To była wyjątkowa chwila dla całej diecezji świdnickiej. 27 czerwca w świdnickiej katedrze bp Ignacy Dec konsekrował dwie dziewice i dwie wdowy.
- To wyjątkowe wydarzenie w życiu naszej diecezji - podkreślał Biskup Świdnicki. Zachęcam nowo konsekrowane dziewice i wdowy do wytrwałości, a wszystkich diecezjan do modlitwy wspierającej ich powołanie. - Macie realizować duchowe macierzyństwo.
W diecezji świdnickiej przed Małgorzatą Zawadzką z Żarowa i Martą Leszczuk z Kłodzka na konsekrację zdecydowała się tylko jedna dziewczyna, pięć lat wcześniej. Ona jednak swoją formację rozpoczynała jeszcze w diecezji legnickiej. Dwie wdowy - z Wałbrzycha i Świdnicy, które również zostały konsekrowane w niedzielę, są pierwszymi w diecezji świdnickiej wdowami, które wybrały taką drogę.
- W Polsce jest ich zaledwie sto, na całym świecie kilka tysięcy. Nie rozumiem, dlaczego Bóg powołuje do tak trudnej służby, bo przecież dziewictwo we współczesnym świecie jest poniżane i wyśmiewane - mówi ks. Marek Korgul ze Świdnickiej Kurii Biskupiej, który przez 2,5 roku przygotowywał mieszkanki Świebodzic, Żarowa, Wałbrzycha i Kłodzka do złożenia ślubów.
Kobiety żyjące w świecie, które otrzymały konsekrację według Obrzędu Konsekracji Dziewic, należą do stanu dziewic (ordo virginum) i tworzą w Kościele odrębną formę życia konsekrowanego, uznawaną również przez prawo kanoniczne. Stan dziewic jest zarazem formą starą i nową w Kościele, wprowadzoną bowiem ponownie do życia po ośmiu wiekach. Stan ten odróżnia się od wszystkich trzech pozostałych form życia konsekrowanego, stąd dziewic konsekrowanych nie należy utożsamiać ani z zakonnicami, ani z członkiniami jakiegokolwiek instytutu czy stowarzyszeniami życia apostolskiego, choć ze wszystkimi mają wiele cech wspólnych.
- Dziewice konsekrowane, żyjąc w świecie i prowadząc tryb życia indywidualny, poza wspólnotą, nie podlegają żadnym strukturom życia wspólnotowego. Nie posiadają więc ani reguły, według której mają żyć, ani przełożonych, którym by podlegały. Ale chociaż prowadzą świecki styl życia, to nie jest on w żadnym wypadku stylem laickim - podkreśla bp Ignacy Dec. - One mają dawać swoją postawą przykład innym, mają być duchowymi matkami dla nowych dzieci Kościoła.
- Decyzja na poświęcenie się Panu Bogu była przemyślana - mówi Marta Leszczuk, jedna z konsekrowanych dziewic. - Dwa lata przygotowań, czas próby i zwątpień czyni to postanowienie jeszcze mocniejszym.
- Oczywiście, że bywały chwile zwątpienia, ale one tylko umacniały w raz podjętym postanowieniu - dodaje Małgorzata Zawadzka.
Obrzęd konsekracji był niezwykle uroczysty. Dziewice ubrane były na biało, natomiast wdowy na czarno. Panny dostały biały welon, który na ich głowy narzucił biskup, a wszystkie konsekrowane - obrączki.
- To niezwykle szczęśliwa chwila - podkreślały konsekrowane, które w katedralnej zakrystii nie potrafiły ukryć łez wzruszenia. - Dziękujemy wszystkim, którzy przez cały czas przygotowań wspierali nas radą i modlitwą. Gdyby nie oni, nie stałybyśmy dziś przed ołtarzem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu