prowadzonych przez ks. prał. Władysława Zązla.
Parafia w Simoradzu należy do najstarszych w naszej diecezji. Jej początki sięgają czasu sprzed 1286 r. Do połowy XV wieku była samodzielną placówką, później funkcjonowała jako filia parafii w Dębowcu. 27 grudnia 1980 r., dekretem bp. Herberta Bednorza ponownie odzyskała samodzielność. W styczniu br. bp Tadeusz Rakoczy ogłosił świątynię w Simoradzu jednym z dwóch (obok kościoła w Szczyrku) jubileuszowych kościołów w Rok św. Jakuba. W ramach roku jubileuszowego parafia w Simoradzu organizuje m.in. Dzień otwarty (każdy 25. dzień miesiąca), okolicznościowe Msze św. (Dzień Zakochanych, Dzień Kobiet, Dzień Matki). Na przełomie maja i kwietnia wierni z Simoradza wzięli udział w III Pielgrzymce Parafii Jakubowych na Jasną Górę, gdzie odbył się Kongres Jakubowy z udziałem abp. Juliana Barrio Barrio z Santiago de Compostela w Hiszpanii. Hiszpański hierarcha poświęcił wtedy rzeźbę patrona parafii wykonaną przez jednego z parafian. 1 sierpnia w Simoradzu odbędą się diecezjalne uroczystości związane z obchodami Roku Jubileuszowego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję