Reklama

Trzęsówka w drodze do konsekracji nowego kościoła

Parafia w Trzęsówce, istniejąca od drugiej połowy XVIII wieku jest jedną z najstarszych na ziemi kolbuszowskiej. Ponad dwusetletnia tradycja i przywiązanie wiernych do tego miejsca zwieńczona została wyjątkowym wydarzeniem, jakim jest konsekracja nowego kościoła pw. św. Anny

Trzęsówka stała się samodzielną parafią w roku 1788, za sprawą starań czwartych właścicieli wsi, Stanisława i Urszuli Kuczkowskich.

Z najstarszych dziejów parafii

Fundując początkowo drewnianą kaplicę przy dworze dali oni początek wspólnocie wiernych z okolicznych wiosek. Rozbudowana w latach osiemdziesiątych XVIII wieku mała kaplica, stała się pierwszą trzęsowską świątynią pw. św. Anny - centrum życia wspólnoty parafialnej zrzeszającej mieszkańców Trzęsówki, Hadykówki, Izdebnika, Jagodnika, Jamnicy, Kłodziny, Koczubaja, Kosów, Ługnicy, Ostrów Baranowskich, Owsianki, Siedlanki, Trześnika i Żabieńca. Z upływem czasu obszar ten ulegał zmianie, kolejne wsie, tak jak Hadykówka, przyłączały się do parafii bliżej położonych, inne, takie jak Kosowy, stawały się samodzielną placówką. Świątynia w Trzęsówce, wielokrotnie przez te lata remontowana i powiększana ze względu na potrzeby licznej parafii, doczekała mimo dramatycznych wydarzeń zaborów, wojen czy klęsk żywiołowych, obecnych czasów.

Rozpoczęcie i budowa nowej świątyni

Pragnienie wzniesienia nowej świątyni towarzyszyło kolejnym kapłanom pełniącym funkcję administratorów bądź proboszczów w Trzęsówce. Kończyło się jednak na rozbudowach i remontach starego kościoła. Ostatnie takie powiększenie miało miejsce w latach 70. minionego wieku. Decyzja o budowie zapadła, kiedy Trzęsówka stała się jedną z parafii dekanatu kolbuszowskiego w diecezji rzeszowskiej. Wizytujący parafię bp Edward Białogłowski nakazał budowę nowego kościoła, gdyż stary wymagałby kolejnej rozbudowy i bardzo kosztownych remontów. I tak już we wrześniu 1998 r., staraniem ks. proboszcza Tadeusza Kuliga, rozpoczęto prace budowlane. W lipcu następnego roku, na odpust św. Anny bp Kazimierz Górny dokonał wmurowania kamienia węgielnego. Kolejne etapy budowy potrwały do 2002 r., kiedy to przed oczyma parafian stanął kościół murowany, przykryty blachą miedzianą, z piękną wieżą, na której zabrzmiały trzy nowe dzwony o imionach: Maryja Królowa Polski, św. Anna i św. Józef, ufundowane przez księży rodaków. Tu rozpoczął się nowy etap życia parafii - przygotowanie do konsekracji świątyni.

Reklama

Życie parafii przygotowującej się do konsekracji

Wzniesienie nowej świątyni w przeciągu czterech lat (1998-2002) stało się zaczątkiem nowych wyzwań i doświadczeń dla parafian. Zapis wydarzeń z ostatnich ośmiu lat to swoiste podsumowanie, które pozwoli dostrzec jak wiele pracy, także tej duchowej towarzyszyło drodze do konsekracji nowego kościoła.
25 sierpnia 2002 r. nastąpiło przekazanie parafii przez ks. prał. Tadeusza Kuliga byłemu wikariuszowi ks. Stanisławowi Majdzie. Ks. Kulig posługę proboszcza pełnił przez niemal 40 lat i to on był początkującym budowniczym nowej świątyni. Jego pracę od tego dnia kontynuował obecny proboszcz parafii, ks. St. Majda. W codzienność życia wspólnoty wpisywały się wielkie doświadczenia wiary, takie jak nawiedzenie parafii przez obraz Matki Bożej Królowej Polski czy peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny. Obok tych ważnych wydarzeń, mieszkańcy Trzęsówki i miejscowości przynależących do parafii przechodzili przez kolejne etapy pracy nad uposażaniem nowej świątyni.
W „Kronice Parafii Trzęsówka” widnieją zapisy mówiące o poświęceniu kościoła oraz organów. Dzięki współpracy duszpasterzy, mieszkańców, a także wielu anonimowym ofiarodawcom 25 lipca 2004 r. bp Kazimierz Górny poświęcił nowo wybudowany kościół. Obecni byli m.in. poseł na sejm RP Jan Bury, marszałek województwa podkarpackiego śp. Leszek Deptuła, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia br., starosta powiatowy Bogdan Romaniuk, wójt gminy Cmolas Eugeniusz Galek, projektantka wystroju wnętrz Jolanta Kłosowska, księża rodacy, członkowie rady parafialnej i wielu innych gości i parafian.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było poświęcenie organów. Dokonał tego również Biskup Ordynariusz 29 lipca 2007 r. Przeniesienia i rozbudowy instrumentu podjął się organmistrz Grzegorz Stawowy. Organista Mariusz Ryś dokonał prezentacji organów W. Biernackiego. Był również obecny ks. prof. J. Chwałek z Instytutu Muzyki w Lublinie, który przybliżył wiernym historię instrumentu.
Obok tych widocznych znaków, dokonywała się także nieustanna przemiana w sercach parafian, mająca prowadzić do świadomego i pięknego przeżycia konsekracji świątyni. Od 14 do 21 czerwca 2009 r. przeżywali oni czas refleksji i nawrócenia - Misje święte, które poprowadził ks. Paweł Tomoń, duszpasterz młodzieży z Rzeszowa. Jednym ze znaków towarzyszących temu wydarzeniu było poświęcenie i wmontowanie nowego krzyża na dużym głazie przed bramą świątyni. Misje święte rozpoczęły czas bezpośredniego przygotowania do konsekracji świątyni. W ramach tego duchowego przygotowania ks. P. Tomoń w trzecią niedzielę miesiąca głosił Słowo Boże, a renowacja Misji świętych była bezpośrednim duchowym przygotowaniem do tego najważniejszego wydarzenia dla duszpasterzy - budowniczych nowej świątyni - ks. T. Kuliga oraz ks. St. Majdy, i parafian.

Zaproszenie

Uroczystości odpustowe św. Anny w Trzęsówce połączone są z konsekracją nowej świątyni i poświęceniem ołtarza. W niedzielę 25 lipca br. o godz. 11 biskup ordynariusz Kazimierz Górny odprawi Mszę św. odpustową i dokona konsekracji. W czasie uroczystości, do nowego kościoła przeniesione zostaną relikwie świętych, w tym św. Klemensa - męczennika z I wieku. Umieszczone one będą w nowo poświęconym ołtarzu. Ksiądz Proboszcz oraz trzęsowscy parafianie serdecznie zapraszają, by tego dnia cieszyć się i modlić razem z nimi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: za pracę rolników powinni dziękować przede wszystkim mieszkańcy miast

2020-09-20 12:45

[ TEMATY ]

dożynki

kard. Kaziemierz Nycz

PAP

W tym roku za pracę rolników jeszcze bardziej powinni podziękować mieszkańcy miast; oni przede wszystkim otrzymują dobrodziejstwa pracy rolnika - mówił w niedzielę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, podczas mszy rozpoczynającej Dożynki Prezydenckie.

W eucharystii odbywającej się w kościele seminaryjnym w Warszawie uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W uroczystości wziął także udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Kard Nycz podczas homilii przypomniał, że tegoroczne dożynki z powodu pandemii nie odbywają się, tak jak w ubiegłych latach w Spale. Podkreślał, że uroczystości dożynkowe rozpoczynają się co roku od mszy, by podziękować Bogu za całoroczny trud pracy rolników. "Dziękujemy Bogu, że dał siłę wzrostu roślinom w tym ziemskim sanktuarium świata stworzonego. Nawet o tym na co dzień pewnie nie myślimy" - mówił hierarcha.

Jak dodał, dzięki temu błogosławieństwu przeżywamy dobry owoc tegorocznych żniw. "Dziękujemy także w tej mszy świętej rolnikom za ich ofiarną pracę, pełne miłości pochylanie się nad ziemią, żeby wydała owoce, żeby wydała plony. Dziękujemy także tym wszystkim, którzy rolnikom i polskiej wsi stwarzają warunki i możliwości godnego uprawiania ziemi i wyżywienia wszystkich" - wskazywał duchowny.

Podkreślił, że to podziękowania dla wszystkich osób, które wspierają polskie rolnictwo na różnych szczeblach życia społecznego. "Dziękujemy także przedstawicielom władz wszelakich, od pana prezydenta poczynając, przez władze rządowe i samorządowe za to, że także dzięki ich współpracy ten rok w rolnictwie przejdzie, jako ten przyzwoity i dobry" - powiedział kard. Nycz.

Jak dodał, tegoroczne dożynki są symboliczne. Zwrócił uwagę, że za pracę rolników w tym roku jeszcze bardziej powinni podziękować mieszkańcy miast. "Przecież oni są przede wszystkim tymi, którzy otrzymują dobrodziejstwo pracy rolnika. Myślę, że na co dzień idąc do sklepu, sięgając na półkę nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, ile pracy, wysiłku, niepokoju ma w sobie rolnik, żeby wyprodukować żywność, z której my skorzystamy" - podkreślił.

Zaznaczył, że w tym roku dożynki są symboliczne także z tego powodu, że mają miejsce w środku wielkiego miasta - Warszawy.

Kard. Nycz wskazywał też, że polska wieś staje się coraz bardziej przyjazna. "Ludzie na polskiej wsi od dłuższego już czasu dużo mniej się napracują fizycznie przy pracy na roli" - powiedział. Zauważył jednocześnie, że są też zjawiska niepokojące - "ludzie z polskiej wsi muszą wychodzić i szukać pracy gdzie indziej".

"Cieszę się bardzo, że modli się z nami pan prezydent i modli się pan minister rolnictwa i wszyscy przedstawiciele odpowiedzialni za rolnictwo. Jest wtedy uzasadniona nadzieja, że wszyscy ci ludzi fachowi, odpowiedzialni, mądrzy potrafią upilnować te wszystkie procesy, które dokonują się w obrębie polskiej wsi, po to, żeby uchronić przed pokusami działań doraźnych, nieprzemyślanych pomysłów, u podstaw których nie stoi rzetelna troska o rolników" - podkreślił kard. Nycz.

W ubiegłym roku Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale (Łódzkie). Spalskie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.(PAP)

autorki: Karolina Kropiwiec, Magdalena Gronek

kkr/ mgw/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Nowy klip ks. Jakuba Bartczaka

2020-09-20 23:32

YT

Widzieliście już nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka? Dziś ukazał się na jego kanale YouTube.

Utwór "Więcej", ks. Jakub Bartczak wykonuje z Wiki Szarkowicz. Jest on zapowiedzią płyty #Siemodle, którego premiera 15 października. 


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję