Reklama

Jubileusz 30-lecia lubaczowskiej „Solidarności”

Nie ma solidarności bez krzyża

Z sercami przepełnionymi miłością do Ojczyzny i wzajemną miłością, działacze i sympatycy NSZZ „Solidarność” zgromadzili się 7 sierpnia br. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie na dziękczynnej Eucharystii za 30 lat działalności związku. Najświętszej Ofierze przewodniczył dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra, który modlił się wspólnie z wicedziekanem ks. Jerzym Tworkiem, proboszczem parafii pw. św. Karola Boromeusza. „Myśli nasze powracają dziś do wydarzeń, które miały miejsce w naszej Ojczyźnie przed 30 laty, kiedy to miłość do Polski zrodziła «Solidarność» ludzi pracy i całego narodu. Dziękujemy dziś za wszelkie dobro, jakie dokonało się na przestrzeni tego czasu, że podczas jubileuszów, takich jak dzisiejszy, nie śpiewamy już «Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie», ale «Ojczyznę wolną pobłogosław Panie»” - powiedział celebrans. Następnie powitał przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemi Przemyskiej NSZZ „Solidarność” Andrzeja Buczka i lubaczowskiego Zarządu z Edwardem Rokoszem na czele, solidarnościowe poczty sztandarowe z całego regionu, posła na Sejm RP Mieczysława Golbę, władze samorządowe.
W homilii ks. A. Stopyra przypomniał, że Pani Łaskawa Lwowska po II wojnie światowej na polskiej ziemi wybrała lubaczowskie sanktuarium, by tu odbierać cześć i obdarzać swoimi łaskami wiernych. To Jej wizerunek „Solidarność” Ziemi Lubaczowskiej wyhaftowała na swoim sztandarze. Poświęcił go administrator apostolski archidiecezji w Lubaczowie ks. prof. bp Marian Rechowicz podczas nabożeństwa 29 listopada 1981 r. w prokatedrze lubaczowskiej. Kapelanem „Solidarności” był ks. Jerzy Popiełuszko, który 6 czerwca br. został beatyfikowany. Ks. A. Stopyra przypomniał wiele myśli z nauczania tego Błogosławionego, które są nadal aktualne. Przypomniał, że „Solidarność” w ciągu 30 lat działalności podejmowała walkę o godność człowieka, godność pracy ludzkiej, godne miejsce dla krzyża w życiu społecznym, wołała o sprawiedliwość i miłość Ojczyzny. Ks. Popiełuszko wykazał, że komunizm był złym systemem, gdyż odrywał człowieka od Boga, deptał godność osoby ludzkiej, sprowadzał człowieka do narzędzia pracy. Dlatego nauczał, że: „nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem. Zachować godność - być sobą w każdej sytuacji życiowej, to stać przy prawdzie. A prawda w czynach, czy prawda wypowiedziana w słowach kosztuje. Tylko za plewy się nie płaci, ale za pszeniczne ziarno trzeba często zapłacić. Prawdy człowiekowi nie wolno zdradzić. Zachować godność, to żyć w zgodzie z sumieniem, to budować i kształtować w sobie sumienie prawe. Zachować godność, to żyć bez zakłamania”. „Solidarność” wołała o sprawiedliwość, a ks. Popiełuszko przypominał, że „sprawiedliwy jest ten, który kieruje się prawdą i miłością. Gdzie brak jest miłości, prawdy, dobra, tam wdziera się nienawiść, kłamstwo i przemoc”. Kaznodzieja podjął w homilii jeszcze jeden wątek - krzyża. Stwierdził, że między „Solidarnością” a krzyżem należy postawić znak równości, gdyż nie ma prawdziwej solidarności bez krzyża. Nie ma zwycięstwa bez krzyża. Powinniśmy upominać się o godne miejsce krzyża w przestrzeni publicznej. Tę patriotyczno-religijną homilię zakończył apelem, byśmy wytrwali na drodze budowania prawdy i sprawiedliwości, jedności serc i umysłów.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod tablicę pamiątkową poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce, zawieszoną na murze sanktuarium, by złożyć przy niej kwiaty i pomodlić się. Następnie odbyła się dalsza część uroczystości w sali konferencyjnej konkatedry. Liderzy przemyskiej i lubaczowskiej „Solidarności” - Andrzej Buczek i Edward Rokosz wręczyli jubileuszowe dyplomy dla działaczy związku z powiatów: lubaczowskiego, jarosławskiego, przeworskiego i przemyskiego. Była także okazja do wspomnień w formie prezentacji multimedialnej, złożonej z archiwalnych zdjęć i piosenek patriotycznych. Nauczyciel historii z Gimnazjum nr 1 oraz pracownik Muzeum Kresów Zenon Swatek przedstawił historię powstania lubaczowskiej „Solidarności”, sylwetki jej twórców widziane zapisem funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jakie zachowały się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję