Reklama

Męczeństwa nie da się zapomnieć

14 sierpnia na terenie b. obozu KL Auschwitz-Birkenau bp Tadeusz Rakoczy odprawił Mszę św. upamiętniającą heroiczną śmierć św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wespół z Ordynariuszem okolicznościową Eucharystię sprawowali: bp Wiktor Skworc, zwierzchnik diecezji tarnowskiej, abp Ludwig Schick z Banbergu oraz diecezjalne duchowieństwo

Obchody 69. rocznicy śmierci Męczennika rozpoczęły się w oświęcimskim kościele św. Maksymiliana. W poświęconej Franciszkaninowi świątyni, Les Whittaker, Anglik, który przez Wielką Brytanię i Niemcy zmierzał na rowerze do Oświęcimia, złożył na ręce bp. T. Rakoczego dwa obrazy. Tu też Ordynariusz przywitał wiernych oraz wręczył przedstawicielom parafii obozowy różaniec założyciela Niepokalanowa. Później relikwia ta złożona została na ołtarzu eucharystycznym.
Z kościoła ok. półtora tys. wiernych, wraz z hierarchami i towarzyszącymi im kapłanami, przeszło na miejsce celebracji liturgii. Po drodze odmówiono Różaniec i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Modlitwę prowadziło Bractwo Trzeźwości działające przy maksymiliańskiej parafii, które w tym roku obchodzi 25-lecie swego istnienia. Zanim doszło do sprawowania Mszy św., jej główni celebransi złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku św. Maksymiliana oraz w celi głodowej, w której zakończył swoje ziemskie życie.
- Oddając swoje życie św. Maksymilian wstąpił w ciemności śmierci, ale równocześnie wstąpił w pełną światłość i swoją śmiercią potwierdził prawdę, że chwila śmierci jest chwilą narodzin. On nie umierał - powiedział w swej homilii bp T. Rakoczy. Jednocześnie powołując się na fragment z I Listu św. Jana Apostoła, mówiącego o nienawiści świata względem wyznawców Chrystusa, stwierdził: - Maksymilian nie pewno się nie dziwił tej nienawiści. On dobrze wiedział, że dla ucznia Jezusa obóz zagłady jest miejscem świadectwa. Dlatego jako uczeń Chrystusa dał innym poznać Miłość i oddał życie za brata - dopowiedział Ordynariusz.
W okolicznościowej liturgii uczestniczyli: prezydent Oświęcimia, byli więźniowie KL Auschwitz-Birkenau, pielgrzymi z włoskiego miasta Bari zrzeszeni w Rycerstwie Niepokalanej, członkowie Bractwa Jakubowego, honorowi dawcy krwi, przedstawiciele medycznej Służby Maltańskiej i wielu innych organizacji i stowarzyszeń oraz indywidualni pielgrzymi z diecezji i spoza jej granic. Relację z odprawionej na terenie obozu Eucharystii przeprowadziło na swych falach diecezjalne radio „Anioł Beskidów”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję