Reklama

Dolny Śląsk trzeba zobaczyć!

Niedziela wrocławska 28/2010

Dzisiejszy Dolny Śląsk to wypadkowa licznych kultur, które powstawały, przenikały lub tworzyły się w tej bogatej krainie. Mieszkały tu liczne plemiona słowiańskie, walczące o dominację i wpływy. Początkowo Czesi, Polacy, Serbołużyczanie, później Niemcy, ale też Węgrzy i Austriacy. Bogata ziemia przyciągała, stąd panowali tu królowie Polscy, później Czescy i Węgierscy, a po 1526 Austriaccy, aby w 1742 r. rozpoczął się okres rządów pruskich. Przejmowanie władzy i wpływów odbywało się naturalnie na drodze wojen i powstań, zniszczeń i pogromów. Maszerowali tu zwolennicy Jana Husa, wojska Walensteina, saskie, szwedzkie i napoleońskie, nie ominęła tej ziemi I i II wojna światowa. Zależność, podporządkowanie, wpływy kulturowe pozostawiły wspaniały dorobek. Każdy okres historyczny pozostawił tu liczne pamiątki w postaci legend, podań, a szczególnie architektury sakralnej, świeckiej i militarnej. Składają się na to wspaniałe zabytki gotyku, barokowe zespoły klasztorne, założenia urbanistyczne miast dolnośląskich, systemy obronne i twierdze.
Bogactwo ziemi dolnośląskiej to w skali kraju prawie jedna czwarta zabytków architektury, doskonałe zaplecze rolnicze, w tym też duża sieć gospodarstw agroturystycznych, przemysł oparty o surowce naturalne i zaplecze naukowe oparte na dużym ośrodku naukowym we Wrocławiu oraz uczelniach w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Szczególną atrakcję stanowią dolnośląskie muzea, których wiele jest unikatowych w skali kraju, jak Muzeum Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Muzeum Niecenia Ognia w Bystrzycy Kłodzkiej czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
Walory krajoznawcze to liczne enklawy przyrodnicze, zachowujące naturalne warunki dla rozwoju zespołów ekologicznych. Dwa parki narodowe - Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych, 12 parków krajobrazowych, ponad 50 rezerwatów przyrody. Obszary krajobrazu chronionego gwarantują odpoczynek w kontakcie z przyrodą.
Geologia to też wody mineralne występujące na całym prawie obszarze, które stały się bazą do powstania uzdrowisk na ziemi kłodzkiej, w rejonie Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Szczawy alkaiczne, wody wapienne, radoczynne i cieplice stanowią podstawę do rozwoju lecznictwa. Budowa geologiczna, różnorodna budowa litosfery to też występujące tu zjawiska krasowe oraz olbrzymie bogactwo surowców skalnych - ponad 90% zasobów krajowych skał magmowych wykorzystywanych w budownictwie znajduje się na Dolnym Śląsku. Surowce mineralne są dziś ważnym elementem gospodarki regionu.
Imprezy muzyczne, festiwale, megaspektakle operowe to również propozycje dla tych, którzy zamierzają spędzić tu urlop. Wszystkie te walory krajoznawcze Dolnego Śląska łączą dobre jak na polskie warunki drogi oraz znakomita sieć szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych i wodnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję