Reklama

Chcemy się nimi pochwalić

Zasłużone dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej osoby zostały odznaczone 9 września w katedrze gorzowskiej. - Chcemy w sposób szczególny podziękować ludziom świeckim za współpracę. Za to wszystko, co czynią, żeby nieść świadectwo o swoim przywiązaniu do Chrystusa - powiedział bp Stefan Regmunt podczas uroczystej Mszy św.

W tym roku odznaczone zostały 33 osoby, w tym jedno małżeństwo, oraz jeden chór. O przyznaniu medali zadecydowała wyznaczona przez biskupa diecezjalnego kapituła ds. odznaczeń wiernych świeckich, której pracą kieruje bp Paweł Socha.
- Od was tak bardzo zależy, jak Kościół będzie realizował swoją misję - zwrócił się bp Regmunt do świeckich obecnych na Mszy św. - Ci, którzy robią coś dobrego w parafiach, ci, którzy angażują się w życie swoich wspólnot, to są ludzie wiary, ludzie modlitwy. Świeccy powinni podejmować współpracę z kapłanami, a kapłani ze świeckimi. I cieszę się, że w naszej diecezji jest dużo takich parafii, gdzie księża pięknie współpracują z wiernymi. Stąd wychodzą osoby, które urastają do rangi świadków, liderów, ludzi zaufania i my chcemy się nimi pochwalić. Ci świeccy są w różnych stowarzyszeniach, grupach modlitewnych, pracują w zakrystiach, działają we wspólnotach.
Wraz z odznaczonymi świętowały ich rodziny i przyjaciele. Na uroczystość przybyli również ich księża proboszczowie, którzy także nie kryli radości. - Odznaczenie, które przyjmuję w swoim imieniu i w imieniu chóru, to wielkie wyróżnienie dla wszystkich jego członków, dla tych, którzy odeszli już do Pana i dla tych, którzy dzisiaj świętują 25-lecie istnienia. I wszyscy dzisiaj odznaczeni tak to odbieramy. Ale przecież nie zachłyśniemy się tym i po powrocie do domu nadal będziemy chcieli swoje czynić na chwałę Bożą - zapewnia Tadeusz Kolańczyk, dyrygent chóru „Beati Cantores”. - Prosimy dziś Boga, żeby nie zabrakło nam miłości i pokory do tych wszystkich spraw i zdarzeń, które jeszcze przed nami.
Dzień wręczenia odznaczeń był jednocześnie dniem rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego. - Tu się dokonują najważniejsze wydarzenia związane z funkcjonowaniem diecezji. Tu święcimy kapłanów, tu poświęcamy oleje, które służą do sprawowania sakramentów świętych, tu wydaje się najważniejsze zarządzenia biskupa - tłumaczył bp Regmunt.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew na drodze krzyżowej

2022-07-06 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Jezus zostaje skazany na śmierć, chociaż podczas całego procesu, na każdym jego etapie, została wykazywana Jego niewinność. Teraz On, sprawiedliwy potraktowany niesprawiedliwie, jest w drodze na Kalwarię, niosąc krzyż.

Z Ewangelii św. Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze: apostolstwo chorych jest najcenniejszym w Kościele

2022-07-06 15:04

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

BP Jasnej Góry

Mszy św. za chorych i z udziałem chorych w ramach trwającej na Jasnej Górze 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przewodniczył abp Adrian Galbas z Katowic. W kazaniu podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. - To apostolstwo, wobec którego milkną wszystkie słowa, a pozostaje tylko jedno „dziękuję”. I to słowo tutaj przynosimy i z tym słowem powierzamy was Maryi Uzdrowicielce Chorych - mówił.

Zauważył, że łatwo jest kochać życie, wyznawać wiarę i mówić, że Jezus jest naszym Panem, gdy wszystko idzie dobrze, gdy życie jest beztroskie i łatwe, ale nie wtedy, gdy „nie można zejść z łóżka, trzeba doczołgać się do łazienki, gdy nie można przełknąć kawałka chleba, gdy tępo patrzy się w sufit i każda minuta to wieczność, gdy nie ma się włosów tylko perukę, gdy nic nie boli, a boli tylko życie i nic się nie chce”. Jak podkreślał kaznodzieja właśnie wtedy, „gdy masz swój Ogrójec, a nie Górę Błogosławieństw, zimny, ciemny i straszny, staraj się nie zwrócić Bogu biletu, staraj się powiedzieć - Jezu ufam Tobie! Tylko Tyś jest Panem i choć nie znam odpowiedzi na pytania dlaczego …, ale ofiaruję Tobie to razem z krzyżem, ofiarowuję to, jak perłę, Ty wykorzystaj to jak trzeba”. Powierzył chorych Maryi, która do końca wytrwała pod krzyżem: „Jej was powierzamy z waszym wieloimiennym cierpieniem, z doświadczeniem własnej bezradności i bezwolności, z bólem fizycznym, psychicznym i duchowym, z pustką i poczuciem wymykającego się i kończącego życia, z doświadczeniem straty, opuszczenia, samotności, lęku, beznadziei, bycia nie u siebie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję