Reklama

Pielgrzymując ku światłu

W tym roku święto św. Jakuba (25 lipca) przypada w niedzielę. W takim przypadku jest ogłaszany Jubileuszowy Rok Święty. 119. Rok św. Jakuba trwa w Kościele od 1 stycznia. Ten czas jest okazją, by zaprezentować Jakubowy szlak w diecezji toruńskiej i zaprosić do pielgrzymowania w Polsce oraz Hiszpanii, gdzie w Santiago de Compostela znajduje się grób św. Jakuba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymowanie od wieków było doświadczeniem obecności Boga, metaforą życia chrześcijanina. Wyruszenie w drogę i trud wyrażają pragnienie poszukiwania pełni, odnalezienia Najwyższego i sensu istnienia. Z dala od zgiełku świata pątnik przypomina sobie, że na ziemi jest tylko pielgrzymem i zdąża do domu Ojca. Przyjęcie tej prawdy przemienia codzienność, uzdalnia bowiem do życia Miłością i trwania w Niej.

Rok św. Jakuba

Wśród europejskich szlaków pielgrzymich najważniejszą i najsłynniejszą była Droga św. Jakuba, która istnieje ponad tysiąc lat. Prowadziła ona przez Łotwę, Polskę, Niemcy, Francję do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie - według tradycji - znajduje się grób św. Jakuba Apostoła, zwanego Starszym.
„Do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela zdążają ludzie zwłaszcza z najróżniejszych regionów Europy, by odnowić i umocnić swą wiarę - napisał Benedykt XVI w przesłaniu na Rok św. Jakuba. - Droga ta, usiana tak licznymi świadectwami gorliwości, pokuty, gościnności, sztuki i kultury, opowiada wymownie o duchowych korzeniach Starego Kontynentu”. Przesłanie to nawiązuje do hasła obchodów Roku św. Jakuba: „Pielgrzymując ku światłu” i do tytułu listu pasterskiego arcybiskupa Santiago de Compostela „Pielgrzymi wiary i świadkowie Chrystusa Zmartwychwstałego”. Dlatego Ojciec Święty apeluje do pątników wędrujących Drogą św. Jakuba, by dawali świadectwo, że Chrystus żyje i jest nadzieją ludzkości. Okazją ku temu jest Jubileuszowy Rok Święty ogłaszany w roku, w którym święto Jakuba Apostoła (obchodzone 25 lipca) przypada w niedzielę. Tak jest w tym roku. 1 stycznia 2010 r. zainaugurowano Rok św. Jakuba otwarciem Świętych Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia, w katedrze w Santiago de Compostela. Pierwszy taki rok ogłosił papież Kalikst II w 1120 r. Poprzedni obchodzono w 2004 r., a następny przypadnie w 2021 r.
Szlak jest oznakowany tylko w jedną stronę: na zachód - wszystkie Drogi św. Jakuba prowadzą do jednego celu. Caminowicze, którzy chcą doświadczyć ciszy i przemiany, pielgrzymują indywidualnie lub w małych grupach. Tradycja mówi, że szlak rozpoczyna się na progu domu, a z podwórka pielgrzym zabiera kamień symbolizujący własne grzechy i wyrusza na spotkanie z Nieznajomym.
W roku uważanym za święty wędrowanie Jakubowymi drogami nabiera szczególnego znaczenia. Wyruszenie na pątniczy szlak napełnia serca dziwnym blaskiem, rozświetla oczy, jest radosnym świadectwem wiary, świadectwem, że Chrystus żyje i działa, daje nadzieję i sam jest Nadzieją. Zachęcając chrześcijan, by propagowali kulturę, która liczy się z wymiarem duchowym człowieka i jest otwarta na Boga i prawdę, abp Julián Barrio Barrio z Santiago de Compostela powiedział: „Świadectwo św. Jakuba Apostoła zachęca nas do tego, byśmy podjęli wysiłek stawania się podobnymi do Chrystusa, strzegąc tego, co najistotniejsze dla naszej wiary i dla naszej tożsamości chrześcijańskiej”. Drogą ku temu jest spotkanie z Jezusem dokonujące się przez sakramenty pojednania i pokuty oraz Eucharystii. Dlatego, nawiązując do Roku Kapłańskiego, Benedykt XVI podkreśla ważną rolę, jaką pełnią kapłani wobec pątników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szlak w Polsce

Wyznaczanie polskiej drogi było poprzedzone badaniami historycznymi. Pomysłodawcą szlaku prowadzącego z Ogrodnik przez Olsztyn i Toruń do Słubic jest Włodzimierz Antkowiak. Wytyczył on główny przebieg, założył Stowarzyszenie na rzecz Ratowania Zabytków Kultury Europejskiej w Polsce, które zainicjowało budowę szlaku na całym odcinku polskim, obecnie zajmuje się tym Międzynarodowa Agencja Poszukiwawcza (MAP), której jest przewodniczącym. W tworzeniu szlaku pomagają różni ludzie.
Jeden z odcinków polskiej drogi wiedzie od katedry św. Jakuba w Olsztynie przez Iławę, bazylikę św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, Brodnicę do gotyckiego kościoła św. Jakuba w Toruniu. Liczy ok. 240 km, jest podzielony na 9 etapów o długości od 18 do 37 km. Pielgrzymowanie trwa 9 dni, a osoby o słabszej kondycji mogą wędrować dłużej. Z szlaku mogą skorzystać także pątnicy na rowerach. Z myślą o pątnikach przygotowano miejsca noclegowe w gospodarstwach agroturystycznych, pokojach gościnnych i campingach. Na odcinku Olsztyn - Toruń tylko w Gietrzwałdzie można skorzystać z noclegu w Domu Pielgrzyma. Z czasem - jak będzie taka potrzeba - rozwinie się infrastruktura i powstaną schroniska przykościelne. W Olsztynie Ksiądz Proboszcz katedry św. Jakuba (torunianin) planuje urządzenie schroniska dla pielgrzymów w starych stajniach przy katedrze i w Toruniu przy kościele św. Jakuba, w dawnym budynku klasztornym, przygotowanie miejsc dla pielgrzymów. Tak jak w całej Europie, szlak jest oznakowany muszlą św. Jakuba i strzałką zgodnie z kierunkiem wędrowania. Znak Szlaku św. Jakuba, który towarzyszy pieszemu miedzynarodowemu szlakowi turystycznemu E-11 w kolorze żółtym na odcinku: Iława - Nowe Miasto Lubawskie - Brodnica - Toruń - Strzelno - Kruszwica - Trzemeszno, stanowiącym odcinek Europejskiego Szlaku Kulturowego św. Jakuba o długości 250 km, oznakowała grupa znakarzy szlaków z Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu w latach 2007-2008. Administratorem i gospodarzem szlaku jest Oddział Miejski PTTK w Toruniu.

Reklama

Informacje dla pielgrzymów

Wybierając się na szlak, pątnicy powinni mieć „Przewodnik pielgrzyma”, zawierający wprowadzenie w ideę i duchowość Camino, opis trasy, miejscowości i mapy, oraz „paszport pielgrzyma”. Zaopatrują się w odzież dostosowaną do zmiennej pogody, wygodne buty (nie nowe), latem nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, leki i zestaw opatrunkowy. Wskazane jest zabranie sztućców, kubka oraz Pisma Świętego i różańca. Noclegi są wyznaczone głównie w obiektach parafialnych i klasztornych oraz ośrodkach agroturystycznych i obiektach komercyjnych. Na razie nie ma potrzeby organizowania sieci schronisk, jak to ma miejsce w Hiszpanii. Pielgrzymi mogą uczestniczyć w Mszy św. w świątyniach znajdujących na trasie albo w miejscu noclegu. W większości katolickich kościołów liturgia jest sprawowana rano (7.00 lub 7.30) oraz wieczorem (17.00 lub 18.00). Nabożeństwa w świątyniach prawosławnych i ewangelickich mają miejsce zazwyczaj w niedziele przed południem.
Wiadomości na temat dróg św. Jakuba w Polsce i inne informacje są dostępne na stronie: www.camino.net.pl.
Dla wszystkich, którzy wyruszą drogą św. Jakuba, Włodzimierz Antkowiak napisał „Szlak św. Jakuba. Polska Droga. Odcinek Olsztyn - Toruń. Przewodnik dla pielgrzymów i turystów” i folder „Szlak św. Jakuba. Polska Droga - Camino Polaco. Odcinek Olsztyn - Toruń”, a Polski Klub Camino de Santiago wydał „paszport pielgrzyma”, który potwierdza przebytą trasę.
Wydawnictwa można nabyć w Ośrodku Informacji Turystycznej w Toruniu, Rynek Staromiejski 25, 87-100 Toruń, tel. (56) 621-09-31, (56) 651- 08-12.

ŚW. JAKUB STARSZY

Wśród Apostołów było 2 Jakubów. Dlatego są nazywani Starszy i Młodszy. Starszy był synem Zebedeusza i Salome, bratem Jana Apostoła Ewangelisty; bracia byli rybakami i mieszkali nad Jeziorem Tyberiadzkim. Jako jeden z pierwszych został powołany przez Jezusa i zaliczał się do grona zaufanych uczniów. Był świadkiem wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor i modlitwy w Ogrójcu. Został pierwszym biskupem Jerozolimy. Zginął śmiercią męczeńską w Jerozolimie, ścięty mieczem za panowania Heroda Agryppy.
Jedna z legend opowiadanych na szlaku Camino de Santiago mówi o św. Jakubie towarzyszącym pielgrzymom. Napoił on spragnionego pątnika wystawionego na pokusy Złego wodą z muszli i stąd nazwano ją muszlą św. Jakuba.
Św. Jakub jest patronem Hiszpanii i Portugalii, a także m.in.: hospicjów, szpitali, kapeluszników, podróżujących, pielgrzymów i sierot.
W diecezji toruńskiej patronuje parafiom: Białuty, Bobrowo, Dąbrówka Królewska, Kazanice, Ostrowite, Toruń, Wielkie Radowiska, Żmijewo.

W ramach obchodów Roku św. Jakuba odbyły się:

„Sobota na Szlaku św. Jakuba”, 22 maja, promocja Szlaku św. Jakuba na odcinku Szafarnia - Golub-Dobrzyń. W programie znalazły się m.in.: poczęstunek w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, przemierzenie pieszo, rowerem lub konno 8-kilometrowego odcinka szlaku, koncert zespołu „Sunflowers” oraz spotkanie z José Antonio Fernandezem (katedra Camino de Santiago Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, znawca Szlaku św. Jakuba), który mówił o Szlaku św. Jakuba z perspektywy hiszpańskiej.

Dysputy Nawarryjskie poświęcone fenomenowi szlaku pielgrzymkowego Camino de Santiago do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba. W Colegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wykład pt. „Dlaczego tak wielu zmierzało do Santiago de Compostela? Pielgrzymowanie i troska o podróżnych w średniowieczu” wygłosił 24 maja José Antonio Fernandez. Mówił o Szlaku św. Jakuba w Europie, który w 1982 r. został uznany za drogę o wielkim znaczeniu dla kultury europejskiej przez Radę Europy, w 1987 r. nadano mu miano Europejskiego Szlaku Kulturowego, a w 1993 r. wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym szlakiem pielgrzymował także Jan Paweł II.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy kiedyś jednak tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński oraz kapłani z diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję